Portal_background_image

استاندار: میزبانی ضریح مطهر امام حسین (ع) افتخاری براي استان مرکزی است

استاندار گفت: میزبانی از ضریح مطهر امام حسین (ع) در روزهای 15 و 16 محرم امسال افتخار و توفیقی الهی است که نصیب مردم و مسوولان این خطه شده است.

، ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز پنجشنبه در نشست هماهنگی انتقال ضریح مطهر امام حسین (ع) از قم به کربلا در اراک افزود: ساز و کارها و بستر اجرایی و برنامه ریزی برای عبور ضریح مطهر سالار شهیدان از شهرهای اراک و ساوه و مسیرهای ارتباطی آن آماده است.

وی اظهار کرد: تمامی امکانات امنیتی، اجرایی و فرهنگی استان برای برگزاری مراسم استقبال و بدرقه ضریح مطهر سرور سوم شیعیان در استان مرکزی بکار گرفته شده و در برنامه ریزی دقیق با هماهنگی و بهره گیری حداکثری از ظرفیت ها برای این مهم تدبیر شده است.

استاندار بیان کرد: ساخت و انتقال ضریح مطهر امام حسین (ع) بعد از 14 سال توفیقی منحصر به فرد برای شیعیان ایران است و تدابیری اندیشیده شده که از این برنامه معنوی و خالصانه هیچگونه بهره برداری سیاسی و گروهی انجام نشود.

معاون حقوقی امور مجلس و استان های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور نیز در این نشست گفت: کار ساخت ضریح مطهر امام حسین (ع) بعد از چهار سال فعالیت شبانه روزی پایان یافت و پس از رونمایی در قم آماده انتقال به کربلای معلی است.

ˈنصرت الله لطفیˈ افزود: برای انتقال این ضریح مطهر به جز قم چهار استان کشور میزبانی دارند که این استان ها شامل تهران، مرکزی، لرستان و خوزستان است.

وی توضیح داد: این ضریح مطهر در مسیر شهرهای قم، تهران، ساوه، اراک، بروجرد، خرم آباد، اندیمشک، دزفول، شوشتر، اهواز، آبادان و خرمشهر با برنامه ریزی دقیق توقف دارد و در 10 شهر نیز به صورت عبوری برای استقبال مردمی پیش بینی شده است.

معاون حقوقی امور مجلس و استان های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور خاطرنشان کرد: برنامه انتقال ضریح مطهر از شامگاه عاشورا در قم آغاز و بعد از مجاورت یکروزه در جوار حرم حضرت معصومه (س) به مصلی امام خمینی تهران به مدت دو روز منتقل شده و سپس به سمت ساوه و اراک حرکت داده می شود.

لطفی عنوان کرد: ساماندهی حضور هیات های مذهبی در مراسم استقبال از ضریح مطهر امام حسین (ع)، استفاده موثر و با ابعاد بین المللی از امکانات رسانه ای و فراهم آوردن شرایط مناسب و معنوی برای حضور گسترده مردمی، از تدابیری است که مسوولان استان مرکزی باید با ظرافت به آن بیندیشند.

وی تاکید کرد: دریافت هرگونه وجوهات و نذورات در آیین استقبال و بدرقه ضریح مطهر امام حسین (ع) ممنوع است و تنها ستاد بازسازی عتبات عالیات مجاز است با محوریت پروژه ها با شماره حساب ویژه اقدام کنند.

سخنگوی هیات امنای ساخت ضریح مطهر امام حسین (ع) در این نشست گفت: برای ساخت این ضریح علاوه بر دو سال کار مطالعاتی و رایزنی با حضور بهترین هنرمندان کشوری چهار سال کار اجرایی انجام شده است.

حجت الاسلام سید ˈعلیرضا تکیه ایˈ افزود: وزن سازه این ضریح مطهر 12 تن است و در ساخت آن 138 کیلوگرم طلا با محوریت 118 کیلوگرم طلای استحصال شده با عیار بالا از طریق هدایای مردمی صرف شده است.

وی ادامه داد: چهار هزار و 600 کیلوگرم طلا با عیار 100 در ساخت این ضریح مطهر بکار رفته و برای این ضریح پیش بینی دوام 300 ساله شده است.

سخنگوی هیات امنای ساخت ضریح مطهر امام حسین (ع) تصریح کرد: طراحی این ضریح با طرح برجسته استاد فرشچیان و هنرنمایی استاد موحد خطاط بزرگ ایرانی است و بدنه سازه به نام چهارده معصوم، نام حضرت علی اکبر(ع) و علی اصغر (ع) و تعداد زیادی از آیات قرآنی، زیارت نامه ها و اشعار معنوی مزین شده است.

حجت الاسلام تکیه ای اضافه کرد: در ضریح فعلی حرم سید الشهدا نام چهارده مهصوم (ع) موجود نیست و تزئینات منحصر به فرد داخلی و خارجی بدنه سازه در ضریح جدید جلوه ای ماندگار است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این نشست گفت: میزبانی دو روزه استان از ضریح مطهر امام حسین (ع) باید با موج بزرگ احساسات و تفکر معنوی و عاشورایی همراه باشد.

آیت الله ˈقربانعلی دری نجف آبادیˈ افزود: انتقال این ضریح مطهر باید به فرصتی موثر در انتقال داشته های غنی و ناب عاشورایی از طریق شبکه های رسانه ای تبدیل شود که این آمادگی در استان مرکزی وجود دارد.

وی تاکید کرد: مکتب امام حسین (ع) مکتب کرامت، اقتدار، صلابت و عظمت است و با وحدت و همدلی موجود در استان مرکزی بستر استقبال بی نظیر از ضریح مطهر مهیاست.

در این نشست بر توجه ویژه به استقرار ایستگاه های صلواتی و سرپناه برای زائران شهرهای اطراف در استان مرکزی، برنامه ریزی امنیتی و انتظامی کارآمد برای مسیر انتقال ضریح مطهر، و برنامه های فرهنگی جانبی توسط دستگاه های ذیربط اجرایی تاکید شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها