Portal_background_image

استاندارتاكيد كرد: استفاده از ظرفيت هاي نهفته روستايي در ايجاد اشتغال

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که در روستای بزیجان محلات برگزار شد، برشناخت و استفاده بهینه از ظرفیت و توان نهفته روستاها برای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی استان با هدف رصد و شناسایی فرصت های فراموش شده برای ایجاد اشتغال در نقاط دوردست روستایی  تلاش می کند تا در جهت  کاهش بیکاری این فرصت ها را به سایر ظرفیت ها پیوند دهد.

وی افزود: این اقدام ستاد اقتصاد مقاومتی استان می تواند به الگوئی در کشور تبدیل شود، در چهارمین نشست این ستاد در روستاهای استان می توان پیشرفت و پختگی کار را  احساس کرد چرا که بخشی از مشکلات روستاها را می توان با پیگیری  مرتفع نمود.

وی افزود: در هر نقطه از این استان ظرفیت هایی وجود دارد که می توان از آن ها برای ایجاد اشتغال پایدار ،افزایش درآمد و رونق اقتصادی منطقه استفاده کرد.

استاندار مرکزی افزود: نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی  نباید به طرح  مشکلات عمرانی  که از گذشته ایجاد شده است بپردازد ، بلکه باید درراستای اهداف تولید ملی و اقتصاد مقاومتی بحث و رسیدگی شود.

زمانی قمی ادامه داد: درست است که کشور از لحاظ منابع مالی با مشکلاتی مواجه است ولی از منابع ارزشمند دیگری بنام تجربه و روشهای نوین برخوردار است که  در جهت بهره گیری از این منابع در برای حل مشکلات  هستیم.

وی اظهارکرد: روستای بزیجان در محلات با استفاده از توانمندی ها و داشته های خود به قطب تولید و صادرات بید قرمز در کشور تبدیل شده و این الگویی است که باید به تناسب استعداد هر منطقه بهره گیری شود.

استاندار مرکزی افزود: این روستا در آینده به کانون مهاجر پدیر تبدیل می شود و نه تنها جمعیت آن حفظ می شود بلکه بر جمعیت آن روزبه روز افزوده خواهد شد.

زمانی قمی ادامه داد: بسیاری از خوشه های صنعتی و مادر کشور در استان مرکزی قرار دارند که این استان را به قطب تولیدی موثری برای محصولات صادراتی تبدیل کرده و شهرستان محلات نیز به عنوان مهمترین تولید کننده سنگ نما ،گل و گیاهان زینتی در این زمینه نقش ویژه دارد.

فرماندار محلات نیز در این نشست به بیان توانمندی محلات در تولید سنگ نما ،ماهیان زینتی و گل و گیاهان زینتی پرداخت و گفت: این شهرستان سهم قابل توجهی از صادرات استان مرکزی را به خود اختصاص داده است.

علی زینی وند افزود: در حال حاضر 75 معدن سنگ در شهرستان محلات فعال است که سالانه 2 میلیون تن سنگ تزئینی از آن ها استخراج شده و 12 درصد سنگ تراورتن دنیا در این شهرستان تولید می شود.

وی اظهار کرد: اقتصاد شهرستان محلات بر پنج پایه گردشگری، معادن و صنایع سنگ، تولید ماهیان زینتی و واحدهای تولید گل و گیاهان زینتی و صنعت تولید تریکو استوار است و در این شهرستان، یک شهرک و 2 قطب دارای 280 واحد صنعتی وجود دارد که 90 درصد آن ها در بخش سنگ فعالیت دارند.

وی گفت: فراهم کردن فرصت های اشتغال یکی از دغدغه های مدیران و مسئولان است که با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، زمینه بازار کار در محلات تا حدودی محقق شده است.

زینی وند گفت: 95 درصد از ایجاد اشتغال تکلیفی این شهرستان در سال جاری محقق شده است ضمن اینکه امسال 108 نیروی کار از طریق بند (واو) ماده 80 برنامه پنجم توسعه کشور جذب واحدهای کارگری این شهرستان شدند.

فرماندار محلات افزود: با وجود تنگناهای اقتصادی در برخی کارگاه های این شهرستان، هشت واحد کارگاهی ضمن حفظ نیروی انسانی به کار گمارده شده، جذب نیروی جدید بومی نیز داشتند.

وی، پرداخت تسهلیات رونق تولید را گامی موثر برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار بیان کرد و ادامه داد: برای افزایش تولید و صادرات در این شهرستان برنامه هایی در دستور کار است.

در این نشست به بررسی مشکلات واگذاری زمین جهت توسعه صنعت سنگ در شهر نیمور ،توسعه نمایشگاه سنگ، تولید و پرورش ماهیان زینتی ، بسته بندی و افزایش ظرفیت کشت بید قرمز در شهرستان محلات پرداختند.

استاندار مرکزی در سفر به شهرستان محلات در آیین روز درختکاری شرکت کرده و با خانواده شهید محمد خاکپور نیز دیدار داشت.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها