Portal_background_image

استاندار مركزي تاكيد كرد: اقدامات موثر دولت تدبير و اميد در حوزه محيط زيست / آلودگي هواي كلانشهر اراك كاهش يافته است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه مشترک آلودگی هوا و گرد و غبار که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، گفت: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید با همکاری مردم در حوزه محیط زیست قدم های مثبتی برداشته شده و اکنون محیط زیست و هوای کلانشهر اراک و این استان نسبت به پنج سال گذشته از وضعیت مناسب تری برخوردار است.

دار مرکزی با اشاره به اینکه اقداماتی که در حوزه محیط زیست در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده و همچنین دستاوردهای خودمان را نباید نادیده بگیریم، گفت: فعالین محیط زیست نقش مهمی در جهت بهبود و ارتقاء شاخص های زیست محیطی در استان دارند و آن چنان پای بر اصول به حقی که دنبال می کنند فشرده اند تا امروز توانسته ایم شرایط بهتری را در هوای اراک  و محیط زیست استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: با انجام فعالیت های زیست محیطی با کاهش روزهای آلوده در کلانشهر اراک تعداد این روزها در سال 96 نسبت به سال 95 حدود یک سوم کاهش یافته است.

آقازده افزود: با تلاش ها و همکاری مردم و تشکل های غیردولتی با دولت اکنون تعداد دیگ های غیر استاندار ایرالکو به 60 دیگ و مصرف مازوت نیروگاه شازند از 95 درصد به نیم درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

استاندار مرکزی گفت: در حوزه کاهش آلودگی هوا و ایجاد محیط و فضای پاک و مناسب مردم  مطالبه کردند و دولت هم تا جایی که در توانش بود، برای تحقق این خواسته به حق مردم تلاش کرده است.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: دولت در موضوع محیط زیست  اقدامات خوبی را انجام داده است  و مطمئن هستم در پایان دولت دوازدهم خیلی از مسائل محیط زیست را با شما مردم مدیریت و رفع  نماییم.

ناینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: با وجود وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفظ و نگهداری از محیط زیست این سازمان از قدرت کافی برای برخورد با متخلفان برخوردار نیست.

علی ابراهیمی افزود: با توجه به اینکه واحدهایی به عنوان منابع مهم آلوده کننده این شهرستان مطرح هستند، سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته برای رفع این آلودگی ها، اقدام های مناسبی انجام دهد.

وی ادامه داد: اکنون به دلیل برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی و آلودگی های خاک و آب شهرستان شازند، این شهرستان در معرض فاجعه زیست محیطی قرار دارد و نیاز است برای جلوگیری از این مهم اقدام های مناسب توسط مسئولان انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سفر هیات دولت به این استان پس از اشتغال، وضعیت آلودگی کلان شهر اراک از مهمترین مسائلی بود که مورد توجه قرار گرفت. 

رضا میرزایی ادامه داد: تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه های مهم پرندگان در این شهرستان است که سال گذشته 20 هزار پرنده مهاجر در آن زمستان گذرانی کردند. 

وی ادامه داد: با توجه به بارش های اخیر تاکنون 70 درصد تالاب اراک آبگیری شده و از وضعیت مناسبی برخوردار است که در صورت تامین نشدن حقابه، این تالاب به یکی از نقاط بحرانی کشور تبدیل می شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: یک هزار و 200 لیتر آب در ثانیه در سال های گذشته به تالاب میقان اراک وارد می شد که اکنون یک هزار لیتر پسآب به این تالاب وارد می شود و تقاضاهایی برای جذب این پسآب وجود دارد. 

میرزایی یادآور شد: تعداد روزهای آلوده استان مرکزی با کاهش 38 درصدی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن از 105 روز در سال 95 به 63 روز در سال گذشته رسید. 

گفتنی است در پایان این نشست از برخی فعالان حوزه محیط زیست استان مرکزی تقدیر شد.

یادآور می گردد معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر یک روزه به استان مرکزی از تالاب میقان اراک و شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند بازدید و با نماینده ولی فقیه دراین استان دیدار کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها