Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي؛ اولين نشست كارگروه توسعه منطقه 4 كشور برگزار شد

آقازاده استاندار مرکزی در اولین نشست کارگروه توسعه منطقه 4 کشور که با حضور معاون سیاسی وزیر کشور و استانداران کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان، همدان و خوزستان به میزبانی استانداری کرمانشاه برگزار شد، بر تداوم برگزاری جلسات کارگروه های استانی و کیفیت بخشی و تقویت جایگاه این کارگروه در کشور تاکید کرد.

آقازاده استاندار مرکزی با بیان اینکه  دبیرخانه فرعی در ذیل دبیرخانه اصلی و ثابت کارگروه در استان های عضو تشکیل شود، پیشنهاد کرد: بدنه کارشناسی استانداریها در همه بخشها جهت شناسایی وجوه مشترک و عملیاتی نمودن مصوبات کارگروه فعال شود.

آقازاده با اشاره به شناسایی و  معرفی  ظرفیت های استانهای عضو کارگروه منطقه 4 کشور،  ابراز کرد: این کارگروه  با توجه به  شرایط مناسب استان مرکزی در حوزه صنایع مادر و تخصصی فرصت مناسبی برای تبادل و انتقال تجربیات در این حوزه است.

وی افزود: با بحث و تبادل نظر در زمینه گردشگری،راه، ارتباطات، بلایای طبیعی، آلودگی محیط زیست، امنیت ، نشاط اجتماعی ، مقابله با بحران آب و...در این کارگروه  می توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

استاندار مرکزی برگزاری جلسات شورای تامین به صورت منطقه ای را جهت انتقال تجارب سیاسی و امنیتی پیشنهاد کرد و گفت: برگزاری  یک یا دو جلسه شورای تامین در سال به صورت منطقه ای می تواند در  تبادل تجربیات در زمینه  مباحث امنیتی منطقه  موثر باشد.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: با  تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی ارتقا نشاط و امید را در کشور خواهیم داشت که اگر در جلسه ای در هیات دولت یا شورای امنیت کشور بتوانیم این موضوع را حل نماییم ، امید و آرامش را به کل کشور تزریق کرده ایم.

 استاندار مرکزی گفت: در نامه ای با عنوان دکتر جهانگیری موضوع تعطیلی پنجشنبه ها در استانها را پیشنهاد داده ایم و بر اساس بررسی که در استان مرکزی درخصوص تعطیلی پنجشنبه ها انجام شده با این اقدام  می توانیم حدود 70 میلیارد تومان در طول سال صرفه جویی کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه ادارات آب ، برق، مخابرات ، گاز ، دانشگاه ها و دانشگاه علوم پزشکی در روز پنجشنبه تعطیل هستند لذا تعطیلی دیگر ادارات می تواند هماهنگی و انسجامی را در سطح ادارات کشور و به خصوص استانها داشته باشد.

آقازاده ادامه داد: با توجه به بحران کم آبی امسال از سوی استان پیشنهاد شده است از ابتدای خرداد تا پایان شهریور ماه به صورت آزمایشی ادارات در روز های پنجشنبه تعطیل شوند و در صورت کسب نتایج مطلوب استمرار یابد.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: اورژانس ، بیمارستانها و دستگاه های امدادی و خدمات رسان نیز در این روز با الگو برداری از تهران به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

بازوند استاندار کرمانشاه و دبیر استانداری های منطقه 4  کشور نیز در این نشست اظهار کرد: استان هاي عضو كارگروه توسعه منطقه 4 كشور در بحران زلزله حضور بسيار پررنگي در روند امدادرساني و ارسال كمك به منطقه داشتند.

وی افزود: استانداران اين استان ها علاوه بر بسيج امكانات براي كمك به زلزله زده گان، خود نيز به صورت ميداني در منطقه حضور يافتند. برخي استان ها نيز هم اكنون به عنوان استان معين در منطقه در حال تلاش براي بازسازي مناطق زلزله هستند.

استاندار کرمانشاه  حوزه کرخه را یکی از مهمترین دغدغه‌های استانهای منطقه چهار کشور عنوان کرد که همه استان‌ها مخصوصا خوزستان درگیر آن هستند.

وی با اشاره به مسیر طولانی سرچشمه رودخانه کرخه از نهاوند تا خوزستان، گفت: انتقال آب از حوزه "سیروان" به کرخه در قالب مهار آب‌های مرزی می‌تواند بخش زیادی از این مشکلات را برطرف کند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از این طرح تحت عنوان سامانه گرمسیری از چندی قبل آغاز شده، افزود: سامانه گرمسیری بزرگترین پروژه عمرانی کشور با اعتبار شش هزار میلیارد تومان است که دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته بازوند، موعد بهره‌برداری از این پروژه زمان زودتری بود که به دلیل زلزله آبان سال گذشته کرمانشاه مقداری به تاخیر افتاد.

وی یادآور شد: با اجرای این طرح آب به دشت‌های گرمسیری کرمانشاه و پس از آن به دهلران ایلام می‌رسد و در آینده ممکن است تا اندیمشک و خوزستان نیز ادامه پیدا کند.

بازوند تصریح کرد: در حوزه گردشگري نيازمند تشكيل يك هلدينگ بزرگ در حوزه 6 استان عضو كارگروه هستيم. این هلدینگ باید با يك برنامه ريزي مناسب يك كرديدور گردشگري از استان مركزي به همدان، كرمانشاه، لرستان، ايلام و خوزستان و همچنین بالعكس را تعريف كند و بستر رونق گردشگري در اين مناطق را فراهم كند.

گفتنی است استاندار مرکزی در سفر به کرمانشاه ضمن حضور در این نشست از مناطق زلزله زده غرب کشور نیز بازدید کرد و چند واحد مسکونی احداث شده توسط بنیاد مسکن استان در منطقه سرپل ذهاب  را به بهره برداری رساند.

 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها