Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: اهتمام شوراها در توسعه زيرساخت ها با هدف ارتقا روحيه نشاط و اميد در مردم

آقازاده استاندار مرکزی در همایش شوراها که در فرهنگسرای شهر اراک برگزار شد، گفت:اعضای شوراهای اسلامی موظفند در راستای توسعه زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مردم قدم بردارند و به نشاط و افزایش روحیه مردم اهتمام جدی داشته باشند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  مسئولان در جلب مشارکت حداکثری همه قشرها و گروه ها در پای صندوق های رای امسال اهتمام جدی داشته باشند.

وی افزود: امسال شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که بزرگترین وظیفه منتخبان مردم و اعضای شورای اسلامی شهر، جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است.

 استاندار مرکزی ابراز کرد: جلب مشارکت مردمی در کاهش مشکلات شهری، مهمترین وظیفه شوراهای اسلامی است و شوراها برای تحقق این مهم، باید تلاش کنند.

استاندار مرکزی گفت: شوراها از توده مردم هستند و لازم است این پارلمان کوچک با انسجام و وحدت درونی خود برای رفع مشکلات مردم ثابت قدم باشد.

آقازاده افزود: شوراها به عنوان پل ارتباطی بین مردم با مسئولان روند پیگیری و مطالبات را تسریع بخشند و از ایجاد مشکلات بکاهند.

وی اظهار داشت: عدالت یکی از مهمترین اهداف شوراهای اسلامی است که باید مورد توجه اعضای شورا قرار گیرد تا درسایه این هدف، برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عملیاتی شود.

استاندار مرکزی گفت: اعضای شورا موظفند در راستای توسعه زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مردم قدم بردارند و به نشاط و افزایش روحیه مردم اهتمام جدی داشته باشند.

آقازاده افزود: جذب و حمایت سرمایه گذار از مولفه های شورای موفق است و شوراها باید همسو با ظرفیت های منطقه از مشارکت سرمایه گذاران غافل نشوند.

وی اظهار داشت:عملکرد استان مرکزی در تعامل شوراها، همکاری و حمایت مردم و مسئولان موفق بوده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: قانون شوراها در حوزه اختیارات تامین منابع مالی بعد از گذشت 20 سال، نیاز به بازنگری دارد و نمایندگان مجلس باید به این مهم توجه کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: قانون اساسی، اصول مترقی در خصوص شوراهای اسلامی دارد و نمی توان بخشی از قانون را پذیرفت اما بخشی را کمرنگ تر دانست.

سید'مهدی مقدسی' افزود: اصل 100 قانون اساسی فضا را برای مشارکت مردم در قالب شوراهای اسلامی در شهر و روستاها فراهم کرده است.

وی اظهارداشت: در اصل 103 قانون اساسی استانداران، فرمانداران و بخشداران در حوزه خود موظف به اجرای مصوبات شوراهای اسلامی هستند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: ضروری است برخی امور برای رشد و توسعه به شوراها واگذار شود اما نسبت به واگذاری برخی از امورکوتاهی هایی صورت گرفته است.

مقدسی افزود: جسارت تصمیم گیری از شوراهای اسلامی گرفته شده و باید در ابتدا با استناد به قانون، حقانیت شوراها ثابت شود و اجازه داد تا شوراها به وظایفی که در چارچوب قانون برای آنان تعریف شده، عمل کنند.

وی بیان داشت: نظارت درون شورایی برای دوری از هرگونه مشکل، یک ضرورت است و شهردار باید اختیار لازم برای اجرای برنامه های شهری را داشته باشد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: شوراهای اسلامی باید اختیارات شهردار را افزایش داده و از محدود کردن اقدامات شهردار خودداری کنند.

مقدسی افزود: شهردار، پیشانی شورا است و هرچه شهردار در اداره شهر موفقیت کسب کند، سربلندی شورا را به همراه دارد.

وی اظهار داشت: وضع شهر اراک مطلوب نیست و شهرداری اکنون با بیماری مزمن و چالش درآمد مواجه است که اعضای شورای اسلامی شهر با تعامل می توانند ضعف ها را مدیریت کنند.

دیگر نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نمایندگان مجلس طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی با 160 ماده در سرفصل های متنوع برای ساماندهی شوراهای اسلامی را تهیه کرده اند.

«علی اکبرکریمی» افزود: این طرح چهار ماه در نوبت مطرح شدن در صحن علنی مجلس است و جزء طرح های اولویت دار به شمار می رود.

وی اظهار داشت: درآمد پایدار مالی برای شهرداری ها در این طرح دیده شده است تا بخش مهمی از مشکلات شهرداری ها رفع شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش می شود تا پایان دوره دهم مجلس، این طرح در صحن علنی مطرح و ساختار مدیریتی و مالی شوراها مشخص شود.

کریمی افزود: در این طرح مالیات بر ارزش افزوده در سهم شهرداری ها از یک سوم به نصف افزایش یافته که تحول بزرگی برای برای تامین منابع مالی پایدار شهرداری ها است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز گفت: ارتباط مستقیم با مردم مهمترین نقش شوراهای اسلامی است که این وظیفه به خوبی در استان انجام شده است.

'مهدی زندیه وکیلی' افزود: تشریح انجام عملکرد شوراها باعث رضایت مردم از فعالیت شوراهای اسلامی می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: لایحه خدمات شهری و لایحه پایدار شهری به منظور ادامه روند شهری باید تعیین تکلیف شود.

زندیه وکیلی افزود: شوراها نهادهای نوپایی هستند و لازم است دستورالعمل های مناسب برای شوراها در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهارداشت: شوراهای اسلامی استان مرکزی عملکرد مطلوبی داشته اند و با گذشت نیمی از عمر آنان در این دوره، سلب عضویت در استان اتفاق نیفتاده است.

وی بیان داشت: یک هزار و 638 روستای استان مرکزی دارای 729 شورای اسلامی هستند و از 2 هزار و 508 عضو شورای اسلامی استان، 83 نفر زن و 2 هزار و 425 نفر مرد را شامل می شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در 33 شهر استان مرکزی 177 نفرعضو شورای اسلامی هستند که 17 نفر را بانوان و 160 نفر را مردان تشکیل می دهند.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اراک نیزگفت: اعضای شورای اسلامی در تصمیم گیری ها مسائل سیاسی را در امور شهری دخالت ندهند.

'کاوه فلک افلاکی' افزود: مدیران دستگاه های اجرایی با مجموعه شورای اسلامی همکاری کنند و از دریافت خدمات یک طرفه شهرداری خودداری نمایند.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: سازمان های نظارتی به ویژه بازرسی، اعتماد بیشتری به مجموعه شهرداری اراک داشته باشند.

فلک افلاکی افزود: تنوع قرارداد نیروهای شهرداری از جمله مشکلات این نهاد خدمت رسان است و از شهردار درخواست می شود با کمک وزارت کشور این قراردادها یکنواخت شوند.

گفتنی است در این همایش از شوراهای برتر استان مرکزی تجلیل شد. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها