Portal_background_image

اولین همایش ملی زیست بوم پایدار و توسعه با حضور استاندار مرکزی برگزار شد

با حضور استاندار مرکزی صبح امروز اولین همایش ملی زیست بوم پایدار و توسعه در محل تالار کوه نور هتل امیر کبیر اراک برگزار شد.

محمدحسين مقيمي در همايش زيست ‌بوم پايدار توسعه ملي كه  در محل تالار کوه نور هتل امیر کبیر  شهر اراک برگزار شد، افزود:  قرن بیست‌ویکم با بحث مناقشه‌آمیز تخریب محیط زیست مواجه است. با جدي‌تر شدن بحران‌هاي زيست‌محيطي، بشر هر روزه به اشتباهات گذشته‌ خود در ارتباط با مفاهيم رشد و توسعه، بيشتر آگاه مي‌شود.

وي بیان کرد: امروزه بسياري بر اين باورند كه تجربه توسعه‌ي اقتصادي در گذشته و پيامدهاي ناشي از عدم توجه به محيط زيست، زمينه‌ي ايجاد شناخت و درك محدوديت‌هاي بستر پذيرنده‌ي توسعه، يعني محيط زيست را طي چند دهه‌ي گذشته به وجود آورده است. به طوري كه بشر بدرستي دريافته است كه براي فعاليت‌‌هاي او در محيط زيست حد ومرزي وجود دارد و به منظور پايداري اكوسيستم‌هاي مورد بهره‌برداري نبايد از آن گذر كرد.

استاندار گفت: در کشور عزیز ما نیز به دلیل رشد سریع اقتصادی در دهه‌های گذشته و نیز عدم توجه به مفاهیم پایداری، درگیر معضلات زیست‌محیطی گوناگونی شده است که از اهم آنها می‌توان به پیامدهای افت شدید منابع آبی، گسترش نامتوازن شهرها، از بین رفتن اکوسیستم‌های طبیعی، معضلات آلودگی هوا و بسیاری از موارد دیگر اشاره نمود.

مقیمی اظهار كرد: از طرفی استان مرکزی نیز به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور دارای ظرفیت‌های بالای طبیعی، علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که عدم توجه به مفاهیم پایداری توسعه در د‌هه‌های گذشته، مانع بروز پتانسیل‌های بالقوه این استان شده و متأسفانه سبب ایجاد معضلات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی گوناگونی نیز شده است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به افت شدید آب‌های زیر زمینی، فرسایش شدید خاک‌های استان، کاهش بهره‌وری بخش کشاورزی، معضلات رشد شهری، آلودگی هوای شهر اراک و غیره اشاره نمود.

استاندار گفت: بنابر این در ابتدای حضور اینجانب در استان تلاش شد تا برنامه‌ريزی و سیاست‌گذاری در زمينه‌ پايداری زیست‌بومی در استان مرکزی صورت پذیرد و در این راستا با پیگیری جدی تهیه طرح آمایش استان، گامی مهمي به منظور تهیه یک برنامه جامع توسعه در استان برداشته شود. بدین منظور از همین تریبون از تمامی ذینفعان توسعه درخواست دارم تا در کنار دولت نقش خود را در دو بخش تبیین مفاهیم توسعه  و اجرای صحیح این مفاهیم ايفا كنند.

وي یادآور شد: این فرصت را غنیمت می‌شمارم و در این جلسه که با حضور اساتید و محققین دانشگاهی، فعالین اقتصادی بخش خصوصی، مدیران دولتی و مدیران سازمان‌های مردم نهاد برگزار شده در بخش اول درخواست خود که همانا «تبیین مفاهیم توسعه» و «مدیریت زیست بومی» است، این همایش و نشست‌ها و نیز راه‌اندازی «اولین دبیرخانه دائمی مدیریت جامع زیست بومی در کشور» را به میزبانی استان مرکزی نقطه ثقلی در زمینه بازتعریف مفاهیم زیست‌بومی می‌دانم چراکه هنوز هم، ما در مفاهیم توسعه درگیر چندگانگی هستیم به عنوان مثال اصطلاحاتی مثل گسترش، توسعه، توسعه پایدار و جدیدا اصطلاح «زیست‌بوم پایدار» در ادبیات توسعه منطقه‌ای مطرح شده است كه اين خود بیانگر این موضوع است، اصطلاحاتی که فارغ از مفاهیم اصلی خود، در محاوره‌های روزانه محققین و برنامه‌ریزان به کار می‌رود.

استاندار با مثال های منطقه ای به مرور این مفاهیم پرداخت و گفت: گسترش به معنی افزایش نامتوازن کاربری‌های انسانی در دل طبیعت، كه اغلب تحت تأثیر افزایش جمعیت و تأمین نیازهای انسانی بدون داشتن هیچ برنامه و هدف مشخصی رخ می‌دهد یا به زبان ساده بزرگ شدن بدون داشتن هدف مشخص یاد می‌شود. نمونه بارز آن را می‌توان در گسترش شهری اراک مشاهده كرد که متأسفانه طی دهه‌های گذشته این گسترش شهری بدون داشتن هیچ هدف مشخصی صورت گرفته است و معضلات امروز این شهر و محاصره واحدهای صنعتی و رشد شهر به سمت صنایع و بلعیده شدن زمین‌های کشاورزی و باغات حاشیه اراک، میراث نبود این برنامه در دهه‌های گذشته است و بالواقع امروز صنایع و مردم درگیر این گسترش نامتوازن شهری در دهه‌های پیشین‌اند.

وي در ادامه به مفهوم توسعه پرداخت و عنوان نمود: توسعه در لغت به معنای رشد تدریجی به سمت یک هدف مشخص است. توسعه جریانی چند بعدی است که پایداری آن در همه ابعاد از اهمیت بسزایی برخوردار است. به عبارت دیگر، توسعه به معنای رشد مـسـتـمـر کالبد منطقه‌ای و نظام‌های اجتماعی به سوی اهداف از پیش مشخص شده است. توسعه ای که اگر در اراک اتفاق می‌افتاد شاید امروز مجبور نبودیم در کانون فرسایش بادی میقان برای فرار از ریزگرد گیاه بکاریم! و بهترین زمین‌های حاصلخیز دشت اراک و باغات را تبدیل به کوهی از بتن و ساختمان كنيم.

مقيمي خاطر نشان کرد: توسعه‌ي پایدار فرایند گسترشی در استفاده از منابع سرزمین، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، سمت‌گیری توسعه تکنولوژی و تغییر نهادهای منطقه‌ای است که بتواند نیازهای بشری را در ابعاد گوناگون توسعه فراهم كند، به زبان ساده‌تر این توسعه دارای سه ضلع است اقتصادی، اجتماعی و  زیست‌محیطی است که در تعاریف پیشین تعادل این سه ضلع فراهم‌کننده پایداری توسعه بود.

استاندار تأکید کرد: به نظر بسیاری از دانشمندان امروزه دیگر مفاهیم پیشین توسعه جوابگوی نیازهای بشری نیست  چراکه وضعیت فعلی محیط زیست جهان، کشور و استان میراث به جا مانده از همین مفاهیم توسعه و مدیریت اجرای آن است. در مفاهیم جدید زیست‌بومی دیگر توسعه، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی سه ضلع برابر یک توسعه نیستند، چراکه محیط زیست فراتر از سه ضلع دیگر و به عنوان بستر و پایه و اساس حیات، تضمین‌کننده توسعه اقتصادی، اجتماعی و مهمتر از همه توسعه فرهنگی است، توسعه فرهنگی می‌تواند حلال بسیاری از موارد و مشکلات امروز ما در تمامی حوزه‌ها باشد و مقام معظم رهبری نیز به درستی ریشه مشکل را تشخیص داده و در بسیاری از سخنرانی‌ها و رهنمودهای خود از جمله در سخنرانی شروع سال نو بر آن تأکید كردند و این موضوع، متأسفانه در مفاهیم پیشین توسعه پایدار کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت و در ذیل توسعه اجتماعی تعریف می‌شد اما، امروزه در تعاریف زیست‌بوم پایدار توسعه فرهنگی با مشارکت جوامع محلی در کنار توسعه اقتصادی، اجتماعی در بستر محیط زیست پایدار به عنوان تضمین‌کننده اهداف توسعه مورد توجه خاص می باشد.

وي تصریح کرد: از نکات مهم دیگر در مفاهیم مدیریت زیست‌بومی توجه ویژه به ظرفیت‌های اکولوژیک زیست‌بوم است، اين ظرفیت‌ها تعیین‌کننده جهت حرکت توسعه و مشخص‌کننده حدود و مرزهای آن است. به عنوان مثال در همین شهر اراک می‌توان به پتانسیل تالاب کویری میقان اشاره كرد، تالابی بی‌نظیر که به عنوان نگینی ارزشمند در کالبد محیط زیست استان مرکزی می‌درخشد و متأسفانه در سال‌های گذشته از ظرفیت‌های بی‌نظیر اکوتوریستی و اقتصادی آن به عنوان موتور مولد اقتصاد استان و منطقه استفاده نشده است، پتانسیلی که می‌تواند در قالب یک برنامه جامع مدیریت زیست‌بومی و ارزیابی توان اکولوژیک منطقه با مشارکت جوامع محلی به قطب توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی منطقه تبدیل شود و این توسعه خود عاملی برای حفظ زیست بوم نیز می گردد.

استاندار مطرح کرد: از نکات مهم دیگر در مدیریت زیست‌بومی نقش و جایگاه مفهوم پایداری است چرا که این پایداری نه تنها تضمین‌کننده نیازهای جامعه امروز و نیز حافظ منابع نسل‌های آتی است بلکه در ساختار این پایداری نیز اکوسیستم به گونه‌ای مدیریت می‌شود که هر روز شرایط بهتری نسبت به گذشته خود داشته باشد و این پایداری در جنبه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست‌محیطی مورد تأکید است؛ در مثال استانی: استان مرکزی به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور و نیز وجود معضلات زیست‌محیطی درگیر پدیده فرار سرمایه‌گذار گردیده است؛ این در حالیست که لازمه پایداری زیست‌بومی، پایداری اقتصادی است.

مقيمي در حضور فعالین اقتصادی استان اعلام کرد: پس انجام ارزیابی‌های زیست‌محیطی و جمع‌بندی نهایی طرح آمایش استان، استانداری مرکزی آمادگی حمایت همه جانبه از صنایع سبز سازگار با ظرفیت اکولوژیک استان را دارد. همچنین انتظار من از کلیه محققین کشوری و پژوهشگران استانی این است که با ادامه فعالیت این دبیرخانه دائمي زیرساخت‌های مدیریتی لازم برای تبیین مسائلی مثل ارزشگذاری اقتصادی ظرفیت‌های زیست‌محیطی استان و باز تعریف مباحث حسابداری سبز، تعریف و ارائه مدل‌های مدیریت سبز در دستگاه‌های اجرایی و بخش غیر دولتی، صنایع، واحدهای اقتصادی و... جهت دستیابی به اصول پایداری با تکیه بر مشارکت مردمی، الگوسازی و ارائه مدل‌های نوین انرژی‌های پاک و تکنولوژی‌های نوین در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و نهایتا مشارکت همه‌جانبه بخش‌های اقتصادی، مراکز دانشگاهی، مدیران دولتی، سازمان‌های مردم نهاد و مهمتر از همه مردم استان برای بازتعریف و اجرای برنامه‌های مدیریت زیست‌بومی به عنوان استان برتر و پایلوت کشور را فراهم نمایند.

وی در پایان گفت: آمادگی استانداری مرکزی و مجموعه مدیریتی استان را در راستای حمایت همه جانبه از این اقدام ارزشمند در چهارچوب برنامه‌های دولت تدبیر و امید و نیز برنامه‌هاي توسعه کشور، اعلام می دارم.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها