Portal_background_image

استاندار مرکزی: مسئولان باید با جدیت مصوبات هیأت دولت در جهت کاهش آلودگی هوا را پیگیری و اجرایی نمایند

استاندار مرکزی درگفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری، گفت: مسئولان استان باید با جدیت مصوبات هیأت دولت در جهت کاهش آلودگی هوا را پیگیری و اجرایی نمایند.

محمد حسین مقیمی افزود: دستگاههای اجرایی موظفند با توجه به لزوم اهتمام جدی برای مقابله موثر با آلودگی هوا طی زمانبندی تعیین شده در تصویب نامه ابلاغی هیات دولت برای کاهش آلودگی هوای هشت کلانشهر کشور نسبت به اجرای این مصوبات اقدام نمایند.

وی بیان کرد: این تصویب نامه با 9 محور و 41 زیر برنامه مهم هدفگذاری شده است که  برنامه هایی که در این تصویب نامه در بازه زمانی طولانی تری قابل اجرا هستند باید طی  برنامه ریزی مدون و مشخص از سوی دستگاهها اجرایی  شوند

مقیمی اظهار کرد: یکی از تکالیف مهم طرح کاهش آلودگی هوا برای هشت کلانشهر کشور برنامه اجرایی تعویض کاتالیست خودروهای درون شهری عمومی در مهلت شش ماهه و استفاده اجباری از صافی ذرات در خودروهای دیزلی سنگین است که دستگاههای اجرایی متولی باید با حساسیت خاص در اجرایی شدن آن بکوشند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: برنامه بازسازی، نوسازی، افزایش بهره وری،ارتقای فناوری و بازدهی حرارتی  در نیروگاه حرارتی شازند در راستای نیاز منطقه به کاهش اثرات سوء فعالیتهای صنعتی باید مورد توجه  قرار گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به جایگاه استان مرکزی در تولید انرژی کشور و همچنین آسیب های زیست محیطی تحمیل شده به استان ناشی از مصرف سوخت فسیلی می طلبد وزارت نیرو  درخصوص اختصاص حداقل ده درصد از ظرفیتهای جدید تولید برق به نیروگاههای بادی، خورشیدی، زیست توده و زمین گرمائی و حمایت از توسعه شبکه های هوشمند انرژی سهمی متناسب با این مصوبه در اختیار استان قرار دهد.

مقیمی تصریح کرد: با توجه به تاثیر گذاری رسانه در بهبود و اصلاح رفتارهای زیست محیطی در عرصه عمومی ، صدا و سیمای استان می بایست نسبت به تحقق مصوبه دولت و در تعامل با اداره کل محیط زیست استان نسبت به پخش رایگان مطالب آموزشی این اداره کل اقدام نماید.

استاندار مرکزی  با اشاره به نقش افزایش سرانه فضای سبز در کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک، خاطر نشان کرد: نظر به تکالیف تعیین شده در مصوبه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک و برنامه افزایش سالانه 200 هکتار تا دست یابی به سرانه تعیین شده در مصوبه و همچنین هزینه های بالای کاشت و نگهداری و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار تخصیص اعتبار متناسب از محل این بند از سوی وزارت کشور برای استان مرکزی امری ضروری است.

گفتنی است اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که بر اساس مطالعات موجود صنعت و معضلات ترافیکی با سهم برابر در آلایندگی هوای آن سهم دارند.          
یکی از علل معضلات حاد آلایندگی هوای اراک شرایط خاص اکولوژیک این شهر است که از سه سمت با کوه و یک سمت با کویر محصور شده و علاوه بر ایستایی و ماندگاری آلودگی در محیط با کمترین وزش باد بستر انتقال ریزگرد از کانون غبار کویر میقان به سمت شهر فراهم می شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها