Portal_background_image

استاندار مرکزی : رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی هدفگذاری هوشمندانه برای تولید و بازارهای صادراتی است

علی اکبر شعبانی فردˈ در نشست هماهنگی برگزاری نمایشگاه ایران در لبنان افزود: تحریم ها، بهترین فرصت برای تولیدات پایدار و برنامه محوری در شناسایی و تصاحب بازارهای هدف صادراتی است و باید از این شرایط بهترین استفاده برده شود

وی اظهار کرد: تدوین استراتژی ویژه صادرات برای استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و اولین قطب تنوع محصولات صنعتی امری ضروری است.

وی تصریح کرد: نیازسنجی و شناخت بازارهای هدف در منطقه و جهان، تسهیل شرایط گمرکی و استاندارد، تشویق تولید کنندگان به تعیین سهم از بازارها، آموزش تجار و مطالعات ذائقه بازارهای هدف برای توسعه صادرات ضروری است.

استاندار استان مرکزی اظهار کرد: یکی از چالش های جدی کشور در حوزه صادرات رقابت تولیدکنندگان داخلی برای عرضه کالا با قیمت پایین تر و در نتیجه چند نرخی بودن محصولات در بازارهای هدف است که به شدت به منافع کشور و صادرات آسیب می زند.

شعبانی فرد بیان کرد: صادرات استان مرکزی در سال 87 تنها 75 میلیون دلار بود که با برنامه های راهبردی ویژه در پایان سال 90 به یک میلیارد دلار رسید.

استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: هدفگذاری صادراتی استان مرکزی در پنج سال آینده پنج میلیارد دلار تعیین شده که با توجه به ظرفیت های استان تحقق آن با برنامه ریزی میسر می شود.

شعبانی فرد یادآور شد: استان مرکزی علاوه بر ظرفیت های قوی تولید در سازه فلزی، پتروشیمی، آلومینیم ، مواد معدنی، گل و گیاه زینتی و کشاورزی در حوزه الیاف مصنوعی، گونی بافی، گرانول سیاه، الیاف شیشه، پروفیل و صنایع با فناوری بالا(های تک) مزیت های زیادی دارد.

وی تصریح کرد: تاخیر در تعهدات قراردادهای تولید کنندگان و تحویل دیرهنگام محصولات سفارشی یکی از ضعف های حوزه تولید است که باید در سایه برنامه ریزی و آسیب شناسی برطرف شود.

استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: برنامه صادرات استان بر تولیدات با کیفیت و هم افزایی توان تولید گذاشته شده و صنعتگران استان باید بدانند که هدفگذاری هوشمندانه در بازارهای با مزیت تعریف شده رونق تولید را در پی دارد.

شعبانی فرد بیان کرد: استان مرکزی با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان مجری نمایشگاه ایران در لبنان(18 تا 22 ادیبهشت 92) تعیین شده و این بهترین فرصت برای تجار استان مرکزی در عرضه محصولات است.

وی تصریح کرد: لبنان دارای بازار چندین میلیارد دلاری و شبکه تجاری گسترده با جهان به ویژه کشورهای منطقه، قاره آفریقا و آمریکای لاتین است و شرایط در حال بازسازی این کشور فرصتی طلایی برای عرضه محصولات ایرانی و تداوم صادارات است.

استاندار استان مرکزی گفت: کشور لبنان 25 میلیارد دلار واردات دارد درحالیکه سهم ایران از این بازار تنها چهار درصد است که علت آن شناخت ناقص تجار لبنانی از توانمندی های ایران است.

شعبانی فرد افزود: نمایشگاه ایران در لبنان باید ویترین توانمندی های کشور به ویژه استان مرکزی باشد و مزیت های حضور در بازار لبنان نبود رقبای قدرتمند برای کالاهای ایرانی، روابط قوی تجاری، ذهنیت مثبت مردم لبنان به ایران، فراهم بودن شرایط مذاکره و امکان ایجاد شعبه تولیدی و تجاری در لبنان است.

وی بیان کرد: با حضور هوشمندانه در نمایشگاه های بازار هدف لبنان می توان به صورت عملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی را ماندگار کرد.

استاندار استان مرکزی در بخش دیگری از سخنانش راه اندازی منطقه تجاری آزاد ایران در ارمنستان را از دیگر سیاست های راهبردی در حوزه صادرات کشور بیان کرد و گفت: برای استان مرکزی خرید 20 هزار سهم توسط تولیدکنندگان در این منطقه تجاری در نظر گرفته شده که حضور در این بازار نیز پر سود است.

شعبانی فرد افزود: ارمنستان سکوی دستیابی به بازار هدف کشورهای بلوک شرق است و قرار است فروشگاه و نمایشگاهی دائمی محصولات ایرانی در این کشور برپا شود.

در این نشست در خصوص چگونگی حضور و کیفیت برگزاری نمایشگاه لبنان بحث و تبادل نظر شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها