Portal_background_image

استاندار: موفقیت مدیریت پسماند در گروی فرهنگ سازی است

 استاندار  گفت: موفقیت مدیریت پسماند و تلاش برای برخورداری از محیط زیست سالم و پاک در گروی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است.

 ˈعلی اکبر شعبانی فردˈ روز پنج شنبه در نشست اعضای کارگروه مدیریت پسماند استان مرکزی افزود: اسلام به وجود محیط زیست سالم و سلامت افراد بسیار اهمیت داده است.

وی بیان کرد: جدا سازی زباله از مبداء امری ضروری و مهم است که باید این موضوع توسط رسانه ها، آموزش و پرورش و دانشگاه ها در جامعه نهادینه شود.

استاندار  اضافه کرد: دفن غیر بهداشتی زباله و اهمیت ندادن به پسماند موجب ورود شیرابه ها به ذخائر آب های زیر زمینی و شیوع انواع بیماری ها در انسان می شود.

شعبانی فرد خاطر نشان کرد: مدیریت پسماند در بخش صنعت، عفونی و پزشکی، نخاله های ساختمانی، تولید زباله توسط مردم در شهرها و روستاها و کشاورزی باید با برگزاری همایش های تححصصی کاربردی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن در جامعه عملیاتی شود.

وی بیان کرد: فراورده های تجدید پذیر در مدیریت پسماند باید به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و این موضوع به صورت علمی و تخصصی واکاوی شود تا تولید زباله کاهش یابد.

شعبانی فرد یادآور شد: وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باید برای بی خطرسازی پسماندهای پزشکی در مطب ها ، درمانگاهها و مراکز بهداشتی کوچک چاره ای بیندیشد و این پسماندها باید با استفاده از دستگاه اتوکلاو بی خطر شوند.

وی اضافه کرد: همچنین روزانه حدود 450 هزار تن پسماند کشاورزی در کشور تولید می شود که می توان با برنامه ریزی اصولی و علمی آنها را بازیافت و به مواد مغذی همچون خوراک دام و طیور و کودهای ارگانیک تبدیل کرد.

استاندار  تولید زباله در جوامع بشری را امری اجتناب ناپذیردانست و اظهار کرد: مدیریت و بازیافت این زباله ها در چرخه مصرف مهم است که خوشبختانه در کشور ما قوانین خوب و زیادی در این زمینه وجود دارد که باید اجرایی شوند.

شعبانی فرد بیان کرد: تدوین قوانین مناسب، نظارت،اجرا، تامین اعتبار ، فراهم کردن تسهیلات لازم ، آموزش و فرهنگ سازی از مهمترین موضوعاتی است که برای رفع آلودگی محیط زیست باید به آن توجه کرد.

دبیر برگزاری همایش های تخصصی پسماند کشور و استاد دانشگاه تهران نیز گفت: برگزاری همایش های تخصصی پسماند در استان ها در دستور کار قرار گرفته است.

دکتر ˈمحمدباقر اعلاییˈ افزود: همایش تخصصی پسماند و بازیافت منطقه ای کشور 9 آبان ماه جاری در اراک برگزار می شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها