Portal_background_image

استاندار: اصناف از پايه هاي مهم اقتصاد و توسعه كشور هستند

زمانی قمی در سومین اجلاس عمومی کلانشهر اراک که به مناسبت یکم تیرماه روز ملی اصناف برگزار شد، گفت: اصناف از پایه های مهم اقتصاد و توسعه کشور هستند.

زمانی قمی استاندار مرکزی با بیان اینکه اصناف در جای جای شکل‌گیری تمدن این کشور در ادوار مختلف نقش  موثری داشته اند، اظهار کرد: اصناف در شکل‌گیری نهضت انفلاب اسلامی نقش عمده و تعیین‌کننده‌ای داشتند و بعد از استقرار جمهوری اسلامی نیز در زمینه حفاظت و حراست از آن که امر بسیار مهمی بود، بهترین و بیشترین حضور را داشتند.

وی افزود: اگر تلاش‌های اصناف را از امر مبارزات انقلاب و پس از آن در دفاع مقدس برداریم، تاریخ ما ناقص است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه اصناف با 11 هزار واحد تولیدی صنفی در استان نقش بزرگی در حوزه اقتصاد دارند، گفت: اقتصاد را نمی شود منهای واحدهای تولیدی صنفی دید ما باید دیدگاه‌مان را به اندازه منزلت و مکانت اصناف در قوانین و مقررات و امور مرتبط با این بخش باز کنیم.

 وی رضایت‌مندی جامعه در حوزه اجتماعی و سیاسی را مرهون حضور اصناف دانست و افزود: اصناف برای ایجاد رضایتمندی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در جامعه و افزایش رضایتمندی مردم از دولت نقش تعیین کننده ای داشته اند.

 زمانی قمی با تاکید بر یکسان دیدن حقوق صنوف تولیدی همانند صنایع کوچک و متوسط و ارائه تسهیلات متناسب با این بخش، با بیان اینکه حقوق صنوف تولیدی تاکنون ضایع شده است، تصریح کرد: فرقی بین تولید صنعتی و صنفی وجود ندارد هر دو در امر تولید مبادرت دارند، اشتغال ایجاد کرده و هر دو درگیر امر مشترک نقدینگی هستند.

استاندار مرکزی احیای فرهنگ استاد و شاگردی را یکی از لازمه های ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی در جامعه عنوان کرد و افزود: ترویج این فرهنگ در جامعه علاوه بر آثار مثبت اجتماعی افزایش اشتغال و کاهش بیکاری جوانان را به همراه دارد.     

وی با تاکید بر اینکه استاد و شاگردی در فرهنگ ما به عنوان یک اصل مقدس و محترم شمرده می شود  و فراموشی آن باعث نادیده گرفتن تمدن ما ایرانیان می‌شود، گفت: برای احیای این فرهنگ در صورت نیاز مجلس شورای اسلامی می بایست قواعد و قوانینی را تدوین کند و سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و دولت هم باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

 زمانی قمی گفت: دستگاه های دولتی برای تامین نیاز خود باید به صورت واقعی کالاهای ایرانی را خریداری کنند تا خرید و استفاده از این کالاها در جامعه به فرهنگ تبدیل شود.

استاندار مرکزی اظهار کرد: هم اکنون مهندسان و تولیدکنندگان خبره ای در حوزه تولید کالاهای ایرانی حضور دارند که بهترین کالاها را تولید کرده و باعث افتخار کشور هستند که نیاز است با خرید و استفاده از این کالاها زمینه اشتغال برای این افراد بیش از پیش فراهم شود. 

زمانی قمی افزود: شرکتهای بزرگ تولیدی باید با خریداری و تامین نیازهای خود در استان، مردم را از مزایای اقتصادی بهره مند کنند.

وی بیان کرد: این شرکتها بطور مستقیم و غیر مستقیم از حمایت های دولت در استان بهره مند هستند و باید به وظایف خود در استان عمل نمایند و در واقع باید همکاری دوطرفه وجود داشته باشد،  در غیر این صورت از اختیارات قانونی خود  در راستای دفاع از حقوق مردم استفاده خواهم کرد.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: ساماندهی بازارهای روز و آمارگیری از اصناف برای برنامه ریزی مناسب برای این واحدها ازجمله برنامه های استانداری مرکزی است.

گفتنی است در این نشست مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی نیز سخنانی را بیان کردند و در پایان از دو نفر از بازنشستگان و پیشکسوتان اصناف استان مرکزی تقدیر شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها