Portal_background_image

استاندار مرکزی: صادرات استان در سال گذشته حدود 1 میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است

مقیمی صبح امروز در جلسه ای که با حضور رؤسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور در محل استانداری برگزار شد، گفت: صادرات استان مرکزی در سال گذشته حدود 1 میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است که این میزان به 2 میلیارد دلار افزایش می یابد.

محمدحسین مقیمی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مرکزی، گفت: این استان از نظر استقرار در موقعیتی خاص قرار دارد و از طریق آن شمال و جنوب کشور بهم ارتباط دارند و استان های غربی  نیز از این استان تردد و عبور می کنند، همچنین راه آهن سراسری از این استان عبور می کند و از نظر صادرات و واردات شرایط خوبی دارد.

وی ابراز کرد: در بخش صنعت باید ظرفیت های خالی شناسایی شود و مشکل سرمایه در گردش این واحدها مرتفع گردد و بالابردن راندمان و کیفیت تولید در طرح های موجود مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم در امر صادرات موفق تر عمل نمائیم.

مقیمی  با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی، اظهار کرد: اگر سرمایه گذاری صورت گرفته در استان را به جمعیت آن تقسیم کنیم سرمایه  گذاری نسبت به سرانه جمعیتی اولین نسبت را نشان می دهد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: وجود نیروگاه و ایستگاه های برق و تامین انرژی در این استان زمینه را برای سرمایه گذاری فراهم کرده است.

وی بیان کرد: 2900 واحد صنعتی در استان فعال هستند که در اشتغال زایی و درآمد در سطح استان نقش بسزایی دارند.

وی با اشاره به نزدیکی شهرستان های ساوه و زرندیه به تهران و فرودگاه امام خمینی(ره)، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت بالای این شهرستان ها در صنعت و کشاورزی زمینه هر نوع سرمایه گذاری به خصوص صنایع غذایی  در این شهرستان ها توجیه اقتصادی دارد و مقرون به صرفه می باشد.

استاندار مرکزی ادامه داد: با اینکه از نظر آب با محدودیت مواجه هستیم و لی با برنامه ریزی های صورت گرفته جهت استفاده درست و بهینه از آب در توسعه با مشکل جدی روبرو نخواهیم شد و می توانیم توسعه صنعتی را داشته باشیم.

مقیمی نیروی انسانی را مهمترین سرمایه عنوان کرد و گفت: به دلیل وجود صنایع با قدمت بیش از 70 سال در این استان نیروهای کارآمدی توسط بخش های مختلف صنعت تربیت و پرورش یافته اند و همچنین فعال بودن بخش کشاورزی در استان نیز باعث شده تا در این زمینه هم نیروی انسانی کارآمد داشته باشیم تا آنجا که برخی ازکشاورزان این استان از 1 هکتار زمین 12 تن گندم با بالاترین راندمان  تولید را دارند.

استاندار مرکزی وجود 120 هزار دانشجو در استان را از دلایل دیگر وجود نیروی انسانی کارآمد در استان عنوان کرد و ادامه داد: پایان نامه های دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در جهت ارتقاء صنعت استان بکار گرفته می شود و نیروی انسانی می تواند در ایجاد تحولات صنعتی، شرکت های دانش بنیان و فناوری های جدید قدم های بزرگی بردارد که با توجه به صنعتی بودن استان براحتی این بخش ها هدایت خواهند شد.

وی بیان کرد: باید نوآوری، تحقیق و توسعه و اصلاح تکنولوژی در صنایع مورد توجه قرار گیرد تا استهلاک  کمتر گردد و صنایع با تکنولوژی های روز همخوانی پیدا کنند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید تا زمان برای اصلاح از دست نرفته است به توسعه آبیاری های نوین، کشت محصولات کم آب بر، یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، انتقال آب و بالابردن بهره وری توجه کنیم .

گفتنی است در این جلسه شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشت و سخنانی را ارائه نمود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها