Portal_background_image

استاندار مركزي: امر به معروف و نهي از منكر جامعه را از انحطاط و بي اخلاقي نجات مي دهد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست تبیین قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که با حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور ودبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در محل استانداری برگزار شد، گفت: امر به معروف و نهی از منکر جامعه را از انحطاط و بی اخلاقی چون ابتذال، دروغ، عوام فریبی و رشوه نجات می دهد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: پذیرش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه وظیفه شناسی، امانتداری، وجدان کاری، آزادی و نظایر آن را به همراه خواهد داشت.

استاندار مرکزی با بیان اینکه تاثیرگذاری پیام امر به معروف در گرو صداقت فرستنده و صدق و درستی پیام است، بیان کرد:  پیام و کلامی که بر پایه صداقت، سلامت و شفافیت باشد در مخاطب تاثیر مطلوبی خواهد گذاشت و این پیام از سوی مردم پذیرفته می شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از پیام ها در جامعه بدلیل برخورداری از ویژگی های خود از جمله صداقت و شفافیت مورد پذیرش افکار عمومی قرار گرفته و در مقابل مواردی هم هست که مورد پذیرش مردم واقع نمی شود.

زمانی قمی پیشنهاد کرد: با بکار گیری عالمان و محققین عوامل عدم پذیرش یا پذیرش پیام ها توسط مردم بررسی شود واگر  علل آن بعنوان منکر است که باید با آن مقابله شود و اگر معروف است مورد عنایت بیشتری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) در اواخر هشت سال دفاع مقدس قطعنامه را پذیرفت و مسئولیت آن را بر عهده گرفت و صادقانه و با شجاعت پذیرش این موضوع را  به مردم اعلام کرد، افزود: صداقت در گفتار امام راحل باعث شد تا زمانیکه منافقین به مرزها حمله کردند و عملیات مرصاد آغاز شد افراد زیادی برای دفاع از مرزهای کشور داوطلب شوند .

وی بیان کرد: به عنوان نمونه زمانیکه در کشور ژاپن سونامی اتفاق افتاد، مردم به فروشگاه‌ها هجوم بردند و رییس جمهور ژاپن صادقانه از مردم خواست از این کار اجتناب کنند چرا که  اگر کشور شان با آسیب روبرو شده مردم باید آن را بسازند و اثر این پیام صادقانه همراهی مردم بود که با رعایت قوانین و نظم و انضباط توانستند اقدامات خوبی را به انجام برسانند.

استاندار مرکزی با این توضیح که ما سرمایه‌ای همچون ائمه(ع) و فرامین دین اسلام را داریم، افزود: با بهره‌گیری از این فرامین و نیز استفاده از اصول و قواعد مورد نیاز می‌توانیم در دنیا تاثیرگذار باشیم.

استاندار مرکزی گفت: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه قوانین و مسیرروشن و مشخصی وجود دارد و مجموعه دولت نیز در فراهم سازی زمینه تحقق و اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر  تلاش می کند.

*** فرهنگسازی امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب همگانی امری ضروری است

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی اظهار کرد: مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید این فریضه را به عنوان یک واجب عمومی و همگانی فرهنگ‌سازی کنند وعلت بی‌تفاوتی مردم و حتی متدینین نسبت به امر به معرف و نهی از منکر را مورد بررسی قرار دهند.

وی بیان کرد:، همگانی کردن این فریضه امری زمان‌بر است و نیاز به برنامه‌ریزی دارد، مساجد، منابر، فضای عاشورا، رسانه و فضای مجازی و مسئولان فرهنگ عمومی باید در این فرهنگ‌سازی وارد شوند.

وی افزود: آمران به معروف و ناهیان از منکر به عنوان عوامل ترویج دهنده ارزشهای اسلام ناب محمدی(ص) باید برخورد نرم و منطقی را سرلوحه امور خود قرار دهند، در غیر این صورت ممکن است فعالیت آنان نتیجه معکوس داشته باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور ادامه داد: روشهای اعمال امر به معروف و نهی از منکر در بسیاری از مواقع از خود ارزشها مهمتر هستند چرا که هدف اصلی اصلاح جامعه و حرکت کردن به سمت معنویات است، بنابراین مسئولان این فریضه الهی باید این مهم را همواره  مورد توجه قرار دهند.    

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی، افراد جامعه را به سه گروه قانون مدار، قانون گریز و قانون ستیز تقسیم کرد و بیان کرد: روشهای برخورد با هر یک از این افراد باید متفاوت از دیگری باشد و بین بد و بدتر باید تفاوت قائل شد.             

وی اضافه کرد: مشکلات جامعه امروز ایران اسلامی تنها در مقوله منکرات اجتماعی خلاصه نمی شود، بلکه منکرات سیاسی، علمی، اقتصادی و پزشکی بسیاری در جامعه مشهود است که مسئولان امر به معروف و نهی از منکر از آنها غافل هستند بنابراین باید آمران معروف و ناهیان از منکر با یک برنامه ریزی کارشناسی و مدون در همه مسائل جامعه ورود کرده و این فریضه الهی را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی عنوان کرد: برنامه ریزی مسئولان و تلاش برای احیای امر به معروف و نهی از منکر ضرورت مهم جامعه و نیازمند عزمی ملی است و باید در این عرصه از ظرفیت خرد جمعی و مشارکت گسترده مردم سود برد.

وی اضافه کرد: بسیاری از مردم همچنان امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان یک امر واجب و همگانی نمی دانند که این مهم وظیفه مسئولان ستاد این فریضه الهی است که در این خصوص برنامه ریزی های مدون داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی ، استان مرکزی را مهد مفاخر بزرگ و فرهنگ غنی اسلام ناب محمدی(ص) معرفی کرد و گفت: تشریح و تبیین پیشینه این استان نقش مهمی در پیشگیری ازبسیاری از منکرات و آسیب های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارد.

***پیشگیری از انواع آسیب ها، مهمترین هدف ستاد امر به معروف و نهی از منکر است

حجت الاسلام والمسلمین زرگر دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز اظهار کرد: پیشگری در همه جوامع به عنوان یک اصل و در نظام اسلامی هم به عنوان اصل اساسی است.

وی با اشاره به اینکه در احکام اسلامی ۹۵ درصد احکام به بحث پیشگیری مربوط است بیان کرد: در این راستا برای اجرای بهتر امربه معروف و نهی از منکر باید بر روی اصل پیشگیری سرمایه گذاری لازم صورت پذیرد.

 دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با تاکید بر حضور همگانی مردم برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر ،  بیان کرد: باید برای عمومی شدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر تلاش شود.درصورتی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به جایگاه خود می رسد که مردم در این زمینه حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ستاد امربه معروف و نهی از منکر برای استفاده از ظرفیت های مردمی در اجرای این فریضه سه برنامه را پیش بینی کرده است، گفت:استفاده از مردم در بستر دستگاه های اجرایی در قالب یاران معروف،  آموزش و پرورش در قالب یادآوران و استفاده از عموم مردم در قالب طلایه داران امربه معروف و نهی از منکر  از جمله این برنامه ها است.

وی رمز موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر را تشکیل گروه های ۱۰ نفره عنوان کرد و گفت: البته این افراد باید مراحل گزینش، آموزش، و ساماندهی مورد نظر را فرا گیرند تا با آمادگی کارهای خود را انجام دهند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تصریح کرد: ازظرفیت مردمی در بحث تذکر لسانی، تشکیل گروه های تخصصی از گروههای عمومی و  همچنین مواردی که مجوز آن توسط وزارت کشور و استانداران داده می شود و در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان به تصویب می رسد ، استفاده می شود.

گفتنی است در این نشست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک نیز  سخنانی را بیان کرد.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها