Portal_background_image

آقازاده؛ اهتمام استان بر حمايت از معدنكاران و فعاليت هاي بخش معدن است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای معادن استان ، گفت: از حوزه کسب و کار در بخش معدن حمایت ویژه می کنیم ضمن اینکه شناسایی معادنی که به محیط زیست این استان خسارت وارد می کنند نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

استاندار :

 

 

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به موضوع یک درصد فروش معادن و فرآورده‌های معدنی، اظهار کرد: در برخی از معادن راه دسترسی به معدن به طور کامل تخریب شده که در این رابطه مسئول معدن باید عوارض و موارد مربوط به خسارت جاده‌ای که با تردد ماشین آلات مربوط به معدن ایجاد می‌شود را بر عهده بگیرد در غیر این صورت برخورد قانونی با وی انجام می‌شود.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه شناسایی معادنی که به محیط زیست این استان خسارت وارد می کنند امری ضروری است، گفت: شناسایی این معادن باید مورد توجه جدی قرار گیرد. در عین حال که در حمایت از امنیت شغلی معدن کاران کوتاهی نخواهیم کرد، اما سلامت مردم نیز برای ما اهمیت داشته و از آن نخواهیم گذشت.

 آقازاده بیان کرد: برخی از معادن خسارات زیادی را به استان وارد می‌کنند و در عین حال هیچگونه سودی هم برای استان ندارند. در این رابطه باید دریافت وصولی از این معادن از شنبه ۱۴ مهرماه مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی از معادن سبب تخریب محیط زیست ، طبیعت و جاده می‌شوند باید با فعالیت اینگونه معادن برخورد قاطع صورت گیرد و همچنین تدابیر ویژه ای در این خصوص در نظر گرفته شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: 2 حکم در برنامه ششم توسعه در رابطه با جلب مشارکت معادن برای توسعه و رفع خسارات وارده به اهالی منطقه وجود دارد.
کریمی افزود: 15 درصد از حقوق مالکان دولتی از معادن باید به استان ها و در راستای عمران و آبادانی منطقه برگشت داده شود.

وی بیان کرد: بند پنج ماده 43 قانون برنامه ناظر به معادنی است که خسارت هایی را به اهالی یا کشاورزی منطقه وارد می کنند و مصادیق این معادن در استان مرکزی باید مشخص شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شکایات و گزارش های مردمی زیادی از برخی از معادن این استان موجود است که فعالیت این واحدها موجب آلودگی محیط زیست، خسارت های سنگین به جاده و زیرساخت های آن و کاهش ایمنی جاده و افزایش حوادث رانندگی در مسیر معادن شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم در این نشست گفت: اجرای جز پنج بند الف ماده 43 قانون ششم توسعه، موضوع یک درصد فروش مواد معدنی و فرآورده های معادن و فعالیت های معدنی مورد توجه است.

حاجی پور افزود: برخی از معادن استان مرکزی به واسطه فعالیت های خود آسیب هایی را به اهالی، جاده و کشاورزی مناطق داشته اند که باید یک درصد از مبلغ فروش مواد معدنی این معادن با هماهنگی سازمان امور مالیاتی و توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گرفته شود.

وی بیان کرد: ردیف اعتباری آن هم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ می شود و از محل وصول این درصد برای رفع موانع و مشکلات مناطق مختلف بهره گیری می شود که این مازاد بر بحث ابلاغ 15 درصد قانون معادن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: فهرست معادن بدون بهره بردار در این استان جمع بندی شده و بر اساس ماده 15 و قانون بازرسی معادن باید از طریق مزایده واگذار شوند.

حاجی پور گفت: واگذاری و مزایده این معادن با اعلام فراخوان انجام می شود و پیش بینی شده تا یک ماه آینده فراخوان آن اعلام شود.

گفتنی است بحث و تبادل نظر در خصوص فعالیت های زیان ده برخی از معادن موضوع این نشست بود و مقرر شد کارگروهی با عضویت سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی با ریاست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی تشکیل و معادن زیان ده و میزان خسارات این معادن در استان بررسی و نتایج آن به شورای هماهنگی معادن استان مرکزی برای تصمیم گیری اعلام شود.

سه معدن استان مرکزی نیز بر اساس تصمیمات این نشست مکلف به پرداخت یک درصد از فروش مواد معدنی و فرآوردهای معدنی خود بابت خسارت شدند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها