Portal_background_image

رئيس سازمان انرژي اتمي در آيين بهره برداري بيمارستان مهر خنداب: ايران انحصار توليد اكسيژن 18 را شكسته است/در توليد داروي تجهيزات پت خودكفا شده ايم

صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه بهره برداری از بیمارستان مهر خنداب، گفت: محققان راکتور تحقیقاتی خنداب توانسته اند اکسیژن 18 را با خلوص 97 درصد با ظرفیت حدود 60 کیلو در سال تولید کنند از این پس ما در ارتباط با تولید داروی تجهیزات پت در کشور می توان گفت که نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم و می توانیم به حوزه صادرات اکسیژن 18 نیز وارد شویم.

صالحی  معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: امکان تولید اکسیژن 18 با ظرفیت حدود 60 کیلوگرم در این رآکتور فراهم شده است. 

وی ادامه داد: تنها یک گام نهایی که الکترولیز آن است، باقی مانده که کار آسانی است. 

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با تولید این محصول ایران در زمینه تولید تجهیزات پت خودکفا شده و امکان صادرات نیز برای کشور فراهم است.

صالحی ادامه داد: ارزش یک کیلوگرم اکسیژن 18، 30 هزار دلار است که با خود کفایی در این محصول از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود. 

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تولید این محصول با تلاش و کوشش شبانه روزی دانشمندان جوان ایرانی در مدت سه تا چهار سال گذشته حاصل شده است.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: تولید اکسیژن 18 اکنون در انحصار کشورهای محدودی است که جمهوری اسلامی ایران با دست یابی به فرمول این محصول، انحصار شکنی کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: کارهای تحقیقاتی وسیعی در حال انجام است و آب سنگین تولید شده در ساخت داروهای جدید و نو ترکیب کاربردهای بسیاری دارد. 

وی گفت: سازمان انرژی اتمی خود را متعهد به تامین تجهیزات مورد نیاز در سایت های این سازمان می داند و بر این اساس تجهیزات مورد نیاز بخش جراحی و زایمان بیمارستان خنداب با مشارکت این سازمان و استانداری تهیه شده است.

صالحی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی خود را مکلف به تامین تجهیزات مورد نیاز بخش اورژانس بیمارستان مهر خنداب می داند. 

وی ادامه داد: اکنون 70 درصد نیروی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی خنداب از مردم منطقه بوده و تامین 100 درصدی نیروی مورد نیاز این سایت از نیروهای بومی پیش بینی شده است. 

رئیس سازمان انرژی اتمی با یادآوری چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران افزود: 370 هزار کیلومتر شبکه گاز رسانی در این مدت در کشور اجرا شده است و اکنون 95 درصد مردم از این نعمت ارزشمند بهره مند هستند.

وی ادامه داد: تولید 80 هزار مگاوات برق در نیروگاه های کشور از دیگر دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی ایران است.

در این آیین از تجهیزاتی که سازمان انرژی اتمی در اختیار بیمارستان مهر خنداب قرار داده با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، استاندار مرکزی و برخی مسئولان استان رونمایی شد.

بیمارستان مهر خنداب با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال ساخته شده که مقرر شده 20 میلیارد ریال توسط سازمان انرژی اتمی تامین شود و تاکنون نیز 10 میلیارد ریال از اعتبار تکلیفی این سازمان، پرداخت شده است.

این بیمارستان با ظرفیت 64 تخت در خنداب ایجاد شده که اکنون 32 تخت آن فعال است.سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها