Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: افزايش نشاط اجتماعي از عوامل موثر در كاهش آسيب هاي اجتماعي است/ كاهش 10 درصدي آمار طلاق دراستان

آقازاده استاندار مرکزی در کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: افزایش نشاط اجتماعی در جامعه نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

آقازده استاندار مرکزی با اشاره به کاهش 10 درصدی آمار طلاق زوج های این استان در سه ماه نخست ، گفت: نیاز است با انجام کار کارشناسی عوامل بروز طلاق در استان مرکزی شناسایی و با انجام فعالیت های آموزشی در حوزه ازدواج در بین جوانان زمینه کاهش این معضل اجتماعی در جامعه و استان فراهم شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: استان مرکزی با اقدام های انجام شده در حوزه مشارکت های اجتماعی و فرهنگی توسط سازمان های مردم نهاد، خیران و دستگاه های اجرایی یکی از استان های فعال و ممتاز در سطح کشور به شمار می رود.    

آقازاده گفت: برگزاری کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی یکی از ابتکارات استان مرکزی در سطح کشور است که وزارت کشور خواستار انتقال تحربیات استان در این زمینه به سایر استان های کشور می باشد.

وی از برگزاری همایش مدیران کل دفاتر اجتماعی استانداری های سراسر کشور در استان مرکزی خبرداد و افزود: این همایش در روزهای دهم و یازدهم مرداد ماه با حضور 12 معاون وزیر از وزارت خانه های مختلف، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و 31 مدیرکل دفاتر اجتماعی استانداری های کشور در اراک برگزار می شود.

استاندار مرکزی گفت: نیاز است در این همایش نظرات کارشناسی توسط مدیران استانی ارائه و از دیدگاه های نمایندگان مجلس شوراس اسلامی و معاونان وزیر برای کاهش مشکلات اجتماعی در استان بهره گیری لازم انجام شود.

آقازاده با یادآوری فعالیت برخی فضاهای ورزشی زیر نظر آموزش و پرورش، دانشگاه ها، بسیج و ادارات استان مرکزی افزود: نیاز است با برنامه ریزی دقیق و هماهنگ بین دستگاهی زمینه استفاده هرچه بیشتر از این فضاها برای افزایش ورزش همگانی و نشاط اجتماعی در استان فراهم شود.

استاندار مرکزی با بیان اینکه فضای مجازی در کشور نیازمند یک ساماندهی منسجم است، ابراز کرد: با انسجام بخشی به فضای مجازی می توان از این ظرفیت در راستای اهداف کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی جامعه بهره گرفت.

وی درخصوص برنامه های  اوقات فراغت جوانان نیز گفت: اجرای این برنامه ها از 25 تیر ماه جاری آغاز شده است  که نیاز است نقاط ضعف و قوت آن احصا شود تا بتوانیم در آینده برنامه ریزی بهتری برای اوقات فراغت جوانان داشته باشیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: سازمان های مردم نهاد از پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه ای برخوردار هستند و قطعا می توانند در کنار دستگاه های دولتی خدمات لازم را ارائه کنند، انجام خدمات به معنای کمک به دولت نیست ولی دولت باید به سمن ها به عنوان بازوان پر توان نگاه کرده و حتی در بعضی مواقع حمایت های لازم را از آنها انجام دهد .

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: 6 میزگرد تخصصی امسال با حضور مدیران اجرایی استان در زمینه افزایش نشاط اجتماعی و اجتماعی کردن مواد مخدر در پنج خبرگزاری استان برگزار شده است.

غلامرضا فتح آبادی افزود: تدوین واجرای برنامه های اجتماعی و فرهنگی نخستین اقدام دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در سال جاری است که با حضور 80 دستگاه اجرایی در استان انجام می شود. 

وی ادامه داد: افزایش تحرک اجتماعی، تقویت هماهنگی بین بخشی، ساماندهی و نظم بخشی فعالیت ها و توجه به اثر بخشی برنامه های اجتماعی و افزایش نقش دانشگاه ها در توسعه اجتماعی استان از جمله اهداف اجرای این برنامه در استان است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک در این نشست گفت: 89 درصد مردم استان مرکزی فعالیت فیزیکی مناسب ندارند که این مهم افزایش مشکلات جسمی، روحی و بیماری های غیرواگیر را در استان به همراه دارد.

 طاهر احمدی افزود: 60 مردم استان مرکزی از چاقی و اضافه وزن رنج می برند که سرمایه گذاری 10 میلیارد ریالی برای افزایش ورزش همگانی، کاهش 10 برابری بیماری ها در استان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود نرخ باروری مادران در استان مرکزی نسبت به شاخص کشوری کمتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک ادامه داد: 128 کارگروه آموزشی با رویکرد کاهش طلاق در این استان برگزار شد و پنج هزار و 300 نفر در این برنامه ها تحت آموزش های زناشویی و پیش از ازدواج قرار گرفتند.

وی ناباروری را یکی از عوامل طلاق در استان مرکزی عنوان کرد و ادامه داد: اکنون 15 تا 20 درصد زوج های استان با مشکل ناباروری مواجه هستند که برای رفع این مشکل 2 مرکز ناباروری در استان فعال است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در خصوص میزان مشارکت های نقدی و غیر نقدی مراکز دولتی و غیر دولتی در سه ماه امسال گفت: 19 میلیارد و 260 میلیون و 963 هزار ریال از محل مشارکت های نقدی دولتی و غیر دولتی، 17 میلیارد و 901 میلیون و 826 هزار ریال مشارکت های غیر نقدی و یک میلیارد و 322 میلیون و 360 هزار ریال از محل مشارکت های خدماتی جمع آوری شده است.

 امینی افزود: طرح شکرانه، طرح حامی برای استفاده از ظرفیت خیران، و طرح سامانه 7728 از طریق تلفن ثابت از جمله اقدامات اداره بهزیستی استان مرکزی برای افزایش مشارکت های مردم است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 11 هزار و 37 واقعه ازدواج در سال 95 در این استان به ثبت رسیده است که این رقم با 13 و 54 صدم درصد کاهش، به 9 هزار و 542 واقعه در سال گذشته رسیده است.

عابد حقدادی افزود: سه هزار و 226 طلاق نیز سال 95 در استان مرکزی ثبت شده که این رقم با 49 صدم درصد کاهش به سه هزار و 210 مورد در سال گذشته رسیده است.

وی میانگین سن ازدواج مردان در کشور را 36 و 56 صدم سال و زنان را 31 و 68 صدم در سال گذشته عنوان کرد و گفت: میانگین سن ازدواج مردان در استان مرکزی 35 سال و 88 صدم و زنان 30 سال و 49 صدم سال گذشته بوده است..


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها