Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: اسوه پروري و معرفي نام آوران رسالت هر ايراني متعهد است/شكل گيري تشكلي مردم نهاد با عنوان كانون احياي بزرگان و مفاخر

زمانی قمی استاندار مرکزی در آیین بزرگداشت پروفسور دکتر محمود حسابی که در تفرش برگزار شد، گفت: اسوه پروری و معرفی نام آوران رسالت هر ایرانی متعهد است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه رمز جاوادنگی مفاخر ما تاثیر گذاری آنها برجامعه و تمدن ایران زمین است، اظهار کرد: پروفسور محمود حسابی هم تمدن تاسیس کرد و هم تمدنی بنا گذاشت که باعث شد تمدن های جدید دیگری را در کنار آن شاهد باشیم و میزان این تاثیر بر جامعه علمی ایران رمز جاودانگی او است .

استاندار مرکزی بیان کرد: پروفسور حسابی در طول عمر خود خدماتی نظیر تاسیس دانشگاه تهران انجام داد و بسیاری از اقدامات علمی امروز، میراث تلاشهای آن مرد بزرگ است.

وی با بیان اینکه در تاریخ بجای تاکید بر اسوه ها و الگوها به دنبال اسطوره سازی بوده ایم، گفت: اسوه های بزرگ می توانند اسطوره هم باشند ولی همیشه اسطوره های دست ساز قدرتها در طول تاریخ لزوماً اسوه نبوده اند.

زمانی قمی تصریح کرد:  شخصیتهایی مانند  دکتر حسابی اسوه و الگو هستند و با رجوع مردم به این الگوها و نظیر این الگوها و اسوه ها می توان بنای تمدن عظیم ایران سربلند  را هر روز رونق بیشتری بخشید.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه بزرگان و نیروهای متفکر سرمایه های ارزشمند ما هستند، ابراز کرد: اسوه ها نظیر پروفسورحسابی، ذخیره ها و سرمایه های اصلی  کشور هستند و می طلبد نگاه ها در کشور تغییر یافته و به جای اقتصاد نفت محور، به معرفی اسوه ها و بها دادن به ایده و علم و فرهنگ روی بیاوریم چرا که اینها می توانند برای سربلندی ایران و میهن سربلندمان بعنوان چراغ هدایتگر باشند.

وی با بیان اینکه هرگاه  احیای مفاخر را به اقیانوس بی کران مردم ، صاحبنظران و علاقمندان سپرده ایم نتایج خوبی حاصل شده است،  افزود: تشکل مردمی تحت عنوان احیای مفاخر برای احیای نام آوران استان مرکزی، تفرش و ایران سربلند ایجاد شود و مدیریت ارشد استان نیز برای حضور در این تشکل اعلام آمادکی می کند.

زمانی قمی با بیان اینکه دانشمندان زینت جامعه و کشورند و پروفسور حسابی زینت دانشمندان است، گفت: برگزاری  نکوداشت مفاخر تاکیدی بر اسوه های بزرگ ما در کشور است که نسل جوان باید با این داشته های اساسی آشنا شود؛ وقتی جوانان را با مفاخری چون امیر کبیر،دکتر حسابی و مصلح بزرگ تاریخ ما حضرت امام (ره) آشنا می کنیم آنها را برای انتخاب مسیر درست راهنمائی کرده ایم و این اقدام منجر به اعتلای ایران و تولد دوباره شخصیتهایی مانند حسابی خواهد شد.

وی افزود: تردیدی نداریم بستر تاریخی و تمدنی کشور زیستگاهی مناسب برای تقدیم مفاخر بزرگ است و برای کشور اینگونه نیست که حسابی و ابن سینا دیگر تکرار نشود قطعاً یکی از راه ها این است که ما جامعه به ویژه جامعه علمی را تشویق و آدرس این بزرگان را بدهیم تا شاهد تکرا این مفاخر در آینده باشیم.

استاندار مرکزی افزود: برای بزرگداشت منزلت و مکانت پروفسورحسابی و این دیاری که پدران علوم از آن برخاسته اند و در تجلیل از مقام این مردم بزرگ باید کوشا باشیم.

 بیان کرد: تمدن ما بسیار رفیع و بلند و با ظرفیت است و مفاخری چون دکترحسابی را در خود جای داده است و اگر در استان مرکزی دقت کنیم می بینیم که مهد مخاخر، علما و دانشمندان است و جامعه بشریت به آن افتخار می کند.

زمانی قمی خاطر نشان کرد: سامان دهی آرامگاه  دکتر حسابی در دستور کار قرار دارد و حدود یک هکتار در اطراف این مقبره کار را شروع کردیم که بخشی توسط شهرداری تملک و تخریب شده و سعی می کنیم بقیه بخشها را با روش تهاتر یا خرید، آزادسازی کنیم و بعد از آزادسازی به مرورطرح جامع ساماندهی مقبره و آرامگاه حسابی را شروع می کنیم.

گفتنی است در این آئین فرماندار شهرستان تفرش نیز سخنانی را بیان کرد و علاوه بر طیف بزرگی از مسئولان اجرایی و فرهنگی کشور و استان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشین و فعلی در منطقه فراهان،آشتیان و تفرش، شماری پرتعداد از اهالی دانش و فرهنگ نیز حضور داشتند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها