Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: استان مركزي مشمول طرح احداث ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در كشور/ اختصاص 636 ميليارد تومان اعتبار براي اجراي طرح بازآفريني شهري در استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: استان مرکزی مشمول طرح احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور است و اجرای این طرح از اولویت های استان در سال آینده می باشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید با همه سختی ها و مشکلات توان خود را برای اجرای بزرگترین طرح مسکن در سال آتی به کار گرفته و قرار است 100 هزار واحد مسکونی به منظور جایگزینی سکونتگاه های غیررسمی در کشور ایجاد شود که استان مرکزی باید با جدیت برای تحقق سهم خود از این طرح عمل کند. 

وی ادامه داد: رونمایی از این طرح به صورت نمادین 10 روز قبل از سوی رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس 10انجام شد و در همایش استانداران نیز بر اجرای کیفی آن تاکید ویژه شده است. 

استاندار مرکزی گفت: در قالب این طرح، زمین ارزان قیمت در اختیار توسعه گران و سرمایه گذاران مسکن قرار می گیرد و اعطای تسهیلات با نرخ بازپرداخت 6 درصدی دیده شده است. 

وی گفت: زمین این طرح باید توسط شهرداری های اراک و ساوه که دارای سکونتگاه های غیررسمی هستند و اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در مجاورت بافت های فرسوده تامین شود و اگر این نهادها زمین نداشته باشند، دستگاه های اجرایی دیگر استان مرکزی مکلف به تامین آن خواهند بود. 

استاندار مرکزی اضافه کرد: جمیعت ساکن در سکونتگاه های غیررسمی با ایجاد واحدهای مسکونی جدید به این مناطق هدایت می شوند و دستگاه های متولی برای تخریب سکونتگاه های غیررسمی و تبدیل این مناطق به فضای سبز و تاسیسات کاربردی و کارشناسی اقدام خواهند کرد. 

آقازاده بیان کرد: اقدام دولت برای ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی نقش موثری در افزایش رفاه نسبی جمعیت ساکن در این مناطق و ارایه خدمات مطلوب به آنان دارد. 

وی گفت: این طرح با همراهی سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام می شود و تامین و واگذاری زمین در تعهد دستگاه های متولی است. 

استاندار مرکزی با بیان اینکه این طرح آثار مستقیم در حوزه اشتغالزایی نیز دارد، افزود: جذب اعتبارات طرح های بازآفرینی شهری در سال جاری در این استان مطلوب نبوده است و انتظار می رود که دستگاه های متولی و حوزه عمرانی همراهی بیشتری داشته باشند. 

آقازاده عنوان کرد: تنها 2 نشست ستاد بازآفرینی پایدار شهری در سال جاری در این استان برگزار شده و تا پایان سال باید یک نشست فوق العاده نیز برگزار شود. 

وی تاکید کرد: زیرساخت های اصولی سرمایه مدیریت شهری است و مقوله بازآفرینی شهری (بافت های فرسوده) باید با جدیت در سال آینده دنبال شود. 

آقازاده در خصوص طرح 55 متری کلانشهر اراک گفت: اقدام های خوبی در این زمینه صورت گرفته و امید است تعیین تکلیف مالکان و ساکنان این طرح تا خردادماه سال آتی نهایی شود. 

وی عنوان کرد: برنامه های مسیر طرح خیابان امیرکبیر (خیابان 55 متری) اراک می تواند درقالب طرح بافت فرسوده دولت دیده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری  نیز با بیان اینکه در اجرای طرح بازآفرینی شهری امید جز استان های پیشرو خواهیم بود، اظهار کرد: در طرح بازآفرینی امید، بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی با کیفیت زندگی و سرانه شهری مطلوب بهسازی و مقاوم سازی می شوند.

 زندیه وکیلی افزود: برنامه احیاء،  بهسازی ، نوسازی ، مقاوم سازی و باز آفرینی شهری مستلزم همکاری همه دستگاه های اجرایی است و اداره کل راه و شهرسازی می بایست موضوع را با جدیت پیگیری و هرچه سریعتر اسناد مناقصه پروژه های هدف باز آفرینی را منتشر نماید.

وی افزود:‌ در این جلسات محله های هدف،  پروژه های بازآفرینی و تکالیف دستگاه های اجرایی را تعیین می کنیم و راه و شهرسازی هم موظف است که با منابعی که در اختیار دارد به دستگاه ها کمک کند.

معاون استاندار مرکزی گفت: برای سال آینده از طریق وزارت راه و شهرسازی مبلغ ۶۳۶ میلیارد تومان برای باز آفرینی پایدار شهری استان مرکزی پیش بینی شده است و این درحالی است که اعتبار سال 1397 برای این موضوع 6 میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان می باشد.

وی پس از جلسه نیز در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت:  در جلسه امروز، عملکرد سال جاری دستگاههای ذیربط  در اجرای پروژه های بافت فرسوده و نوسازی و بهسازی و تخصیص اعتبارات مربوطه در این حوزه و همچنین موانع و مشکلات اجرای طرح ها بررسی شد و دستگاه های اجرایی گزارشی از طرح های تعریف شده، ارائه دادند، همچنین در ادامه جلسه برنامه های اجرایی سال آتی و مشکلات و موانع در این زمینه مورد ارزیابی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: در این جلسه استاندار مرکزی دستورات لازم را برای اجرای پروژه های تعریف شده تا پایان فروردین ماه ۹۷، به دستگاه های اجرایی ابلاغ نمود تا نسبت به اجرای پروژه ها در بافت های فرسوده اقدام کنند.

زندیه وکیلی خاطر نشان کرد: طرح باز آفرینی شهری امید بهمن ماه توسط رئیس جمهور رونمایی شد که در این طرح زمین هایی در اختیار توسعه گران و سازنده ها قرار می گیرد و واحدهای ساخته شده به کسانی که در بافت های فرسوده سکونت دارند، واگذار می گردد تا بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی تخریب و نوسازی شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی باید با کیفیت زندگی و سرانه شهری مطلوب بهسازی شوند، طرح بازآفرینی شهری امید در ابتدای کار خود است و در استان مرکزی نیز با اجرای یک طرح کوچک و الگو شروع می شود.

زندیه وکیلی گفت:  با توجه به اینکه در استان مرکزی، زمین هایی برای این طرح مشخص شده و چندین پروژه نیز از قبل تعریف شده، در اجرای طرح بازآفرینی شهری امید جز استان های پیشرو خواهیم بود.

وی اضافه کرد: پیگیری اجرایی شدن طرح بازآفرینی شهری امید و برگزاری جلسات پیگیرانه در این زمینه در اولویت است و باید دستگاه های اجرایی نیز برای جذب اعتبارات به این حوزه اقدامات لازم را انجام دهند.

در این نشست مقرر شد تشکل های مردم نهاد در راستای اقدامات بازآفرینی شهر مشارکت فعالانه داشته باشند. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها