Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: افزايش صادرات استان و تراز تجاري مثبت از آثار برجام است / بازگشت 151 واحد توليدي استان به چرخه فعاليت

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، بر بهره گیری از فضای پسابرجام در راستای رشد و توسعه کشور تاکید کرد و افزايش صادرات ، سرمایه گذاری و تراز تجاري مثبت در استان را از آثار برجام دانست.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:اگر برجام نبود، هم اینک تنها قادر به فروش 200 هزار بشکه نفت خام بودیم و درآمد حاصل از فروش نفت نیز کفاف تامین یک پنجم حقوق کارمندان دولت را نمی داد.

استاندار مرکزی  تراز مثبت تجاری و افزایش صادرات غیر نفتی در استان را از آثار برجام دانست و گفت: با توجه به بهتر شدن شرایط  بیش از 151 واحد تولیدی و صنعتی استان مرکزی با اعطاء تسهیلات رونق تولید به چرخه حیات اقتصادی بازگشتند.

وی افزود: در 9 ماه نخست امسال، 179 میلیارد دلار واردات و بیش از 430 میلیون دلار صادرات در استان مرکزی به ثبت رسیده که عمده کالاهای وارداتی مربوط به تامین کالاهای سرمایه ای و خطوط تولید است.

استاندار مرکزی ظرفیت های گردشگری این استان را نیز در نوع خود منحصر به فرد دانست و گفت: غار چال نخجیر دلیجان، سرچشمه و آبگرم محلات، بیت تاریخی امام راحل در خمین از مهمترین ظرفیت های گردشگری این استان است که در صورت معرفی به جامعه می توان از این ظرفیت ها در راستای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی استان استفاده کرد.

وی بیان کرد: بسیاری از ظرفیت های بکر فرهنگی، تاریخی و میراث ارزشمند فرهنگی استان مرکزی استان از منظر مردم به ویژه نسل جوان مغفول مانده است.

زمانی قمی ادامه داد: احیاء بازار کهن شهر اراک و معرفی برجستگی های ارزشمند آن از طریق پیگیری ثبت جهانی در دستور کار قرار دارد که امید است این مهم در پنج سال آینده به منصه ظهور برسد.

وی با بیان اینکه باید با احیاء ارزشها و معرفی مفاخر به جامعه دین خود را نسبت به فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی ادا کنیم، بیان کرد: مرمت و بازسازی زادگاه امیر کبیر در روستای هزاوه از بخش مرکزی اراک و مقبره پروفسور حسابی پدر علم فیزک در تفرش آغاز در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: استان مرکزی از ظرفیت های چشمگیری نیز در بخش های تولید و کشاورزی نیز برخوردار است به طوری که وجود 2 هزار 800 کارخانه تولیدی، این استان را به عنوان قطب چهارم صنعت کشور معرفی کرده است.

استاندار مرکزی در بخشی از سخنانش افزود: مرز تخریب با نقد منصفانه فاصله دارد و در کنار کاستی ها باید به نقاط قوت و دستاوردهای ارزشمند خادمان ملت نیز توجه داشت.

زمانی قمی بیان کرد: 244 روستای این استان در دولت یازدهم گازرسانی شدند و مجموع روستاهای آبرسانی شده 809 روستاست.

زمانی قمی با اشاره به آغاز دهه مبارک فجر، تصریح کرد: ایام الله فجر ،موعد پیروزی اخلاق بر بداخلاقی و غلبه اراده مردم بر استبداد و خودکامگی است.

وی ادامه داد: برگزاری جشن های پیروزی انقلاب اسلامی در جای جای استان مرکزی ضروری است.

استاندار مرکزی بیان کرد: باید پاسدار اهداف بزرگ انقلاب بود و پیروزی انقلاب اسلامی در یک کلام اراده مردم را در کنار دین و مبانی دینی حاکم کرد.

گفتنی است در این نشست نمایندگان مردم شهرستانهای  اراک، کمیجان و خنداب  ، ساوه و زرندیه  و شازند در مجلس شورای اسلامی نیز سخنانی را بیان کردند.

گفتنی است معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر یک روزه به استان مرکزی ضمن شرکت در نشست شورای اداری ازبیت تاریخی امام راحل در خمین و بازار تاریخی اراک و چندین ظرفیت گردشگری استان مرکزی بازدید کرد و نشست با سمن ها و فعالان صنعت گردشگری و بازدید از ظرفیت های شهرستان ساوه نیز از دیگر برنامه های سفر معاون رئیس جمهوری به استان است.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها