Portal_background_image

استاندار مرکزی: نحوه تربیت نقش مهمی در شکل گیری شخصیت، اندیشه، اخلاق و رفتار آدمی دارد

استاندار مرکزی در همایش بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری و مقام معلم در محل کانون فرهنگی تربیتی امام علی (ع) شهر اراک، گفت: بدون شک، نحوه تربیت مهم ترین عامل شکل دهنده شخصیت، اندیشه، باورها، اخلاق و رفتارآدمی است چرا که فضای خانواده، محیط زندگی، کوچه و محلّه و مدرسه همه در ساختار شخصیت فردتأثیر گذارند و استعدادهای او را شکوفا نموده و به سمت و سوی خاصّی سوق می دهند.

محمدحسین مقیمی افزود: کودکانی که در آغوش خانواده های متدیّن و در فضای مناسب اجتماعی توأم با آداب و رسومدینی و مذهبی پرورش می یابند، به لحاظ رفتاری و ویژگی های شخصیّتی از کودکانی که درمحیط های آلوده و خانواده های غیر متدیّن تربیت می شوند، بسیار متفاوتند.

وی ادامه داد: تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند اين موهبت را به پيامبران و اولياي پاک خويش ارزاني کرده تا مسير هدايت را به بشر نشان دهند و چنين شده که تعليم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرينش در آمده است و به خاطر همین امر مهم است که دغدغه معلّم هميشه بر روی این موضوع متمرکز شده که حيات بشر، بر مدار ارزش ها و کرامت انساني بچرخد و شناخت خدا و مکتب و دين ، همّت اساسي آدمي باشد.

استاندار مرکزی با عنوان نمودن این مطلب که در مسير خطيرتعلیم و تعلّم، بزرگاني گام نهاده اند که نامشان بر تارک زمان مي درخشد، اظهار داشت: علامه شهيد استاد مرتضي مطهري (رحمت الله علیه) از همين طايفه مقدس است.

مقیمی تصریح کرد: استاد مطهری با نگاه تركيبي به همه معارف بشري نظر مي كرد و تمامي تلاش هاي علمي و عملي را مقدمه اي براي عبادت مي‌دانست و با عبادت و شهادت خود را كامل ساخت و در سنگر تعليم و تعلّم ، به قلّه هاي رفيعي دست يافت و به همين مناسبت است که روز شهادت اين بزرگ‌مرد فرزانه را روز معلّم ناميده اند.

وی بیان داشت: استادمطهری در روشنگری اقشار با سواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم های اساسی برداشته بود و آثار عمیق این شهید بزرگوار در احیای فکر دینی اصیل و بی پیرایه و منطبق با نیاز روزجامعه در حال گذارما بسیار مؤثر بوده است.

استاندار مرکزی تأکید کرد: راهبرد اصلی آموزش و پرورش كشورمان كه در اصول مختلف قانون اساسی مورد تاكید قرار گرفته است ، فراگیر ساختن آموزش و پرورش در سراسر كشور است و این اصل در 29 سال گذشته با توجه ویژه به جذب آموزگاران، توسعه مدرسه سازی و تحت پوشش قرار دادن بیش از 95 درصد از افراد واجب التعلیم مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

مقیمی ابراز داشت:  چنانكه در حال حاضر بيش از یك میلیون آموزگار در سراسركشور رسالت آموزش و پروش را در مقاطع سه گانه تحصیلی بر عهده دارند و در واقع باراصلی آموزش و پرورش بر دوش این قشر فرهیخته قرار دارد كه نسل آینده ساز كشور را برای پذیرش مسئولیت اداره امور آینده این مرز و بوم تربیت می كنند.

وی در پایان اضافه کرد: از این رو طبیعی است كه سرنوشتآینده كشور در گرو عملكرد آموزگاران در مدارس كشور است و عملكرد آنها نیز متاثّر از «میزان تخصّص و شرایط اندیشه ای، معیشتی و فراغت ذهن» آن ها برای تمركز یافتن بر امر تعلیم و تربیت است.

یاد آور می گردد همایش بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری و مقام معلم از سوی اداره کل آموزش و پرورش و با هدف تجلیل از معلمان استان برگزار گردید.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها