Portal_background_image

بازدید استاندار مرکزی از مرکز پایش آلاینده های تالاب میقان

محمد حسین مقیمی عصر امروز از وضعیت مرکز در حال احداث پایش آلاینده هاي فیزیکی، شیمیایی و ریزگردهاي محلی تالاب کویری میقان بازدید نمود.

از اقدامات مهم در مدیریت زیست بوم تالاب میقان، ایجاد و تجهیز مرکز پایش تالاب میقان با اعتبار 300 میلیون تومان از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در روستای داودآباد است که امسال با بهره برداری از آن شرایط علمی رصد تغییرات این زیستگاه فراهم می شود.

زمین این مرکز به مساحت یکهزار متر مربع توسط شهرداری داوودآباد تامین شده است که 80 متر آن زیربنا می باشد و 95 درصد پیشرف فیزیکی دارد و تنها نصب تجهیزات مانده است که قرار است تا پایان سال به پایان برسد.

سازمان محیط زیست کشور استقرار مراکز پایش را در 18 استان مصوب کرده است.

گفتنی است تالاب کویري میقان، آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراك است که آب هاي سطحی مسیل هاي فصلی را جذب کرده و مساحت حوزه دریاچه فصلی آن بسته به ورودي آب بین یکصد تا 110 کیلومتر مربع در سال متغیر است.

دریاچه تالاب میقان در قلب کویري واقع شده که طی سال هاي اخیر با تلاش هاي منابع طبیعی و کاشت گیاهان مقاوم به تفرجگاهی سرسبز تبدیل شده و با احداث برج مراقبت کویري در دل آن شرایط مناسبی براي بازدید این منطقه مهیا شده است.

این تالاب از زیستگاه هاي بین المللی مهم پرندگان مهاجر در قلب ایران است که بیش از 60 درصد پرندگان استان و 16 درصد پرندگان کشور در آن زیست می کنند و  52 گونه گیاهی نیز شناسایی شذه است و برخی از گونه هاي پرندگان مهاجر و بومی این منطقه نادر و ارزشمند بوده و حضور پر تعداد آن ها در فصل مهاجرت تابلوهاي بکر طبیعی را فرا روي بیننده می نهند.

بر اساس استانداردهاي جهانی تالاب ها، هر تالاب که یک درصد از یک گونه پرنده را در خود پذیرا باشد در مختصات جهانی و بین المللی قرار می گیرد.

تالاب میقان اراك در کنار تالاب گاوخونی اصفهان تنها پذیراي پرندگان مهاجر در مرکز کشور به منظور زمستان گذرانی محسوب می شوند که می طلبد در سایه توجه مسوولان در کنار 22 تالاب دیگر کشور مورد توجه ویژه قرار گیرند.

ارتفاع تالاب از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر است و سطح آب در آن نسبت به فصل سال از مانداب(عمق بسیار کم) تا حدود1/40 تغییر می‌کند. منابع تامین آب تالاب را بارش‌های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می‌دهند.

وسعت تالاب حدود ۲۵۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود. از نظر دیرینه‌شناسی قدمت آن به دوره پالئوسن باز می‌گردد که در آن دوره به دلیل حرکت صفحه‌های تکتونیک یاطراف شکل گرفته است.

همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسندیا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به شمار می‌رود. علاوه بر پرندگان، گونه‌های پستانداران، آرتمیاو انواع جلبک‌آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.

به علت شوری آب، لایه‌های نمکی در منطقه دیده می‌شود، علاوه بر این گنبدهای نمکی نیز در سطح زیرین منطقه وجود دارند که تحت تاثیر گسل‌های منطقه باعث لرزه خیزی خفیف در منطقه می‌شوند.

این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را اخذ کرده است.

تالاب از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها