Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: امسال 107 پست مديريتي استان به بانوان واگذار مي شود/ حضور بانوان در عرصه هاي مختلف در دولت تدبير و اميد افزايش يافته است

آقازاده استاندار مرکزی در کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان که با حضور مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده برگزار شد، گفت: در سال 97 دستگاه های اجرایی استان مکلف شدند 107 بانو را در سمت های مدیریتی میانی و به بالاتر بکارگیری کنند که تاکنون 50 درصد این افراد به جرگه مدیریت های میانی و بالا پیوسته اند .

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در قوانین بخصوص برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده است که 30 درصد پست های مدیریتی را به بانوان واگذار کند که باید در این راستا گام های موثری برداشته شود.

وی بیان داشت: در سال 97 دستگاه های اجرایی استان مکلف شدند 107 بانو را در سمت های مدیریتی میانی و به بالاتر بکارگیری کنند که تاکنون 50 درصد این افراد به جرگه مدیریت های میانی و بالا پیوسته اند و برخی دیگر هم در دست اقدام است و مراحل اداری را می گذراند.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور تنظیم سند تحقق ۳۰ درصدی پست های مدیریتی بانوان در دستگاه های استان مرکزی انجام شده است، گفت: تنظیم این سند اقدامی شاخص است که دستگاه های اجرائی استان در جهت اجرای آن بخوبی تلاش کرده اند.

آقازاده بیان کرد: مجموعه دولت در استان این آمادگی را دارد که در تحقق خواسته قانونی و شرعی بانوان برای حضور فعال در جامعه و نزدیک شدن آنان به جایگاه اصلیشان به صورت جدی و عملیاتی تلاش نماید.

وی ادامه داد: از مدیران دستگاه های اجرایی استان می خواهم برابر قانون حق و حقوق بانوان را رعایت کنند و آنچه قانون گفته در واقع تصویب مجلس، تائید مراحل نظارتی و زبان صریح نظام است و قانون امروز در مورد زنان اختیارات و الزاماتی را مشخص کرده که موظف به رعایت آن هستیم.

وی  با اشاره به اینکه اگر خواهان برنامه‌ريزي براي آينده هستيم بايد به نقش زنان در اين عرصه توجه شود، افزود: برای بکارگیری از ظرفیت بانوان در عرصه های مدیریتی،  کشور باید برنامه داشته باشد و دولت ها برآن  اعتقاد و باور داشته باشند.

استاندار مرکزی بیان کرد: بکار گیری از ظرفیت بانوان در عرصه های مختلف رویکرد دولت تدبیر و امید است و دولت بر آن باور دارد همانطور که می بینیم  وضعیت حضور زنان در میادین علمی، اقتصادی، کارآفرینی، ورزشی و ... طی 5 سال اخیر بهبود یافته و شاهد شکوفایی بیشتر استعدادهای بانوان هستیم. 

آقازاده ابراز کرد: مجموعه نظام و همه مسئولین مرتبط و موثر می بایست باور داشته باشند که زنان می توانند در خیلی از فعالیت ها مشارکت نمایند، تجربه ثابت کرده است که هر  مسئولیتی به بانوان سپرده می شود بسیار با انگیزه بالاتری این مسئولیت را به انجام می رسانند و سوابق مدیریتی بانوان این را تائید می کند که بانوان حس مسئولیت پذیری بیشتری دارند.

وی تصریح کرد: در استان مرکزی در مجموعه های تحت مدیریت زنان هماهنگی و انسجام خوبی وجود دارد و یک وحدت غیرعلنی در میان زنان فعال جامعه می بینیم و شاهد فعالیت بهتر بانوان نسبت به گذشته و در مقایسه با استان‌های دیگر هستیم.

وی با اشاره به کاهش آسیب های اجتماعی در استان خاطر نشان کرد: آسیب‌های اجتماعی در استان روند کاهشی در پیش گرفته است و کاهش آمار طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی در حوزه بانوان را در استان شاهد هستیم که می تواند امیدواری خوبی را برای استان و بانوان ایجاد نماید.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده نیز در این جلسه گفت: نهاد خانواده از ارکان مهم اجتماعی است که با تکیه بر داشته های آن می تواند آهنگ توسعه کشور را بهبود بخشید و طیفی از آسیب های اجتماعی را مهار کرد.

نظری پورکیانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: استان مرکزی در تحقق جایگاه مدیریتی برای زنان در بین سایر استان ها پیشرو است.

وی توضیح داد: مجموعه مدیریت ارشد این استان در سایه برنامه ای هدفمند و موثر توانسته از ظرفیت زنان در پست های مدیریتی به شکل مناسبی بهره بگیرد و این روش باید الگویی برای سایر استان ها باشد.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: همبستگی شبکه ای مطلوبی در مجموعه فعالیت زنان استان مرکزی در حوزه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری وجود دارد که باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

نظری پورکیانی گفت: دولت در به کارگیری از ظرفیت زنام توانمند مصمم است و در این راستا ظرف یک سال اخیر در وزارت کشورر 90 درصد انتصاب مدیران خودا از بین زنان شایسته بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: بیش از پنج هزار نفر از مشاهیر و نخبگان کشور متعلق به استان مرکزی است و در حوزه زنان پروین اعتصامی از زنان شاخص و صاحب سبک اندیشه در فارسی به شمار می رود.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: زنان باید توانمندی و ظرفیت خود را بزرگنمایی کننداما در کنار آن نباید از آسیب های اجتماعی زنانه غافل بود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت:۵۶ هزار خانوار زن سرپرست در استان مرکزی وجود دارد.

فرجی افزود: نرخ اشتغال دختران این استان 60 دهم درصد و نرخ بیکاری زنان 19 و 2 دهم درصد است.

وی اظهارداشت: ۷۸ درصد جمعیت استان باسواد هستند که سهم زنان ازاین شاخص ۸۲ درصد است.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری مرکزی گفت: نرخ مرگ و میر زنان باردار در استان مرکزی ۱۱ و هفت دهم درصد است و باروری زنان استان با یک و ۷۸ دهم درصد از شاخص های کاهش زاد و ولد به شمار می رود.


دسته بندی

مدیر کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها