Portal_background_image

بازدید استاندار مرکزی از طرح تثبیت ریزگردها و بیابان زدایی تالاب میقان

محمد حسین مقیمی عصر امروز از طرح تثبیت ریزگردها و مقابله با بیابان زایی منطقه تالاب کویری میقان که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک و جنوب غربی شهر داوودآباد قرار گرفته است، بازدید نمود.

عملیات مالچ پاشی زمین های اطراف کویر میقان اراک در راستای حفظ و صیانت از منابع خاکی و پوشش گیاهی منطقه و جلوگیری از فرسایش بی رویه خاک انجام می شود وجلوگیری از پراکندگی ریز گردها به سمت شهر اراک و نیز توسعه پوشش گیاهی متناسب با اقلیم منطقه از اهداف این طرح عنوان شده است
برای اجرای طرح مالچ پاشی  سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار هزینه شده که در فاز اول طرح به صورت نمونه سطح 12 هکتار از زمین های اطراف تالاب میقان مالچ پاشی می شود که هر هکتاری به صورت کلی 15 تا 20 میلیون تومان هزینه دارد.
سازگاری با محیط زیست، جلوگیری از تخریب منابع آبهای زیر زمینی، ماندگاری بالا و سرعت عمل در اجرا از جمله مزیتهای مالچ پاشی سلولزی است.
مالچ استفاده شده در کویر میقان درمقایسه با نمونه های بر پایه نفت، دارای صرفه اقتصادی مطلوبتر و مطابقت بیشتر با اقلیم منطقه میقان است.
در هر هکتار از زمین های این منطقه 10 تن مالچ استفاده می شود که در صورت توافق و جوابگویی نیاز منطقه، قرارداد 100 هکتار دیگر نیز با پیمانکار منعقد خواهد شد.
 زمین مالچ پاشی شده مستعد برای کاشت درخت،درختچه ، نهال و بذر خواهد بود که کار مطالعه روی زمین های منطقه در برنامه های آتی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.
در این بازدید نماینده مردم شریف شهرستان های اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، مشاور عالی استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل، مدیر کل حفاظت محیط زیست، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و مجری طرح مزبور حضور داشتند.

گفتنی است تالاب کویري میقان، آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراك است که آب هاي سطحی مسیل هاي فصلی را جذب کرده و مساحت حوزه دریاچه فصلی آن بسته به ورودي آب بین یکصد تا 110 کیلومتر مربع در سال متغیر است.

دریاچه تالاب میقان در قلب کویري واقع شده که طی سال هاي اخیر با تلاش هاي منابع طبیعی و کاشت گیاهان مقاوم به تفرجگاهی سرسبز تبدیل شده و با احداث برج مراقبت کویري در دل آن شرایط مناسبی براي بازدید این منطقه مهیا شده است.

این تالاب از زیستگاه هاي بین المللی مهم پرندگان مهاجر در قلب ایران است که بیش از 60 درصد پرندگان استان و 16 درصد پرندگان کشور در آن زیست می کنند و  52 گونه گیاهی نیز شناسایی شذه است و برخی از گونه هاي پرندگان مهاجر و بومی این منطقه نادر و ارزشمند بوده و حضور پر تعداد آن ها در فصل مهاجرت تابلوهاي بکر طبیعی را فرا روي بیننده می نهند.

بر اساس استانداردهاي جهانی تالاب ها، هر تالاب که یک درصد از یک گونه پرنده را در خود پذیرا باشد در مختصات جهانی و بین المللی قرار می گیرد.

تالاب میقان اراك در کنار تالاب گاوخونی اصفهان تنها پذیراي پرندگان مهاجر در مرکز کشور به منظور زمستان گذرانی محسوب می شوند که می طلبد در سایه توجه مسوولان در کنار 22 تالاب دیگر کشور مورد توجه ویژه قرار گیرند.

ارتفاع تالاب از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر است و سطح آب در آن نسبت به فصل سال از مانداب(عمق بسیار کم) تا حدود1/40 تغییر می‌کند. منابع تامین آب تالاب را بارش‌های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می‌دهند.

وسعت تالاب حدود ۲۵۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود. از نظر دیرینه‌شناسی قدمت آن به دوره پالئوسن باز می‌گردد که در آن دوره به دلیل حرکت صفحه‌های تکتونیک یاطراف شکل گرفته است.

همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسندیا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به شمار می‌رود. علاوه بر پرندگان، گونه‌های پستانداران، آرتمیاو انواع جلبک‌آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.

به علت شوری آب، لایه‌های نمکی در منطقه دیده می‌شود، علاوه بر این گنبدهای نمکی نیز در سطح زیرین منطقه وجود دارند که تحت تاثیر گسل‌های منطقه باعث لرزه خیزی خفیف در منطقه می‌شوند.

این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را اخذ کرده است.

تالاب از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها