Portal_background_image

وزير جهادكشاورزي در محلات؛ ايران در توليد گندم نيازي به واردات ندارد/ ركورد شكني احداث گلخانه در كشور؛ ۱۴۰۰ هكتار در شش ماه/ احداث اولين شهرك تكثير و پرورش ماهيان زينتي كشور در محلات

حجتی وزیر جهاد کشاورزی در کنگره بین المللی گل و گیاهان زینتی در محلات، گفت: ایران در تولید گندم نیازی به واردات ندارد و در این محصول خودکفا است.

حجتی وزیر جهادکشاورزی اظهار کرد: پیش از این سالانه 6 میلیون تن گندم وارد کشور می شد اما با تولید بیش از 13 میلیون تن از این محصول استراتژیک واردات این محصول به صفر رسیده است.

وی اظهارداشت: این توانمندی و خود اتکایی در تولید داخل در سایه حمایت دولت از بخش کشاورزی و سرمایه گذاری در امور زیربنایی و توسعه زیرساخت ها است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های خدادادی در بخش کشاورزی از برنامه های این وزارتخانه برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشور پهناور ایران توانمندی بسیاری دارد که بسیاری از آن ها تاکنون مغفول مانده است.

حجتی یادآور شد: اگر چه شرایط اقلیمی سختی بر کشور حاکم است اما در همین وضعیت نیز می توان در سایه برنامه و مدیریت هوشمندانه موفقیت بالا در تولیدات کشاورزی داشت.

وی اظهار داشت: محلات یکی از مناطق پرظرفیت کشاورزی کشور است و توانمندی این شهرستان در تولید و صادرات گل و گیاه با وجود محدودیت آب از افتخارات کشور محسوب می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نیروی انسانی بزرگ ترین سرمایه کشور است، اظهار داشت: مدیران و بهره برداران ماهر و متعهد در بنگاه های بزرگ اقتصادی سرمایه کشاورزی هستند.

حجتی گفت: در سایه الگوی مدیریتی هدفمند و اعمال روش های نوین کشت می توان در سخت ترین شرایط اقلیمی نیز بهره وری موثر را در حوزه کشاورزی ایجاد کرد.

****رکورد شکنی احداث گلخانه در کشور؛ ۱۴۰۰ هکتار در شش ماه

وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از پژوهشکده گل و گیاهان زینتی در محلات نیز گفت:در شش ماه اول امسال بیش از ۱۴۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شده است که رکورد شکنی محسوب می شود.

وی ادامه داد:  بر اساس پیش بینی برنامه امسال ۲۵۰۰ هکتار گلخانه باید در کشور ایجاد شود که در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۱۴۰۰ هکتار گلخانه احداث شده است که احداث این میزان گلخانه در مدت یاد شده نوعی رکورد شکنی محسوب می شود.

حجتی با اشاره به افزایش بهره وری و صرفه جویی ۹۰ درصدی مصرف آب در برخی محصولات کشاورزی، توسعه کشت های گلخانه ای از طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی و از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با بیان این که نزدیک به ۳ میلیون تن محصولات سبزی و صیفی در گلخانه ها تولید می شود،میزان تولید سالانه گل شاخه بریده در گلخانه های کشور را ۳ میلیارد شاخه اعلام کرد.

حجتی، دهکده و پایانه گل و گیاه محلات را الگویی برای سرمایه گذاری دانست و افزود: اولین شهرک تکثیر و پرورش ماهیان زینتی کشور در محلات ساخته می شود که در مرحله آماده سازی و واگذاری به متقاضیان است.

***ایران در تولید مرغ و تخم مرغ رتبه هفتم جهان را دارد

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از واحدهای دامپروری و کشاورزی دلیجان و محلات در جمع اصحاب رسانه، گفت: ایران در تولید مرغ و تخم‌مرغ جایگاه هفتم جهان را دارد و این مهم مزیت ارزشمندی در عرصه اقتصادی است.

وی افزود: ایران یکی از صادرکنندگان عمده لبنیات در منطقه محسوب می‌شود و سرمایه گذاری در توسعه این بخش در دستور کار است. 


وی اظهارداشت : معضلات کامیون داران باعث ایجاد مشکل در توزیع دان و حمل مرغ در ماه های گذشته شده بود که این مشکل در حال حاضر رفع شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص گرانی گوجه فرنگی، گفت: صادرات گوجه مشکلاتی را برای تامین خوراک واحدهای فرآوری ایجاد کرده بود که با کاهش صادرات این مشکل نیز حل شده است.

حجتی، توانمندی محلات در فرآوری محصولات کشاورزی و تولید رب،انواع گل و گیاه و ماهی زینتی را ستود و گفت: این شهرستان پایتخت گل و گیاه ایران است و بهره برداران محلات مهمترین تولیدکننده و صادرات کننده گل و گیاه کشور محسوب می شوند.

وی ادامه داد: دهکده گل و گیاه محلات از افتخارات کشور در زمینه سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: همزمان با سفر هیات دولت به استان مرکزی ساخت دهکده ماهیان زینتی در محلات به تصویب رسید که به عنوان زیرساختی حیاتی برای کشور است.

حجتی افزود: این شهرستان دارای سابقه طولانی در پرورش ماهیان زینتی و صادرات آن است و ساخت و راه اندازی دهکده ماهیان زینتی در این شهرستان در رونق تولید و صادرات ماهی زینتی نقش به سزایی دارد.

وی گفت: با توجه به منابع تخصیص شده برای ایجاد زیرساخت های این دهکده در حال فراهم شدن است و پیش بینی می شود پلاک ها در چارچوب مقررات واگذار و بقیه طول مسیر در ارتباط با ایجاد تجهیزات و تاسیسات دهکده انجام شود و دهکده ماهیان زینتی منحصر به فردی در آینده بهره برداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه گلخانه ها یکی ازطرح های اقتصاد مقاومتی است و گلخانه ها باعث افزایش بهره وری می شود.

حجتی افزود: گلخانه ها در سبزی‌کاری تا 90درصد میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد و تولید این محصولات به صورت گلخانه ای سبب افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف آب می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال در ساخت گلخانه رکورد زده شد و در نیمه نخست یکهزار و 400 هکتار گلخانه تکمیل و به بهره برداری رسید.

حجتی اظهار داشت: طبق برنامه 2 هزار و 500 هکتار گلخانه باید در سال جاری تکمیل شود که انتظار می رود با حمایت دولت، مجلس، بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و حضور و مشارکت خود بهره‌برداران این سطح بیشتر شود.

وی گفت: تولیدات گلخانه ای امسال در محصولات صیفی و سبزی به حدود سه میلیون تن می رسد که با توجه به وضعیت آب و کمبود منابع آبی رقم قابل توجهی است.

گفتنی است وزیر جهاد کشاورزی عصر روز چهارشنبه در سفر به دلیجان  از یک واحد پرورش ماهی و دامداری بازدید کرد و در سفر به محلات نیز از طرح آبیاری بارانی مزرعه ، کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی، پیشرفت فیزیکی محل احداث نمایشگاه دائمی گل و گیاه، نمایشگاه گل های داوودی و دهکده گل و گیاه محلات بازدید کرد. ‌


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها