Portal_background_image

استاندار: استان مركزي در زيرساخت هاي ارتباطاتي از متوسط كشوري فاصله دارد

استاندار مرکزی گفت: این استان در حوزه زیرساخت های ارتباطاتی از جمله آی تی، تلفن همراه و پوشش تلفن ثابت از متوسط شاخص کشوری فاصله دارد.

سید علی آقازاده عصر سه شنبه در شورای اداری استان مرکزی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری در اراک، افزود: : پوشش تلفن همراه در شهرها و شبکه راه‌ها از وظایف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و استان مرکزی در این مهم دچار نواقصی است که باید به سرعت ترمیم شود.

وی توضیح داد: نواقص این استان در مباحث فنی و زیرساختی تلفن همراه به طوری است که اگر از یک استان دیگر به این منطقه وارد شوند اختلالات شبکه به وضوح قابل لمس است.
استاندار مرکزی توضیح داد: در حوزه تلفن ثابت نیز مشکلاتی در استان به خصوص در روستاها وجود دارد و خدماتی که شرکت مخابرات ایران ارایه می دهد پاسخگوی نیاز شهروندان نیست.
آقازاده بیان کرد: ارایه خدمات وزارت ارتباطات در حوزه آی تی و اینترنت نیز از وظایف مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و استان مرکزی در این بخش نیز نیازمند حمایت جدی  است.
وی  گفت: در سفر مقامات  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار شده که که هیاتی برای رسیدگی به مشکلات استان مرکری در حوزه آی تی و تلفن همراه به  شهرستان های تفرش و فراهان، ساوه و زرندیه  اعزام شود اما انتطار است که  این تیم با قوای بیشتر برای ارزیابی امکان سنجی نقاط مختلف استان فعال شود و  با در سایه حمایت های وزارتخانه شاخص های استان مطلوب شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این نشست گفت: افزایش پهنای باند، توسعه فیبر نوری، گسترش دفاتر پیشخوان دولت از مهمترین خواسته های مردم استان است و انتظار می رود  که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نگاه ویژه ای به آن ها داشته باشد.
حجت الاسلام «علیرضا سلیمی» افزود: برخی از روستاهای دلیجان و محلات از هیچ نوع امکانات تلفن ثابت و همراه برخوردار نیستند که باید حل این مشکل نیز در دستور کار قرار گیرد.

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی نیز در این نشست گفت: شاخص توسعه یافتگی استان در حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) هفت و ۱۸ صدم از ۱۰ است و عنوان هشتم کشور را به خود اختصاص داده است.
«لادن مهدوی هزاوه» افزود: طول شبکه فیبر نوری استان مرکزی یک هزار و ۴۵۴ کیلومتر، ظرفیت شبکه انتقال استان ۳۷۹ و ۶ دهم گیگابیت بر ثانیه، ظرفیت کل شبکه های دیتای داخلی استان ۲۶۰ گیگابیت بر ثانیه و ظرفیت قابل واگذاری استا نیز ۱۸۵ گیگابیت بر ثانیه است.
وی، ضریب نفوذ تلفن ثابت استان مرکزی را ۴۰ و ۴۱ صدم عنوان کرد و اظهار داشت: ۵۴۵ هزار و ۹۶۸ خط تلفن ثابت در نقاط شهری و ۱۳۰ هزار و ۴۹۲ خط تلفن ثابت در نقاط روستایی این استان فعال است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی اضافه کرد: علاوه بر تمامی نقاط شهری یک هزار و ۳۲ روستای استان مرکزی دارای اینترنت است و ۲۰۴ دفترآی سی تی درنقاط مختلف این استان فعال است‌
مهدوی هزاوه افزود: اجرای ۳۰۰ کیلومتر فیبر نوری روستایی، راه اندازی ۵۳ سایت ارتباطی نسل های ۲، ۳ و ۴ و اینترنت ثابت ایرانسل، راه اندازی ۱۶ سایت ارتباطی ۳ و ۴ همراه اول و ایجاد دسترسی ۴۹۱ روستا به اینترنت پرسرعت از مهمترین برنامه های اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی در سال جاری است.
وی گفت: ۱۱۲ دفتر پستی شهری و ۲۱۵ دفتر پستی روستایی در استان مرکزی فعالیت می کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی بیان کرد: در حوزه پست بانک نیز ۱۰ شعبه شهری و ۱۳۲ باجه روستایی در این استان فعال است که با پرداخت ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی و اشتغال زایی ۴۸۳ فرصت عنوان نخست بین بانک های این استان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را به خود اختصاص داده است.
مهدوی هزاوه گفت: یک پارک علم و فناوری، ۶ مرکز رشد، چهار مرکز نوآوری و یک مرکز خدمات کسب و کار در استان مرکزی فعالیت می کنند و ۱۱۲ شرکت در حوزه آی سی تی در این استان فعال است و بیش از پنج هزار نفر در این بخش شاغل هستند.
وی ادامه داد: در حوزه استارتاپی نیز ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در استان مرکزی سرمایه گذاری شده و ۱۴۸ نفر در این بخش فعالیت می کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی راه اندازی پارک علم و فناوری فاوا (شبکه توسعه اقتصاد دیجیتال)، آموزش و توانمندسازی سربازان وظیفه در حوزه آی سی تی و برگزاری هشت دوره تخصصی امنیت سایبری در بخش پدافند هوایی از مهمترین برنامه های هدفگذاری شده این اداره کل در سال جاری است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز گفت: طرح جی نف از طرح های اقتصاد مقاومتی است اما پیشرفت چندانی ندارد و دستگاه های اجرایی اطلاعات خود را در اختیار پست نمی گذارند که باید نواقص موجود اصلاح شود.
«سعید فرخی» ادامه داد: اجرای کامل و بی نقص طرح حی نف نیازمند تخصیص اعتبارات و هماهنگی برون دستگاهی است و اداره کل پست در اجرای این طرح تنها است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی اظهار داشت: عملیات ساخت پارک اقتصاد دیجیتال در استان کلید خورده و انتظار می رود با حمایت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا دهه مبارک فجر به بهره برداری برسد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تکمیل و تجهیز نیازهای ارتباطی روستاها در زمینه  تلفن ثابت، همراه اینترنت پرسرعت، بازگرداندن دیتا سنتر استان مرکزی که پیش از این بدون هماهنگی از استان خارج شده و ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال از مسایلی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید مورد توجه قرار دهد.
سید «مهدی مقدسی» اضافه کرد: کارگزاران دفاتر مخابرات در حوزه های مختلف کاری دچار مشکل هستند و ۸۵۰ نفر از شاغلان مخابرات استان در ۲ شرکت فعالیت دارند که در طرح طبقه بندی مشاغل، اضافه کار برای آنان لحاظ نشده است و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید نسبت به تعیین و تکلیف این نیروها در اسرع وقت اقدام کند.

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات فاقد هرگونه امکانات خدماتی در شهرستان های استان مرکزی است و مردم برای پیگیری مطالبات خود وچار سردرگمی می شوند.
 «علی اکبر کریمی» افزود: افزایش بی رویه و غیرمنطقی خدمات دیتا و تعرفه های تلفن همراه مشکلاتی را برای مردم و دستگاه های اجرایی ایجاد کرده که باید رسیدگی شود.
 وی عنوان کرد: اختلالات تلفن همراه و اینترنتی برخی از نقاط کوهستانی و صعب العبور استان مانند روستای وفس از توابع شهرستان کمیجان با نصب دکل حل نمی شود و باید با گسترس شبکه فیبر نوری برای ایجاد ارتباط پایدار استفاده کرد.
کریمی گفت: مردم از برخی بی نظمی ها در فضای مجازی اظهار نارضایتی می کنند و دولت باید در زمینه افزایش ضریب نفوذ اینترنت بدون تدوین پیوست فرهنگی، امنیتی و قانونی، کاهش اعتماد عمومی به فضای مجازی و افزایش جرایم و سرقت سایبری اقدام کند.
 
«محمد حسینی» نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در خانه ملت نیز گفت:  باید به توسعه شبکه ملی اطلاعات با حفظ ارتباط منطقی و سالم مردم با داخل و خارج از کشور اقدام کرد.

وی افزود: ارتباطات بین روستایی و جاده های مواصلاتی و مشکلات ارتباطی در نقاط کوهستانی شهرستان تفرش نیازمند اصلاحات کارشناسانه است‌.


دسته بندی

مدیر کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها