Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي ؛ اولين همايش مديران عامل سازمان هاي همياري شهرداري هاي كشور برگزار شد

با حضور زمانی قمی استاندار مرکزی و نوذر پور معاون امور شهرداری های سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور اولین همایش مدیران عامل سازمان های همیاری شهرداری های کشور در اراک برگزار شد.

زمانی قمی استاندار  مرکزی با تبریک سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران در شرایط و زمانی اتفاق افتاد که جریان های مسلط جهانی برای نفی کامل دین تلاش می کردند.       

 زمانی قمی افزود: انقلاب اسلامی ایران از زمان شروع فعالیت خود تاکنون روز به روز بر توانمندی هایش اضافه شده و اکنون ایران یک کشور قدرتمند و مطرح در دنیا است. 
وی بیان کرد: در روزهای اول انقلاب همه اقشار که به استبداد و شرایط حاکم معترض بود زیر خیمه انقلاب جمع شدند و امروز باید مراقبت کنیم تا با برخی اعمال و رفتارها، جمعیت زیر خیمه انقلاب کم نشود و یاران انقلاب باید روز به روز افزایش یابد.
استاندار مرکزی ادامه داد: باید با دوری جستن از ذهن های کوچک همه ایران زیر خمیه انقلاب باشند و همه به دنبال دست یافتن برای موفقیت ها و هدف های بزرگ برای کشور و انقلاب باشیم و هرگز ار نقش مردم در تعیین سرنوشت کشور دور نشویم.
وی تاکید کرد: امروز همه باید به اهداف عالی انقلاب که مورد نظر امام راحل و رهبر معظم انقلاب است پایند باشند و از هیچ کاری برای توسعه و عزت بیشتر کشور دریغ نکنند.
استاندار مرکزی اضافه کرد: در روزهای گذشته پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای را شاهد بودیم که با این پیروزی سایه تحریم های ظالمانه از ایران برداشته می شود و نزاع احتمالی بر سر اختلاف ایران با کشورهای دنیا نیز از بین رفت.
زمانی قمی بیان کرد: ثروت به یغما رفته کشور برمی گردد اگرچه بسیاری از این ثروت از دولت های قبلی به عنوان پشتوانه مصرف شده است.         
وی افزود: با این پیروزی گفتمان منطقی ایران برتری خود را اثبات کرد و با وجود اینکه دشمنان به ویژه اسرائیل غاصب تلاش کرد که برجام به نتیجه نرسد، ولی شکست خوردند.       
استاندار  مرکزی ادامه داد: دولت های گذشته نیز مذاکره می کردند و نتیجه آن را می دیدیم، اما امروز با رفتار حرفه ای تیم مذاکره کننده دولت تدبیر و امید پیچیده ترین پرونده سیاسی تاریخ ایران به نتیجه رسید.            
زمانی قمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: استان مرکزی بهشت مفاخر کشور است و بزرگان زیادی در علوم مختلف در این استان پرورش یافته اند.           
وی اظهار کرد: این استان یک میلیارد دلا صادرات به کشورهای مختلف دارد و 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی ایران در این استان تولید می شود.      
استاندار مرکزی افزود: در مجموع استان مرکزی نقش موثری در اقتصاد کشور برعهده دارد و درآمد این استان بیش از دو هزار میلیارد تومان است.              
*** 90هزار تاکسی جدید وارد ناوگان حمل و نقل شهرهای کشور می شود

نوذر پور معاون امور شهرداری های سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: 90 هزار تاکسی جدید در سطح کشور، جایگزین خودروهای فرسوده و مستهلک می شود که این اقدام در کاهش آلاینده های هوا نقش موثری دارد.

وی بیان کرد:کارهای مقدماتی واگذاری این تعداد تاکسی انجام شده و در دهه مبارک فجر عملیاتی می شود.

وی تسهیلات در نظر گرفته شده برای واگذاری هر یک از این تاکسی ها به متقاضیان را 200 میلیون ریال ذکر کرد و گفت: کارمزد این تسهیلات 16 درصد در نظر گرفته شده است.
نوذر پور بیان کرد: در بحث اتوبوسرانی نیز تلاش شده از ظرفیت های وزارت نفت استفاده شود و امید است در این بخش نیز با توفیقات چشمگیری همراه باشیم.
وی اظهار کرد: دولت توجه ویژه ای به بحث مدیریت شهری از جمله مدیریت حمل و نقل عمومی دارد و تاکنون قطار شهری در استان های اصفهان، شیراز و تبریز به بهره برداری رسیده و در برنامه است که این قطار در سایر کلانشهرها نیز ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: بودجه عمرانی شهرداری ها در چهار سال گذشته در مقایسه با بودجه عمرانی کشور از نسبت 40 به 70 درصد رسیده که این این آمار بیانگر آن است که در حوزه مدیریت شهری پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: سیر برنامه ریزی و مدیریتی کشور به گونه ای بوده که با دولتی حجیم و متمرکز مواجه هستیم و در قانون اساسی دیده شده که امور محلی توسط مدیران محلی انجام شود اما هنوز به این نقطه ترسیم شده نرسیده ایم.
معاون امور شهرداری های سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور ادامه داد: دولت تدبیر و امید این نگاه را پذیرفته و باید از ظرفیت هایی این بخش که در قانون اساسی آمده، استفاده کنیم.
نوذرپور اظهار کرد: لایحه مدیریت شهری سال گذشته به امضاء وزیر کشور رسید و تقدیم دولت شده و در این لایحه پیشنهاد شده بسیاری از فعالیت هایی که توسط دولت انجام می شد به شهرداری ها واگذار شود و این لایحه هنوز در دست بررسی است.
وی بیان کرد: تا زمان تصویب لایحه مدیریت شهری با یک ناهماهنگی بین شهرداری ها و واحدهای شهرستانی که وظیفه خدمات شهری را دارند مواجه خواهیم شد که دولت باید برای این امر اقداماتی را انجام دهد.
معاون امور شهرداری های سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: وزارت کشور در دوره جدید چند سند مهم و اساسی تحت عنوان سندهای آسیب شناسی مدیریت شهری را تقدیم دولت کرده که هفت محور دارد که چهار محور آن به تصویب دولت رسیده است.
نوذرپور بیان کرد: ظرفیت های مهمی در این اسناد وجود دارد و لازم است مدیران شهرداری ها و اعضای شوراهای اسلامی این اسناد را با دقت مطالعه کنند.
وی ادامه داد: ارتباط سازمان همیاری ها با شهرداری ها خیلی قوی و محکم نیست که این مهم باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
نوذرپور گفت: سازمان همیاری شهرداری های کشور هم اکنون دارای سرمایه و امکانات قابل توجهی است که یک ظرفیت برای مدیریت شهری است.
وی افزود: 15 سال از اساسنامه اصلاحی سازمان همیاری ها می گذرد و در شرایط جدید و تغییر و تحولات که در مدیریت شهری صورت گرفته موضوع بازنگری در این اساسنامه امری ضروری است و در این بازنگری باید رویکرد نزدیک شهرداری ها با سازمان همیاری ها مورد توجه قرار گیرد.
معاون امور شهرداری های سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور بیان کرد: همایش مدیران عامل سازمان های همیاری شهرداری های کشور برای اولین بار در استان مرکزی برگزار می شود و تا نشست بعدی که در یکی دیگر از استان های کشور برگزار شود، این استان دبیرخانه این همایش را برعهده دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این همایش گفت: این استان به واسطه موقیعت خاص جغرافیایی دارای حدود 30 هزار کیلومتر مربع وسعت است.
عزیز فیلی افزود: 73 درصد بافت این استان شهری و 27 درصد آن روستایی است و دارای 33 شهر و 752 دهیاری است.
وی بیان کرد: تعامل و ارتباط تنگاتنگی بین شهرداری های و شوراهای اسلامی این استان وجود دارد و چالش های برخی استان های در این راستا در استان مرکزی وجود ندارد.
در این همایش عملکرد و اساسنامه پیشنهادی جدید سازمان های همیاری بررسی و کارگروه تخصصی بررسی اساسنامه پیشنهادی تشکیل شد.
بازدید از نمایشگاه خدمات، مبلمان شهری و حمل و نقل عمومی در عصر پنجشنبه و بازدید از شرکت هپکو اراک در روز جمعه( فردا ) از دیگر برنامه های شرکت کنندگان در این همایش است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها