Portal_background_image

استاندار عنوان كرد: انعكاس چالشها و مشكلات دامداران استان به ستاد اقتصاد مقاومتي كشور / افزايش 38 درصدي توليد گندم در استان

استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: مسائل و مشکلات دامداران استان و وضع موجود و چالشهای پیش روی آنها به همراه پیشنهادات برای برون رفت از این مشکلات احصا شده و به ستاد اقتصاد مقاومتی کشور منعکس شود.

زمانی قمی استاندار مرکزی  با اشاره به اینکه حوزه دامداری و دامپروری استان  دارای مشکلات و معضلات بسیار است و به بحران نزدیک می شود،اظهار کرد: برون شد از این بحران نیاز به بررسی و شناخت مشکلات و برنامه ریزی دقیق دارد که در این خصوص جمع به  تفاهم و توافق رسیده اند.

استاندار مرکزی تاکید کرد: چنانچه بخواهیم برای رفع چالش ها به نتیجه مطلوب برسیم باید  مشکلات دسته بندی و فهرست بندی شود ،علت ها که چرا به این چالش ها رسیده ایم شناسایی و مشخص شود  و  وضع موجود دامداران اعم از دامداران سنتی ، صنعتی و خرد و چالشهای موجود به همراه ارائه راهکار و پیشنهاد برای برون رفت از این مشکلات جمع بندی و احصا  شود.

زمانی قمی ادامه داد: با مشخص شدن وضعیت دامداران در این سه بخش نتایج به ستاد اقتصاد مقاومتی کشور منعکس و از وزیر جهاد کشاورزی درخواست می کنیم تا بررسی مشکلات دامداران استان بعنوان یکی از دستورکارهای جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی کشور قرار گیرد.

وی  در خصوص چالش های صنایع دامداری و لبنی استان مرکزی افزود: در صورتی که واحدهای تولیدی محصولات لبنی استان 80 درصد نیاز خود را از داخل استان مرکزی تامین کنند،معضل نبود خریدار شیر خام در منطقه رفع می شود.

استاندار مرکزی افزود: در مسئله یابی چالش های صنایع لبنی پرداخت نشدن طلب دامداران از واحدهای تولیدی لبنی، لاینحل ماندن مطالبات این کارخانه ها از آموزش و پرورش بوده به عنوان خریدار محصول شناسایی شده که باید این موضوع با درایت و پیگیری حل شود تا دامداران نقدینگی لازم برای تولید را به دست آورند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: استان مرکزی 1،8 درصد جمعیت کشور را در خود دارد اما، در تمامی خدمات و زیر بخش ها بیش از سهم جمعیت برای کشور تولید می کندو این مهم نشانگر ظرفیت های مطلوب و جایگاه آن است.

زمانی قمی گفت: استان مرکزی سالانه 150 هزار تن مصرف گندم دارد اما، هر ساله حدود 400 هزار تن از این محصول استراتژیک را تولید می کند و رشد 38 درصدی گندم در سال 95 نسبت به سال قبل تصادفی نیست و نتیجه تلاش و برنامه هایی است که توسط تیم مدیریتی استان اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال 190 میلیون دلار صادرات و 86 میلیون دلار واردات به استان مرکزی انجام شده و این شاخص رشد مثبت در استان است .

استاندار مرکزی گفت: حل بخش هایی از مشکلات تولید و صنعت استان نیاز به طرح در سطح ملی دارد و باید با ارائه آن در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور با همراهی مجموعه ظرفیت های کشوری راهکار اثربخش را پی گرفت.

زمانی قمی با اشاره به سفر وزیر ارتباطات به عنوان نماینده هیات وزیران در هفته دولت به استان اشاره کرد و گفت: دکتر واعظی روز شنبه و قبل از آغاز هفته دولت به استان مرکزی سفر می کند.

وی افزود: هر وزیری با هر تخصصی که به استانها سفر می کند در کل حوزه مسئولیت های دولت وارد می شود و گزارش، بررسی و انعکاس مطالب را بر عهده دارد.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته دولت و سفر قریب الوقوع رئیس جمهوی به استان، افزود: در هفته دولت امسال جلسات بر محور تشریح عملکرد دولت و برنامه های در دست اجرا به ویژه در حوزه اقتصاد و سیاست های اقتصاد مقاومتی است و افتتاح طرح ها و پروژه های عمرانی و اقتصادی استان در سفر ریاست جمهوری به استان اجرایی خواهد شد.

گفتنی است در این نشست تعدادی از دامداران استان مرکزی مشکلات و موانع صنعت دامپروری استان و راهکارهای برون رفت از بحران را تشریح کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها