Portal_background_image

با حضور استاندار اولين نشست ستاد هماهنگي سرشماري نفوس و مسكن استان برگزار شد

با حضور زمانی قمی استاندار مرکزی اولین نشست ستاد هماهنگی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 استان مرکزی در محل استانداری برگزار شد.

حسن بیگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار کرد: سرشماری نفوس و مسکن، پایه و مبنای برنامه ریزی مدیران و راهبردهای تاثیرگذار در توسعه است.

 وی افزود: سرشماری آمار نفوس و مسکن آثار مستقیم در نظام برنامه ریزی و تصمیم سازی هدفمند و تعیین کننده دارد.

وی اظهار کرد: اطلاعات مرکز آمار ایران، مبنای برنامه ریزی های کلان کشوری و منطقه ای است بنابراین نهایت دقت در تهیه مطالب مورد نظر و اطلاعات ستخراجی در سرشماری نفوس و مسکن ضروریست.

حسن بیگی گفت: مرکز آمار هر 10 سال یکبار سرشماری نفوس و مسکن را انجام می داد که به لحاظ اهمیت آمار به روز شده،به هر پنج سال یک بار تغییر یافته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی افزود: داشتن آموزش های مهارتی و برقراری ارتباط با مردم از جمله درخواست هایی است که باید در دایره آمارگیران با وسواس رعایت شود.

حسن بیگی افزود: آمارگیری فرایندی است که باید با عشق و تعهد انجام شود و نباید به آن نگاه روبنایی و انجام امور از سر تکلیف داشت.

وی، برخورد مادبانه، رعایت شئونات اسلامی، دقت در درج اطلاعات و رعایت زمان در رفت و آمد را از جمله مواردی برشمرد که آمارگیران در طول برگزاری سرشماری باید رعایت کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن از سوم مهرماه سال جاری کلید می خورد و به مدت 21 روز ادامه دارد.

رقیه یادگاری افزود: افراد در این بازه زمانی وارد شبکه اینترنت شده و اطلاعات خانوار را ثبت و کد رهگیری دریافت می کنند و سپس از 25 مهر تا 28 آبان ماه جاری ، آمارگیران با حضور به منازل کد رهگیری را در دستگاه تبلت بارگذاری می کنند.

وی اظهار کرد: 424 نیروی انسانی در سرشماری استان مرکزی همکاری دارند که درمقایسه با دوره گذشته تعداد افراد مشارکت جو به یک چهارم کاهش یافته است.

یادگاری، بابیان اینکه این دوره از سرشماری به شیوه نوین الکترونیکی و بدون کاغذ اجرا می شود، افزود: سرشماری نفوس و مسکن یکی از رویدادهای بزرگ زیرساخت برنامه ریزی کشور است و این دوره از سرشماری به صورت الکترونیکی و با استفاده از تبلت انجام می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه این سرشماری در دو مرحله انجام می شود ، به هر میزان خانواده ها به صورت اینترنتی اطلاعات خود را در مرحله اول وارد کنند، کار سرشماری راحت تر و سرعت کار هم بالاتر خواهد رفت.

یادگاری، با یادآوری اینکه مرکز آمار ایران به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی متولی جمع آوری آمار اطلاعات است گفت: آمار و اطلاعات صحیح به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی نظام برنامه ریزی است و امید است با تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب در این زمینه خانوارها بیشتر از این موضوع استقبال کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: ضریب نفوذ اینترنت در استان مرکزی حدود 40 درصد است و این ضریب نسبت به دیگر استان های کشور ایده آل ارزیابی می شود. 

یادگاری افزود: مردم برای شرکت در سرشماری اینترنتی می توانند با مراجعه به سایت سرشماری به آدرس WWW.sarshomari95.irنسبت به تکمیل سئوالات اقدام و در پایان یک کد آماری به نام سرپرست خانوار دریافت کنند. 

وی عنوان کرد: افرادی که دارای کد آماری سرپرست خانوار باشند این کد را به مامور سرشماری ارائه و دیگر نیازی به تکمیل پرسشنامه به صورت حضوری ندارند. 

وی گفت: سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی ضمن صرفه جویی در هزینه های جاری این فرآیند، نقش موثری در کاهش وقت دارد و امید است دارندگان اینترنت در این راستا مشارکت خوبی داشته باشند. 

وی افزود: خانوارهایی که پرسشنامه های خود را به صورت اینترنتی پر کردند و کد آماری خود را به هر طریق گم و یا فراموش کرده اند می توانند در این تاریخ (25 مهر تا 25 آبان ماه) امسال کد آماریشان را با زدن شماره ملی سرپرست خانوار در سایت سرشماری بازیابی کنند. 

وی گفت: افرادی که در زمان مراجعه مامور سرشمار در منزل حضور نداشته باشند، مامور برای آنان کارت اطلاعیه خانوار غایب با کد مخصوص قرار می دهد که این افراد نیز از تاریخ 26 تا 28 آبان ماه امسال به مدت سه روز فرصت دارند اطلاعات خود را برای این سرشماری یا از طریق اینترنت و یا از طریق تلفن تکمیل کنند. 

وی افزود: استفاده از تبلت در این سرشمار جایگزین برگه پرسشنامه شده و سئوالات طرح شده نیز در حوزه اطلاعات خانواری و مسکن است و سئوالات حاشیه ای سرشماری های گذشته در این دوره حذف شده است. 

یادگاری عنوان کرد: این سرشماری به صورت همزمان در 12 شهرستان استان اجرا می شود و 600 نفر عوامل اجرایی برای آن پیش بینی شده که از این تعداد 424 نفر مامور آمارگیر است. 

وی گفت: به دلیل اینکه جمع آوری اطلاعات و پردازش آن در این سرشماری به صورت الکترونیکی است، شمار ماموران سرشمار نسبت به دوره قبل به یک سوم کاهش یافته است. 

وی، هدف از اجرای این سرشماری را جمع آوری اطلاعات و ویژگی های عمده افراد و برخی اطلاعاتی واحدهای مسکونی به صورت دقیق و به روز عنوان کرد. 

یادگاری اظهار کرد: اطلاعات به دست آمده از سرشماری امسال برای تامین نیازهای اقتصادی و اجتماعی کشور است و این آمار نقش موثری در تصمیم گیری های کلان دارد.  

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها