Portal_background_image

استاندار مرکزی :عملیاتی شدن طرح های کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک در گرو تخصیص اعتبار است

مقیمی صبح امروز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در محل استانداری تشکیل شد، گفت:عملیاتی شدن پروژه های طرح کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک در گرو تخصیص اعتبار است.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی افزود: برای کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک باید رفع مشکلات حمل و نقل و ترافیک که 53 درصد از آلودگی هوای اراک را شامل می شود، مرطوب نگه داشتن تالاب میقان، ایجاد فضای سبز و ... عملیاتی شود که نیازمند تخصیص اعتبار می باشد.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط آلودگی هوای کلان شهر اراک  اقدامات لازم در راستای کاهش آلودگی هوا  باید با جدیت دنبال شود و نمی توان آن را به زمان موکول کرد.

مقیمی ابراز کرد: طبق مصوبه دولت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مکلف شده است نسبت به پیش‌بینی اعتبارات مورد نیاز در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور اقدام نماید که امید است با این اقدام قدم های بزرگی در جهت اجرای طرح های کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک برداشته شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: اجرای کامل و سریع مفاد جداول پیوست طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک  توسط وزارت کشور نیز از مصوبات دولت است که می تواند در این راستا به حل مشکلات کمک نماید.

وی  تصویب برخورداری کلان شهر اراک از حمل و نقل ریلی درون شهری را از اقدامات موثر نام برد و افزود: با تلاش و مساعدت معاون امور عمرانی وزارت کشور این طرح به تصویب رسید که جای تقدیر و تشکر دارد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه در بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال جاری ظرفیت مناسبی برای تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی فراهم شده است، تصریح کرد: در راستای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها طرحی را تهیه و به شورای اقتصاد ارسال کرده‌ایم که طی آن خریداری 17 هزار دستگاه اتوبوس گازسوز، تامین 80 هزار تاکسی گازسوز، تامین 60 هزار دستگاه ون و برق‌دار کردن 400 هزار دستگاه موتورسیکلت از محل بند ق تبصره 2 طی یک دوره سه ساله انجام خواهد شد.

خندان‌دل در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحث آلودگی هوای شهر اراک موضوع جدیدی نیست، گفت: آلودگی شهر اراک از گذشته مطرح بوده و در یک دوره زمانی کارخانه آلومینیوم‌سازی به عنوان شاخص آْلودگی هوا مطرح بود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک، ادامه داد: معتقدم مجموعه اقداماتی که در این گونه طرح‌ها پیشنهاد می‌شود، باید متوازن عملیاتی شده و نظارت بیشتری بر آن صورت گیرد.

خندان‌دل اظهار کرد:‌ امروز در کشور با منابع محدود مالی مواجه هستیم و باید سعی کنیم منابع در بخشی هزینه شود که سهم بیشتری در کاهش آلودگی هوا دارد.

وی تصریح کرد: برای انجام طرح های کاهش آلودگی هوا علاوه بر تأمین منابع مالی، پیگیری مدیریتی و ایجاد عزم مدیریتی نیز از ملزومات آن به شمار می روند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور تصریح کرد: به طور قطع مشخص نیست برخورداری کلان شهر اراک از حمل و نقل ریلی چه میزان در کاهش آلودگی هوا کارآمد باشد که باید در این زمینه مطالعاتی صورت بگیرد و ما آمادگی داریم تا بر اساس نتایج حاصل از این مطالعات اقدامات لازم را انجام دهیم.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها