Portal_background_image

استاندار: ايستادگي وزير صنعت در برابر واردات باعث راه‌اندازي مجدد واگن‌سازي اراك شد/ نهايي شدن احداث نخستين پالايشگاه پلاسماي خون خاورميانه در زرنديه

زمانی قمی استاندار مرکزی در دیدار با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در دفتر ریاست مجلس انجام شد، گفت: ایستادگی وزیر صنعت در برابر واردات باعث راه‌اندازی مجدد واگن‌سازی اراک شد.

محمود زمانی قمی، استاندار مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی یک استان تولیدی بوده که در حوزه صنعت دارای شهرت و نام، است گفت: استان مرکزی روزانه  16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور را با استاندارد یورو4 تولید می کند همچنین صنایع بزرگ فلزی ایران در مرکزی است و جمعا 3هزار واحد کوچک، متوسط و بزرگ  در این استان مستقر است که علی القاعده مثل همه بخش های تولیدی کشور خیلی حال خوبی نداشت.

استاندار مرکزی با اشاره به تلاش هایی که بعد از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی ازسوی مقام معظم رهبری صورت گرفت، عنوان کرد: در سال 95 جمعا 43 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی برگزار و به هزار و 65 واحد کوچک و متوسط در حوزه کشاورزی و صنعت، 717 میلیاردتومان وام اعطا اعطا شد.

وی در ادامه با بیان اینکه ضمن توسعه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط از واحدهای بزرگ غافل نشدیم، اظهار داشت: واحدهای بزرگ مثل صنعت آلومینیوم که در کشور بی نظیر است، تقویت شد همچنین واگن سازی پارس و کمباین سازی و مشکلات آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت چنانچه در حال حاضر این دو صنعت بین 2 تا 3 سال سفارش کار دارد.

زمانی قمی در ادامه در پاسخ به این سوال رئیس مجلس که زمانی می گفتند واگن سازی وضعیت شغلی خوبی ندارد، یادآور شد: دلیل آن این بود که در سال 94 بیشتر به سمت واردات رفتیم اما با تذکراتی که از سوی شما داده شد، وزیر صنعت ایستادگی کرد و بخشی از کار به واحدهای داخلی سپرده شد و ما توانستیم سهم بزرگی از کار را دریافت کرده و از مشکل نجات پیدا کنیم.

استاندار در ادامه با اشاره به کار یک واحد 2هزار نفره لوله در مرکزی که نمونه آن در خاورمیانه با این عظمت وجود ندارد، اظهار داشت: این تعداد کارگر در آبان 94 کاملا در اعتصاب بودند اما امروز بالای 80 درصد کارخانه به کار بازگشته است و ضمن به کارگیری مجدد تمامی کارگران حتی اقدام به استخدام کارگر جدید نیز شد.

وی افزود: در حوزه صادرات و واردات طبق آنچه گمرک در سال 95 ثبت کرده است،736 میلیون دلار صادرات و 290 میلیون دلار واردات داشتیم که نسبت به میانگین کشوری 2.5 برابر بیشتر است.

زمانی قمی در ادامه با بیان اینکه ارزش صادرات استان مرکزی به ازای هر کیلو 75 سنت است در حالی که در کشور به ازای هر کیلو 35 سنت است، عنوان کرد: این آمار یعنی استان مرکزی نسبت به متوسط کشور بیشتر از خام فروشی فاصله گرفته است ضمن اینکه بیش از 90 درصد واردات ما نیز ترکیبی از ماشین آلات و مواد اولیه بوده است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: صادرات استان مرکزی به 57 کشور است که آمریکا و کشورهای اروپایی نیز از سال 94 به آن اضافه شدند یعنی در فضای بعد از توافق هم مقاصد صادراتمان و هم مبدأ واردات افزایش پیدا کرد و هر دو در حوزه کشورهای توسعه یافته بود به طوری که 10 کشور به جمع کشورهای هدف اضافه شد.

وی افزود: علاوه بر اجرای سیاست های اقتصادی مقاومتی، از سرمایه گذاری جدید خود را غافل نکردیم و خرسندم که یک نیروگاه سیکل ترکیبی 1200 مگاوات در ساوه نهایی شده و با واگذاری زمین آن به زودی فعالیتش شروع می شود.

زمانی قمی در ادامه با اشاره به اینکه پالایشگاه پلاسمای خون در ایران و خاورمیانه وجود ندارد اما در حال حاضر تأسیس پالایشگاهی بدین منظور در شهرستان زرندیه نهایی شده است، افزود: همچنین 35 میلیون دلار به کوره ذوب سیلیس اختصاص داده شد که الیاف شیشه در شهر دلیجان تولید می کند.

استاندار مرکزی همچنین ادامه داد: در حوزه صنعت نیروگاه بادی و خورشیدی هم متقاضیان فراوان داریم که در حال به نتیجه رسیدن است همچنین در زمینه جذب سرمایه خارجی شرایط خوبی داریم چرا که استان مرکزی به دلیل نزدیکی به تهران و شهرهای پرجمعیت و راه های مواصلاتی توانسته اقدام به جذب سرمایه گذار کند که البته فضا نیز برای این حضور هموار شد.

وی در ادامه با بیان اینکه نرخ فعالیت پروژه های تولیدی و صنعتی استان مرکزی حدود 60 درصد است، گفت: تا کنون 717 میلیارد تومان وام  به واحدهای کوچک و متوسط اعطا شده که باید در ماه های کنونی آثار خود را نشان دهد همچنین در سال 95، 223 واحد تولیدی را با 911 میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی 2هزار و 956 نفر به نتیجه رساندیم.

زمانی قمی همچنین با اشاره به سیاست انقباضی بانک ها در پایان سال، بیان داشت: برای جبران این قضیه با استفاده از مطالعات صورت گرفته در کشورهایی همچون مالزی، هند و چین، روستاها را فعال کردیم و به همین منظور جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان را با مدیران به سمت روستاها بردیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: برای مثال در روستایی در دلیجان صدسال است کار گلاب گیری و کاشت گل محمدی صورت می گیرد اما برای داشتن کارگاه های خانگی موانعی وجود داشت که ما رفع موانع کردیم یادر روستای دیگری از قدیم فعالیت ریخته گری مرسوم بود اما این حرفه به دلایل مختلف دچار اشکال شده بود که در صدد برطرف کردن آن هستیم.

وی اضافه کرد: به طور کلی از 950 روستا، حدود 350 روستا را شناسایی کردیم که برای پرورش ماهی، کاشت گل محمدی، پخت نان سنتی و یا صنایع دستی مطلوب است که می توان در هر کدام از آنها بین 30 تا 40 اشتغال جدید صورت داد ضمن اینکه در این زمینه بانک های سینا، پست بانک و صندوق مهر را نیز موظف به اعطای وام به آنها کردیم.

زمانی قمی در ادامه با تأکید بر اینکه با این رویکرد هم مزیت ها و هم موانع اشتغال را شناسایی کردیم، عنوان کرد: هم اکنون می توانیم در سال جدید به عنوان استان پایلوت و نمونه، 9 تا ده هزار شغل ایجاد کنیم.

استاندار مرکزی در ادامه در پاسخ به سوال دکتر لاریجانی درخصوص نرخ بیکاری در این استان، بیان داشت: نرخ بیکاری 7.3 در استان مرکزی است در حالی که این میزان در سطح کشور به 12 می رسد و چنانچه نرخ بیکاری در 22 استان کشور افزایش یافته اما در استان مرکزی با کاهش روبرو بوده ایم.

وی در ادامه به برخی کمبودها در استان مرکزی اشاره و خاطرنشان کرد: مشکل اساسی این است که سازوکار نهادهای مالی اکثرا برای شهرها شکل گرفته و قوانین، مقررات و بخشنامه ها روستامحور نبوده و شهرمحور هستند؛ از این رو وقتی مقررات وثیقه ای را از طرف بانک ها می بینیم به این معناست که هیچ روستایی مشغول به کار نشود چون نمی تواند با این بخشنامه های بانکی کار خود را پیش ببرد لذا باید این قوانین تغییر کرده و دسترسی محدود به زیرساخت ها نیز برطرف شود.

زمانی قمی در ادامه در خصوص صندوق های کارآفرینی تأکید کرد: تا کنون این صندوق ها اندکی از کار را جلو برده اند البته از زمانی که هزار و 500 میلیارد تومان به آنها اختصاص داده شد که میان استان ها توزیع می شود لذا انتظار داریم وضعیت از حال حاضر بهتر شود؛ بانک کشاورزی نیز کمک بسیاری می کند البته با وجود اینکه در حوزه گستره کشوری محدودیت ندارد اما در حوزه اعتبارات دارای محدودیت هایی است.

استاندار مرکزی در پایان صحبت های خود خاطرنشان ساخت: تا کنون روی ظرفیت 166 روستا کار کرده ایم و در تمام رشته های ممکن اعتبار هر اشتغال را در آوردیم که ماکزیمم آن 21 میلیون تومان در روستا بوده و در صنعت مینیمم 200 میلیون تومان است و این به آن معناست که اشتغال خرد بسیار مهم و پررنگ باید دیده شود.

گفتنی است در این دیدار معاونان استاندار مرکزی نیز حضور داشتند و سخنانی را بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها