Portal_background_image

بازوند: یكهزار و 650 میلیارد ریال اعتبار به دهیاری های استان مركزی اختصاص یافت

معاون عمرانی استاندار گفت: اعتبارات بلاعوض حوزه دهیاری و روستایی امسال این استان در مجموع یك هزار و 650 میلیارد ریال است.

'هوشنگ بازوند' روز شنبه در همایش تجلیل از دهیاران زن استان مركزی افزود: 460 میلیارد ریال اعتبار از محل عوارض آلایندگی و كارخانجات در سال توسط دهیاری های این استان جذب و توزیع می شود.

وی خاطر نشان كرد: 40 درصد اعتبارات استانی كه نزدیك به 570 میلیارد ریال است نیز امسال بین روستاها توزیع شده است.

معاون عمرانی استاندار اضافه كرد: 250 میلیارد ریال اعتبار در حوزه مدیریت روستایی استان مركزی نیز امسال از محل اعتبارات ملی توزیع می شود.

بازوند بیان كرد: دهیاری های استان مركزی در سال جاری همچنین 350 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبیاری نوین و تحت فشار در اختیار خواهند داشت كه جذب و راهبری این اعتبارات نقش مهمی را در رونق تولید و كشاورزی دارد.

وی اظهار كرد: درسال جاری 650 میلیارد ریال تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی بناهای روستایی توسط بانك های عامل با بهره چهار درصد دیده شده كه این مهم نیز از اولویت های ویژه دهیاری ها به شمار می آید.

معاون عمرانی استانداری استان مركزی یادآور شد: دهیاری ها رسالت سنگینی را در حوزه مدیریت روستایی برعهده دارند و باید با ظرافت و حساسیت و با قانونمداری امور را دنبال كنند.

بازوند توضیح داد: در حال حاضر 601 دهیاری در استان مركزی وجود دارد كه سكانداری مدیریتی هشت درصد این دهیاری ها را زنان برعهده دارند و این بیانگر توانمندی و قابلیت زنان روستایی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نسبت زنان دهیار استان مركزی نسبت به زنان مدیركل كه بین یك و نیم تا دو درصد هستند قابل تقدیر است و با توجه به اینكه هیچ زنی سكان مدیریت شهری را در استان مركزی بر عهده ندارد جمعیت هشت درصدی زنان دهیار موفقیت بزرگی محسوب می شود.

معاون عمرانی استاندار اضافه كرد: آشنایی دقیق دهیاران به قانون حریم شهری و روستا از اهمیت زیادی برخوردار است و دهیاران باید مفاد این قانون را یكی از اولویت كاری مهم خود قرار دهند.

بازوند یادآور شد: تمامی روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار استان مركزی در برنامه چهارم توسعه دارای طرح هادی روستایی شده اند كه با توجه به عمر بیش از 10 سال این طرح ها تجدید نظر و بازنویسی آن ها آغاز شده و دهیاران در تصویب و اصلاحات این طرح ها نقش محوری باید بازی كنند.

وی خاطر نشان كرد: قانون ساخت بنا خارج از حریم شهرها و روستاها یكی از ابزار قانونی مهم دهیاران است كه آیین نامه اصلاحی آن به تازگی ابلاغ شده و دهیاران باید با استناد به این قانون ساخت و سازهای بیرون از حریم روستا را مهار و تخریب كنند.

معاون عمرانی استانداری استان مركزی از دهیاران خواست تا مردم را برای پرداخت اقساط وام های كم بهره مقاوم سازی تشویق كنند تا این تسهیلات مهم و كارساز به دلیل عدم همكاری قطع نشود.

در این همایش كه به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن و مادر برگزار شد پس از بحث و تبادل نظر كارشناسانه مدیریت روستایی از 52 زن دهیار استان مركزی تجلیل شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها