Portal_background_image

وزير بهداشت در بازديد از مراكز درماني اراك: استان مركزي نيازمند توسعه مراكز درماني است

دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از مراکز درمانی اراک که با حضور استاندار مرکزی انجام شد با بیان اینکه استان مرکزی نیازمند توسعه مراکز درمانی است، گفت: افزایش تخت بیمارستانی مهمترین نیاز درمانی این استان است.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: نیاز به افزایش تخت بیمارستانی در استان مرکزی احساس می شود چراکه  این استان به لحاظ قرار گرفتن در مسیر راه های مواصلاتی کشور و برخورداری از جامعه صنعتی کارگری دارای موقعیت ویژه بوده و نیازمند توسعه مراکز درمانی است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی به استان های همجوار خود نیز خدمات درمانی ارائه می دهد و بدین لحاظ نیازمند توسعه مراکز درمانی است، افزود: شکی نیست که راهکار توسعه این خدمات افزایش تخت است.

قاضی زاده هاشمی به بازدید انجام شده از بیمارستان های اراک اشاره کرد و افزود: این بیمارستان ها عمری بیش از 20 سال دارند و حتی بیمارستان 70 ساله هم در این استان موجود است و این مراکز باید تجهیز و نوسازی شوند.

وی اضافه کرد: بیمارستان 320 تختخوابی ولیعصر(عج) اراک که با حمایت مسئولان ارشد استان در حال احداث است، می تواند بخشی از این گره را باز کند، اما باید با مساعدت نمایندگان مجلس، شهرداری و شورای شهر تعداد تخت های آن به 500 عدد برسد.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: یکسری املاک به عنوان سرمایه در اختیار دولت است که باید تبدیل به احسن شوند و در این استان نیز باید در این خصوص تصمیم سازی شود.

وی در خصوص عدم امکان فعالیت نیروهای متخصص دولتی در بخش خصوصی افزود: چنین امکانی وجود ندارد. این قانون است و نمی توان خلاف آن اقدام کرد.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: اجرای این قانون هر ساله 40 تا 50  متخصص را در بخش دولتی ماندگار می کند و در درازمدت باعث رفع مشکلات شده و زمینه برخورداری اقشار ضعیف از خدمات کیفی را فراهم می کند، به این طریق عدالت درمانی در مسیر قانونی عملیاتی می شود.

وی اظهار کرد: اگر پرداخت ها در بخش خصوصی به هنگام و منصفانه صورت گرفته و رقابت پذیری در این بخش افزایش پیدا کند جذب متخصص در این بخش نیز صورت خواهد گرفت و پذیرش متخصصان پس از پایان یافتن طرح در این مراکز افزایش خواهد یافت.

وزیر بهداشت: 10 قطب تشخیص و درمان سرطان در کشور ایجاد می شود

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی،  در حاشیه بازدید از بیمارستان آیت الله خوانساری اراک، سرطان و دیگر بیماری های سخت درمان را از چالشهای مهم دانست و گفت: 10 قطب تشخیص و درمان سرطان در کشور ایجاد می شود

وی افزود: برای ایجاد این قطبهای درمانی و تشخیصی 30 هزار میلیارد ریال پروژه تعریف شده است.
وی اضافه کرد: پنج قطب درمانی و تسخیصی سرطان تا کنون در استانهای مختلف تعیین تکلیف شده و بقیه نیز به تدریج در حال تعیین تکلیف شدن است و قرارداد همه آنها تا پایان امسال نهایی می شود.
وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی اظهار کرد: هر یک این قطبها در گام اول در شش هزارمتر مربع فضا ایجاد می شوند و در گامهای بعدی تا 16 هزار متر مربع قابلیت ارتقا دارند و قرار است آخرین فناوری های تشخیص و درمان در آنها به کار گرفته شود.         
دکتر قاضی زاده هاشمی گفت: با عملیاتی شدن این قطبها، بخش مهمی از مشکلات تشخیص و درمان بیماری سرطان در سطح کشور برطرف می شود.      
وی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در حال حاضر 95 درصد هزنیه دارویی بیماران سرطانی در قالب طرح تحول نظام سلامت، توسط دولت و با همکاری بیمه ها پرداخت می شود ولی به علت گرانی داروها، پنج درصد بقیه نیز به برخی از خانواده ها فشار وارد می کند.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با همکاری بخشهای مرتبط و از محل صرفه جویی ناشی از به کارگیری فناوری اطلاعات، بخش دیگری از هزنیه دارویی بیماران سرطانی پرداخت شود.              
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص گام دندانپزشکی طرح تحول نظام سلامت نیز گفت: کمتر از 10 درصد خدمات این بخش توسط دولت و 90 درصد توسط بخش خصوصی انجام می شود، به همین دلیل در این خصوص تا کنون اتفاق خاصی نیفتاده است.               
وی در عین حال افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سه هزار کلینیک را در حوزه دولتی دایر کرده که بیشتر در مناطق کمتر برخوردار هستند که برخی با کمبود منابع مالی و یا نیروی انسانی مواجهند.               
دکتر قاضی زاده هاشمی ابراز امیدواری کرد که تا اوسط سال آینده با همراهی مجلس و دولت، کلینیک ها و بیمارستانهای های دهان و دندان در کشور تقویت شوند.       
وی با بیان اینکه بیمارستان آیت الله خوانساری اراک به بیماران سرطانی استانهای دیگر نیز خدمت رسانی می کند، گفت: حمایت از این مرکز درمانی در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد.
وی اضافه کرد: این بیمارستان یک پروژه نیمه تمام خیر ساز دارد که بر اساس برنامه ریزی انجام شده، قرار است با کمک خیرین و دولت تا سال آینده ساخته شود.               
گفتنی است وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر روز چهارشنبه سفر خود را به استان مرکزی آغاز کرد و پس از استقبال رسمی از سوی استاندار مرکزی از بیماران بیمارستان های آیت الله خوانساری ، ولیعصر (عج)، امیرکبیر و آیت الله طالقانی اراک عیادت کرد و با مسایل و مشکلات و روند کار در طرح های نیمه کاره خیرساز آیت الله خوانساری و پرژه نیمه کاره نوسازی بیمارستان ولیعصر (عج) و ساختمان خیرساز بیمارستان امیرکبیر اراک آشنا شد.

***وزیر بهداشت: صنایع استان مرکزی در قبال بهداشت و درمان مسئولیت سنگینی دارند

دکتر قاضی زاده هاشمی در جریان بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان شازند اظهار کرد: این استان با همه ثروت هایی که در بخش های مختلف به ویژه بخش صنایع مولد، مادر تخصصی و پائین دستی دارد، از نظر زیرساخت های بهداشت و درمان فقیر است.       
وی بیان کرد: می طلبد که واحدهای تولیدی به رسالت اجتماعی خود عمل کرده و دولت را در تقویت زیرساخت های بهداشتی و درمانی کمک دهند.         
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: سلامت یک موضوع چند وجهی است که در عوامل تهدید آن شاخص ها و مسائل مختلفی دخیل است و صنایع آلاینده در استان مرکزی، آثار نامطلوبی بر سلامت مردم دارند و باید در حوزه اجتماعی به تکالیف خود از جمله مشارکت در بخش بهداشت و درمان به خوبی عمل کنند.
دکتر قاضی زاده هاشمی بیان کرد: شهرستان شازند با برخورداری از قطب صنعتی بازنه و صنایع مهمی چون پتروشیمی و پالایشگاه از داشتن بیمارستان دولتی محروم است که با حضور متعهدانه سازمان تامین اجتماعی این خلاء تا حدودی پر شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: وزارت بهداشت و درمان همه تلاش خود را به کار می گیرد تا در قالب برنامه تحول نظام سلامت از لحاظ نیرو و تجهیزات و جبران کاستی ها با بیمارستان تامین اجتماعی شازند نهایت همکاری را داشته باشد.       
دکتر قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: این بیمارستان از داشتن امکانات icu (مراقبت های ویژه) و Nicu(مراقبت ویژه کودکان) محروم است و تلاش وزارتخانه این است که تجهیزات لازم در این بخش ها تامین شود.
وی گفت: کارخانه های تولیدی و صنایع نفت و گاز شازند باید تلاش کنند تا یک مرکز درمانی مجهز ایجاد کنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از مرکز بهداشتی و درمانی شماره یک شهرستان شازند نیز بازدید کرد و لزوم ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی در قالب 87 خانه و مرکز بهداشت در این شهرستان را مورد تاکید قرار داد و در این دیدار ارتقاء مرکز بهداشتی و درمانی کلینیک شبانه روزی شازند به پلی کلینیک مطرح شد.
دکتر قاضی زاده هاشمی، شامگاه چهارشنبه به اراک سفر کرد و از بیمارستانهای ولی عصر و امیرکبیر اراک دیدن کرد و امروز ( پنج شنبه ) نیز ضمن بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان شازند در کارگروه سلامت استان مرکزی شرکت می کند و در ادامه سفر دو روزه خود از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستانهای کمیجان، خمین و محلات نیز بازدید می کند.

یادآور می گردد محمد حسن آصفری و عباس رجایی نمایندگان مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، دکتر حسن طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مسئولان استان وزیر بهداشت را در بازید  از مراکز شهر اراک همراهی می کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها