Portal_background_image

با حضور استاندار دستاوردهاي مركز تحقيقات جهاد كشاورزي استان رونمايي شد /استاندار: افزايش بهره وري در بخش كشاورزي ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی همزمان با دومین روز از دهه فجر در آیین رونمایی از هفت دستاورد پژوهشی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان، گفت: بهره وری در بخش کشاورزی از جمله اولویت های مهم این حوزه است وبا توجه به نیاز کشور، تولید دانه های روغنی در استان باید افزایش یابد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: از سال 85 تاکنون میزان اراضی زیر کشت کشاورزی این استان تغییری نداشته و در برخی ارقام نیز با کاهش تولیدات روبرو بودیم.

وی بیان کرد: این کاهش تولیدات تنها به مربوط به حوزه جغرافیایی استان مرکزی نیست و در سایر استان ها نیز رخ داده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: تحقیقات و پژوهش های کاربردی زیربنای توسعه محسوب می شود و استان مرکزی با توجه به ظرفیت های بکر اقتصادی و کشاورزی می تواند الگوی موفقی برای سایر استان ها باشد.

آقازاده اظهار کرد: افزایش تولیدات دانه های روغنی همچون کلزا، آفتابگردان و سایرارقام روغنی، نیاز جدی در کشور است که می تواند ایران را به خودکفایی برساند.

وی گفت: ارائه آموزش های مختلف به کشاورزان و توجه به تحقیقات بر اساس شرایط اقلیمی، نقش موثری در افزایش بهره وری سطح زیر کشت محصولات کشاورزی دارد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: استقرار مرکز تحقیقات حبوبات به ویژه لوبیا در استان مرکزی، ظرفیت ارزشمندی برای توسعه و تحقیق در این حوزه است باید بسترسازی لازم برای تولیدات کیفی، افزایش یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت نیز گفت: با توجه به تغییرات اقلیم،ی یکی از اقدامات مهم در حوزه کشاورزی اتکا به تحقیقات علمی و دانش نوین است .

کریمی افزود: با توجه به ظرفیتهای بومی و محلی، ارایه راهکارهای مناسب به کشاورزان می تواند گره گشا باشد‌.

وی بیان کرد: اکنون حجم تولیدات کشاورزی آب بر کاهش یافته و در این زمینه باید توان تحقیقاتی در حوزه محصولات کشاورزی دیم، افزایش یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید به اجبار طبیعت، به اصل اولیه بازگشت و در حوزه تولیدات کشاورزی دیم جدی تر کار شود

گفتنی است این  هفت دستاورد شامل لوبیا چیتی رقم صالح، لوبیا چیتی رقم غفار، لوبیا قرمز رقم یاقوت، کلزا رقم نیما، مشارکت در معرفی گندم دیم نان رقم سائین، مشارکت در معرفی گندم دیم نان رقم صدرا و معرفی کلن برتر صنوبر است.

در راستای انجام این تعداد طرح تحقیقاتی 2 میلیارد و 530 میلیون ریال اعتبار از محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور و منابع طبیعی هزینه شده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها