Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: اهتمام دستگاه هاي اجرائي در جهت رفع مشكلات بخش صنعت و معدن استان/اجراي كامل مصوبات كارگروه ملي رفع موانع توليد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبري و مدیریت اقتصاد مقاومتي استان که با حضور رحمانی قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در محل استانداری برگزار شد، گفت: دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات استان به ویژه در بخش صنعت و معدن اهتمام جدی داشته باشند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی دارای ظرفیت های فراوان در حوزه های مختلف صنعت، معدن، خدمات، تجارت و کشاورزی  است  لذا با رفع موانع و مشکلات و همچنین حذف برخی قوانین مزاحم می توانیم در ارتقاء شاخص های استان اقدامات موثری را به انجام برسانیم.

استاندار مرکزی گفت: در جهت رفع مسائل و مشکلات استان باید با عزم همگانی تلاش کنیم و دستگاه های اجرایی باید در این زمینه به ویژه رفع مشکلات بخش صنعت و معدن استان اهتمام جدی داشته باشند.

وی بیان کرد: صادرات استان مرکزی در هفت ماهه نخست سال جاری برابر کل سال 95 بوده است که این مهم نشانگر ظرفیت و عملکرد قابل قبول مجموعه استان مرکزی است، اما باید موانع موجود در مسیر صادرات برداشته شود و به تسهیل این امر کمک شود.

آقازاده  بر پیگیری و اجرای مصوبات کارگروه ملی رفع موانع تولید تاکید کرد و گفت: اجرای مصوبات این کارگروه به رفع مشکلات شرکت های آذرآب و هپکو کمک می کند لذا در این زمینه مکاتباتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز انجام شده است.

وی گفت: یک و نیم میلیارد دلار اعتبار به امر اشتغال روستاها اختصاص یافته که اگر این اعتبار در اسرع وقت تعیین تکلیف شود، رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها جان دوباره ای می گیرد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: اشتغال روستاها نقش اثربخشی در جلوگیری از مهاجرت دارد و ارزش آفرینی اقتصادی را دو چندان می کند.

آقازاده بیان کرد: مقرر شده بود استان مرکزی در هفته جاری میزبان وزرای اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت باشد اما این سفرها به دلیل نشست های فوق العاده هیات دولت به منظور بررسی بودجه پیشنهادی برای سال 97 به زمان دیگری موکول شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی هم در این نشست گفت: این استان با 29 هزار کیلومتر وسعت دارای یک میلیون و 429 هزار نفر جمعیت است و یک و هشت دهم مساحت کشور را داراست.

یادگاری افزود: یک و 39 صدم درصد از بیکاران کشور در پهنه استان مرکزی قرار دارند و وضعیت اشتغال این استان از متوسط کشور بالاتر است.

وی گفت: 16 و نیم درصد از ترکیب اشتغال استان مرکزی در سال 95 در حوزه کشاورزی، 41 درصد در حوزه صنعت و 42 درصد خدمات بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی اضافه کرد: سهم این استان از میزان تسهیلات و سپرده های بانکی در کشور حدود 9درصد است.

یادگاری عنوان کرد: 21 صنعت ویژه و مادر بالای 500 نیروی کار در استان مرکزی وجود دارد و در این خطه 46 شهرک، ناحیه و قطب صنعتی و 2 منطقه ویژه اقتصادی استقرار یافته است.

وی گفت: استان مرکزی جایگاه پنجم در شاخص توسعه یافتگی بخش صنعت را داراست و در زمینه معادن نیز از وضعیت قابل قبولی برخوردار است.

یادگاری عنوان کرد: در هشت ماه امسال 633 میلیون دلار صادرات و 234 میلیون دلار واردات در استان مرکزی صورت گرفته که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 54 و 34 درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: تراز تجاری استان مرکزی در سال 95 و هشت ماه امسال در جایگاه بالایی قرار دارد و صادرات این استان به 74 کشور جهان صورت گرفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: با توجه به عملکرد مناسب در راستای رونق تولید، اعتبارات بحث بازسازی و نوسازی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

محمدرضا حاجی پور افزود: یک هزار و 703 واحد استان مرکزی در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند که از این تعداد 893 واحد به مبلغ هفت هزار و 230 میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات به سیستم بانکی معرفی شده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: از این تعداد 348 مورد به مبلغ 2 هزار و 150 میلیارد ریال به تصویب بانک های عامل رسیده و بر اساس آخرین آمار تا اول آذر ماه امسال 141 مورد با رقمی بالغ بر 960 میلیارد ریال موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

حاجی پور گفت: پارسال هفت هزار و 170 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به یکهزار و 66 واحد تولیدی و صنعتی استان مرکزی پرداخت شد.
 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها