Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: افزايش سرمايه گذاري خارجي در استان/فاصله استان با خام فروشي بيش از متوسط كشور است

زمانی قمی استاندار مرکزی در پنجاه و ششمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به سرمایه گذاری خارجی مصوب 550 میلیون دلاری در استان و 660 میلیون دلاری رنوی فرانسه در ساوه، گفت: سرمایه­ گذاری خارجی بیش از یک هزار میلیون دلاری در تاریخ اقتصادی استان بی­ مانند است .

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: گمرکات جمهوری اسلامی ایران در دولت تدبیر و امید از یک نظام سنتی آسیب پذیر در حوزه مالی و اداری به سمت یک سیستم کم آسیب سوق یافته که این مهم در حوزه اقتصادی نیز تحولاتی به همراه داشته است.         

زمانی قمی افزود: امسال 311 میلیون دلار کالا از گمرکات استان مرکزی به خارج از کشور صادر و 115 میلیون دلار به این استان وارد شده است که این مهم حکایت از افزایش 196 میلیون دلاری صادرات نسبت به واردات در این استان دارد.     

وی ارزش یک کیلو صادرات کشور را 35 سنت و ارزش یک کیلو صادرات از گمرکات استان مرکزی را 70 سنت عنوان کرد و افزود: افزایش دوبرابری قیمت صادرات در این استان نسبت به کشور نشان از فاصله گرفتن صادرات استان از خام فروشی و حرکت به سمت صادرات محصولات فرآورشده از استان دارد. 

استاندار مرکزی یادآور شد: امسال 14 میلیارد دلار کالا به کشور وارد و 12 و هشت دهم میلیارد دلار کالا به سایر کشور ها صادر شده است که  مشکلاتی که توسط بدخواهان جمهوری اسلامی ایران برای انتقال ارز به کشور ایجاد شده و  همچنین عدم رعایت رژیم توزیع و عرضه زیاد نفت ؛ مهمترین دلیل افزایش واردات نسبت به صادرات بوده است.         

زمانی قمی خاطر نشان کرد: هم اکنون 223 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان مرکزی وجود دارد که 123 طرح آنها با ایجاد زیر ساخت و مابقی با تزریق تسهیلات تکمیل و وارد چرخه تولید می شوند.

وی افزود: در این راستا استان مرکزی تکمیل 100 طرح  مهم تولیدی با ایجاد اشتغال 12 هزار شغل در استان را فهرست بندی و در دستور کار خود قرار داده است که طرح تولیدی فولاد امیر کبیر، طرح تولید مکمل بنزین از جمله این طرح ها است.

استاندار مرکزی تکمیل طرح پتروشیمی خمین را از دیگر طرح های های اولویت دار استانداری این استان عنوان کرد و گفت: هم اکنون مشکل واردات ماشین آلات این پتروشیمی از کشورهای اروپایی برطرف و ماشین آلات آن خریداری و در زمین این کارخانه انبار شده است.

زمانی قمی ادامه داد:  با پیگیری هایی که قبل از سفر ریاست جمهوری به استان انجام شد و در سفر ایشان نیز مورد پیگیری قرار گرفت مجوز احداث شهرک صنعتی پتروشیمی استان در خمین اخذ شد و با کسب مجوز محیط زیست فعالیت های اولیه ایجاد پتروشیمی خمین آغاز شده و به گفته مسئولان تا پایان سال 97 بهره برداری از این طرح آغاز می شود.    

وی تشکیل نشست ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی در روستاها را از جمله برنامه های استانداری مرکزی برای تحقق اشتغال در روستاها عنوان کرد و افزود: در این نشست ها تنگناها و مزیت های روستاها احصا و راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات و شکوفایی اقتصادی در این مناطق اتخاذ شده است.         

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: هم اکنون مزیت های اقتصادی 400 روستا برای ایجاد اشتغال در روستاهای استان شناسایی و احصا شده است.

زمانی قمی با یادآوری افزایش پنج و 10 و سه دهم درصدی مصرف برق به ترتیب در بخش صنعت کشور و استان مرکزی در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن گفت: افزایش برق مصرف برق در این حوزه نشان از ایجاد واحد های تولیدی جدید و افزایش تولید در واحدهای موجود و حرکت چرخ های صنعت دارد.

وی نهایی شدن سرمایه گذاری 660 میلیون دلاری شرکت رنو فرانسه در شهرستان ساوه را نتیجه تعاملات دولت تدبیر و امید با کشور های دیگر دانست و گفت: این مهم علاوه بر ورود تکنولوژِی و درآمد اقتصادی، ایجاد اشتغال برای استان را به همراه دارد.

استاندار مرکزی گفت:  با 550 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و سرمایه گذاری 660 میلیون دلاری رنوی فرانسه در ساوه میزان سرمایه گذاری خارجی در استان به بیش از یک هزار میلیون دلار می رسد که در تاریخ اقتصاد استان مرکزی بی مانند است.

زمانی قمی از بررسی طرح نیروگاه سیکل ترکیبی هزار و 200 مگاواتی استان مرکزی در کمیسیون لوایح دولت خبر داد و افزود: این کمیسیون درصدد تعیین داوری این قرارداد است که با اتمام این بررسی،  در ماه های آیند شاهد نهائی شدن قرارداد این نیروگاه در استان خواهیم بود. 

استاندار مرکزی اضافه کرد: در کنار این طرح­های بزرگ، توسعه مناطق روستایی نیز در دستور کار قرار دارد به طوری که احداث ناحیه صنعتی آشمسیان خمین تصویب شده است که کلنگ احداث کارگاه تراش سنگ­های نیمه قیمتی در آن به زمین زده شده است و نیروی انسانی آن از روستاهای اطراف تامین می­ شود  همچنین مجوز ناحیه صنعتی آوه صادر شده است که به تجمیع کارگاه­ های کوچک کمک شایانی خواهد داشت، ورود آموزش فنی و حرفه ای به روستاها نیز از دیگر اقداماتی است که در راستای مهارت آموزی روستائیان در دستور کار قرار گرفته است. 

آیت الله  دری نجف آبادی نیز در این نشست اظهار کرد: مدیران استانی و شهرستانی باید با توجه هرچه بیشتر به بخش تحقیق، پژوهش و آموزش نیروی انسانی و جذب سرمایه گذار در واحدهای تولیدی ضمن افزایش تولید، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب را فراهم کنند.
وی ادامه داد: ایجاد شرکت های دانش بنیان و بهره گیری هرچه بیشتر از دانش آموختگان دانشگاهی تحول بزرگی را در اقتصاد و افزایش تولید به همراه دارد و زمینه رشد و توسعه کشور را فراهم می کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطر نشان کرد: گزارش ها و آمارهای موجود در حوزه اقتصاد و تولید نشان از تحرک در رشد اقتصادی و فعال سازی واحدهای تولیدی استان دارد که نیاز است با توجه بیشتر به تجهیز واحدهای تولیدی به تکنولوژی های جدید و صادرات زمینه رشد اقتصادی پایدار در استان فراهم شود.

امام جمعه اراک افزود: رشد اقتصادی باید به گونه ای باشد که در زندگی مردم قابل مشاهده بوده و رضایت مندی هرچه بیشتر مردم را فراهم کند.

آیت الله دری نجف آبادی انسجام اقتصادی، تولیدی و حضور در بازارهای داخلی و بین المللی را واقعیت مهم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اقتصادی که وابسته به نفت و منابع طبیعی باشد همواره با مشکلاتی روبه رو است و اقتصاد مقاومتی کلیدی برای کاهش ضربه پذیری اقتصاد از مشکلات و تحریم ها و زمینه ساز اشتغال در کشور محسوب می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی یاد آور شد: حضور سران کشورهای مختلف در آیین تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور بر خلاف برخی کشورهای منطقه که با خرج دلارهای نفتی به دنبال ارتباط با سایر کشورها هستند نشان از ارتباط موفق جمهوری اسلامی ایران در روابط بین المللی با سایر کشورها در در سطح جهان دارد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها