Portal_background_image

استاندار مرکزی: کلان شهر اراک از حمل و نقل ریلی برخوردار خواهد شد

مقیمی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، گفت:براساس مصوبه هیأت دولت کلان شهر اراک  از حمل و نقل ریلی درون شهری برخوردار خواهد شد.

محمدحسین مقیمی با بیان اینکه  براساس مصوبات هیأت دولت  شهرهای بالای یک میلیون و پانصد هزار نفر از امتیاز حمل و نقل ریلی برخوردار خواهند شد، اظهار کرد:اراک با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر با توجه به شرایط خاص آب و هوایی در زمره شهرهای بالای یک میلیون نفر آلاینده جای گرفت تا مشمول برخورداري از سیستم حمل و نقل ریلی شود.

استاندار مرکزی با بیان اینکه براساس این تصمیم برای ایجاد سيستم حمل و نقل ریلی در شهر 50 درصد هزینه‌ها را دولت و مابقی را شهرداری اراک تقبل خواهد کرد، اظهار کرد: علاوه بر این تصمیم، وزارت کشور و معاونت راهبردی ریاست جمهوری نیز مکلف هستند وضعیت اعتباراتی که در سال‌های گذشته باید برای اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا تخصیص داده می‌شد را بررسی کند. 

وی بیان کرد: مطالعات ویژه درخصوص اجرایی شدن حمل و نقل ریلی در کلان شهر اراک در دست بررسی می باشد. 

مقیمی با تأکید بر اینکه وضعیت آلودگی هوای شهر اراک با مسائل اجتماعی گره خورده است، عنوان کرد: با وجود اصلاح وضعیت فضای سبز و اجرای طرح‌های مانده از سال‌های گذشته و انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهر، هنوز شرایط ایده‌آلی در مرکز استان رقم نخورده است و باید در این راستا همچنان تعامل و همدلی‌های خود را ادامه دهیم.

وي افزود: مسئولان استان در کنار مسئولان ارشد کشور بحث محیط زیست را در اولویت کاری خود قرار داده‌اند اما، نکته‌ای که در استان هنوز نامشخص است شرایط تالاب میقان است و باید بررسی‌های لازم براي تعيين تكليف آن انجام شود.

امیر انصاری در خصوص مطالعه آلایندگی های شرکت ایرالکو توسط شرکت دانش بنیان هوای پاک ادامه داد: بر اساس مطالعات و بررسی هایی که در خصوص آلایندگی های این شرکت انجام شده و با اجرای طرح های پیشنهادی می توان از آلایندگی های شرکت ایرالکو یخ خشک تولید کرد.

مدیر کل محیط زیست استان مرکزی افزود: با اجرای این طرح شرکت ایرالکو را که تاکنون به عنوان تهدیدی برای محیط زیست اراک دیده می شد، با ایجاد اشتغال به عنوان فرصت برای منطقه تبدیل خواهد شد.

گفتنی است کلان شهر اراک در سال جاری 38 روز ناسالم داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

یادآور می گردد در این جلسه درخصوص تبدیل آلومینیوم ایران به صنعت سبز با اجرای طرح نانوفیلتر هوشمند و نصب دوربین های کنترل ترافیک شهر اراک مطالبی ارائه شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها