Portal_background_image

استاندار مرکزی: 200 لیتر آب از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری اراک به تالاب میقان اختصاص یافت

استاندار مرکزی صبح امروز در جلسه كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي شهر اراك  كه  با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب  و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در محل استانداري برگزارشد، گفت: 200 لیتر بر ثانیه آب از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری به تالاب میقان تعلق گرفت.

وی ادامه داد:میزان پساب فاضلاب شهر اراک یک هزار لیتر بر ثانیه می‌باشد که این میزان در افق 1404 به 2 هزار لیتر در ثانیه افزایش خواهد یافت و  بر اساس مجوز صادره وزارت نیرو از این  یک هزار لیتر در ثانیه از پساب تصفیه خانه فاضلاب،  200 لیتر به تالاب کویری میقان اراک اختصاص یافت..

استاندار با بیان اینکه 48 درصد از آلودگی هوای اراک مربوط به خودروها است، خاطر نشان کرد: فرهنگ سازی برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و رفع معایب احتمالی وسایل خانگی دودزا نیز نقش موثری در پاکیزگی هوا دارد که این مهم باید مورد توجه اقشار مختلف مردم قرار گیرد.

مقیمی یادآور شد: ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز در شهرستان اراک از مصوبات دولت برای کاهش آلودگی است که سال گذشته 125 هکتار عملیاتی شد و تا پایان سال جاری 125 هکتار آن  نیز عملیاتی خواهد شد.

وی همچنین در این جلسه بر گازسوزشدن کوره های آجر پزی تاکید کرد و گفت: تمام کوره های آجرپزی طبق برنامه زمانبندی شده باید گازسوز شوند.

مقیمی خاطرنشان کرد: بخش دیگر از آلایندگی هوای اراک مربوط به مشکلات ترافیکی و حمل و نقل و مشاغل مزاحم است که

باید با همکاری دستگاههای اجرایی این مسائل برطرف شوند..

استاندار در این جلسه  تامین گاز نیروگاه حرارتی شازند در سالجاری، تخصیص بخشی از اعتبارات ریزگردها برای مبارزه با آلودگی هوا به اراک ، برگزاری جلسه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهورو طرح موضوع کاهش آلودگی هوای شهر اراک را خواستار شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور نیز در این جلسه با اشاره به اینکه  یکی از مباحث اصلی در دولت تدبیر و امید رسیدگی به وضع  الودگی هوای شهرهای آلوده است، گفت:  اقدامات خوبی برای کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها انجام شده که یکی از آنها توزیع بنزین و گازوییل یورو٤ است که توزیع بنزین اول در اراک بعد  در تهران، کرج  انجام شده  است.

سعید متصدی با اشاره به مصوبه هیات دولت برای کاهش آلودگی هوا گفت: این مصوبه که  به تصویب هیأت وزیران رسید 8 محور اصلی دارد. این محور‌ها عبارتند از: سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل‌ونقل و تقاضای سفر، پایش و پیش‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت‌های شهری. در واقع همه آلاینده‌ها ذیل این 8محور مدیریت خواهند شد.

وی ادامه داد: مصوبه جدید با برنامه جامع کاهش آلودگی هوا که در سال90 برای 8کلانشهر کشور به تصویب رسید چند تفاوت اساسی دارد؛ ازجمله در مصوبه جدید، نواقصی که در برنامه جامع کاهش آلودگی هوا وجود داشت، برطرف شده است. ضمن آنکه با نگاهی جامع‌نگر، همه برنامه‌های اثر‌گذار در آلودگی هوا در این مصوبه لحاظ شده است

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز خرسندی از نگاه دولت یازدهم به محیط زیست، گفت: اختصاص عوارض آلایندگی دریافتی از شهرهایی با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر به منظور تسریع بخشی اقداماتی نظیر کاهش آلایندگی هوا و میزان پسماند از اقدامات خوبی بوده است که شامل شهر اراک هم شده است.

.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: تالاب کویری میقان اراک یک سرمایه مهم زیست محیطی در حاشیه این کلانشهر است که به طور مستقیم بر اکوسیستم و اقلیم منطقه اثر دارد و درصورت برنامه حفاظتی مناسب این تالاب به عنوان کانونی برای رونق اکوتوریسم ، درآمدزایی و رونق تنوع زیستی در می آید.

نماینده مردم اراک ، کمیجان و خنداب در مجلس برداشت های غیراصولی ماده معدنی سولفات سدیم از ذخایر آن را علتی بر به هم خوردن اکوسیستم تالاب دانست و خواستار تعطیلی شرکت معدنی املاح ایران شد.

 لازم به ذکر است در پایان جلسه مقرر شد شرکت معدنی املاح ایران ظرف 10 روز شخصیت حقوقی خود را در اراک ثبت کند و ظرف یکماه نیز برنامه های شرکت را در خصوص باطله های معدن، گردو غبار محیطی و پساب ارائه دهد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها