Portal_background_image

استان مركزي آماده توسعه روابط اقتصادي با چين است

استاندار مركزي گفت : استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور آماده است تا با برگزاری میز مذاکره بستر افزایش روابط و مبادلات تجاری با کشور چین را فراهم نماید . 

'علی اكبر شعبانی فرد' شامگاه شنبه در نشست مشترك مسوولان ارشد تجاری استان مركزی با سفیر چین در اراك افزود: این استان تمامی زیرساخت های لازم را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهیا كرده است.
استاندار مركزي گفت: اين استان زمينه سرمايه گذاري 10 ميليارد دلار را به منظور توسعه مبادلات تجاري خارجي فراهم كرده است.
وی مشاركت در ساخت پالایشگاه و پتروشیمی، احداث خطوط قطار تندرو اراك - قم و همكاری در تولید واگن و لوكوموتیو با شركت های استان مركزی را از ظرفیت های همكاری استان مركزی با طرف چینی ذكر كرد.
استاندار مركزی اظهار كرد: مشاركت در احداث سه نیروگاه 500 مگاواتی و همكاری در ساخت یك مجتمع صنعتی ذوب آهن با تولید سالانه پنج هزار تن انواع محصولات آهنی از دیگر زمینه های همكاری سرمایه گذاران چینی در استان مركزی است.
شعبانی فرد ادامه داد: افزایش صدور كالاهای صادراتی استان مركزی به چین و سرمایه گذاری مشترك در راه اندازی یك شركت مخابراتی در استان از نیازمندی ها و قابلیت های گسترش مناسبات تجاری است.
وی خاطر نشان كرد: استان مركزی از زیرساخت های مهمی در بخش های انرژی و راه های مواصلاتی برخوردار است و واقع شدن آن در مركز كشور موقعیت منحصر به فردی در ارایه خدمات و صدور كالا به دیگر نقاط كشور را ایجاد كرده است.
استاندار بیان كرد: دارا بودن 280 معدن فعال، تبادل دو هزار و 200 میلیارد كیلو وات انرژی، 170 هزار شاغل بخش صنعت، تولید 210 هزار تن شمش آلومینیوم، 35 هزار تن پروتئین سفید و 45 هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز، 550 هزار تن گندم، 84 هزار تن انار و 20 هزار تن پسته بخشی از توانمندی های استان در بخش های صنعتی، معدنی و كشاورزی است.
شعبانی فرد گفت: استان مركزی پشتوانه ای قوی برای سایر استان ها و دولت جمهوری اسلامی است و كشور چین با توجه به توانمندی ها، قابلیت ها و ظرفیت های این استان می تواند همكاری های خود را با این منطقه از ایران گسترش دهد.
وی بیان كرد: نداشتن خوی استعمارگری از سوی چینی ها و همكاری آنها با ایران در شرایط سخت از جمله دلایل مهم وجود ارتباط خوب بین ایران و چین است.
كشور ایران با توجه به قدمت دو هزار ساله جاده ابریشم، از نخستین كشورهای منطقه آسیای غربی به شمار می‌رود كه مراودات خود را با چین آغاز كرد و روابط سیاسی تهران - پكن از سال 1971 میلادی به طور رسمی كلید خورد.
حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2010 بالغ بر 29 میلیارد و 400 میلیون دلار بود و پیش بینی می شود این رقم تا پایان امسال به 40 میلیارد دلار برسد.
ایران سومین كشور تامین كننده نفت خام چین است و در سال‌های اخیر به غیر از این محصول، صادرات آهن خام، شمش فولاد، قطعات فولاد، مس، پسته، زعفران و سایر محصولات غیرنفتی ایران به چین به تدریج رو به افزایش گذاشته است.
مجموعه ماشین‌آلات، تجهیزات، محصولات سبك صنعتی، فلزات و مواد معدنی، خودرو و دیگر محصولات غذایی و كشاورزی از جمله صادرات چین به ایران است.
استان مركزی در دو سال گذشته یكصد میلیون دلار صادارات به كشور چین داشته كه عمدتا شامل فرآورده های پتروشیمی، شمش آلومینوم و محصولات شركت كمباین سازی بوده است.
یو هنگ یانگ' عصر شنبه به همراه هیاتی در دیدار با مسوولان ارشد استان مركزی در اراك افزود: دولت چین می تواند در صورت آشنایی با طرح های توسعه ای استان مركزی، زمینه را برای سرمایه گذاری و انتقال تكنولوژی های لازم در این استان فراهم كند.
وی عنوان كرد: همچنین با آشنایی كامل از وضعیت اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و فرهنگی، می توان برای خواهر خواندگی یكی از استانهای چین با استان مركزی هماهنگی ها و پیگیری های لازم را انجام داد.
سفیر چین، استان مركزی را وطن دوم خود خواند و بیان كرد: اثرگذاری جمعیت فعال و كارآمد این استان در اقتصاد جهانی نشانگر كوشش های مسوولان و مردم تلاشگر آن است.
هنگ یانگ اظهار كرد: استان مركزی با توجه به قابلیت ها، ظرفیت ها و توان صنعتی و كشاورزی مطلوب باید با تسریع در اجرای طرح های توسعه ای به جایگاه اصلی خود در كشور دست یابد.
وی پیگیری سیاست درهای باز در روابط تجاری را مورد توجه كشور چین دانست و خاطر نشان كرد: دولتمردان كشورهای ایرانی و چینی در امر تسهیل و افزایش رابطه مصمم هستند.
سفیر چین در بخش دیگری از سخنانش گفت: حضور هیات های هنری در كشورهای ایران و چین، برگزاری حلقه های فرهنگی چین در ایران و اجرای برنامه های متنوع به مناسبت چهلمین سالگرد ارتباط سیاسی این دو كشور، نشانگر علاقمندی ارتباطات فرهنگی است.
هنگ یانگ عنوان كرد: هم اكنون دولت چین از مناسبات اقتصادی و اجتماعی خود با جمهوری اسلامی ایران رضایت كامل دارد و با توجه به توانمندی های استان مركزی، روابط باید بیشتر تقویت شود.
وی اظهار كرد: استان ها نقش بسزا و كلیدی در تقویت روابط بین كشورها دارند بنابراین مبادلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بین استان های مختلف كشورهای ایران و چین باید گسترش یابد.
سفیر چین همكاری در طرح های پتروشیمی و پالایشگاه، ذوب آهن، واگن سازی، ماشین سازی و آلومینیم را خواستار شد و افزود: برای رسیدن به نتیجه نهایی، ادامه روند مذاكرات و تقویت ارتباطات دو جانبه نقش مهمی دارد.


 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها