Portal_background_image

استاندار مرکزی: دستگاه های اجرایی استان در پیگیری و اجرای کلیه طرح های مشمول ماده 215 قانون تلاش کنند

مقیمی روز گذشته در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: دستگاه‌های اجرایی استان باید کلیه طرح‌هایی که طبق مفاد ماده 215 قانون برنامه پنجم توسعه مختص استان است را پیگیری و در برنامه زمان بندی شده اجرا کنند.

 مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه یک سال و نیم باقی مانده است، اظهار کرد: دستگاه هایی که از برنامه عقب هستند در این مدت باید خود را به تعهد ها برسانند و عقب ماندگی ها را جبران کنند.

وی با بیان اینکه استان مرکزی در 6 ماهه نخست امسال از نظر اقتصادی رشد و جهش خوبی را داشته و فعالیت‌های اقتصادی خوبی را با توجه به تحریم‌ها انجام داده است، تصریح کرد: در ارزیابی شاخص های عملکرد برنامه پنجم توسعه، استان در برخی از شاخص‌ها پایین‌تر از نرم کشوری است که باید در برنامه ششم واقعیت ها بیشتر در نظر گرفته شود تا استان با شاخص های کشوری هماهنگ باشد.    

استاندار مرکزی افزود: صنایع و کارخانجات تعامل خوبی را با اداره مالیات داشته‌اند که این مهم در پرداخت بدهی‌ها بسیار مشهود بوده و شکل گیری این روابط دو سویه توانسته است در رفع بسیاری از مشکلات تاثیر گذار باشد.         

مقیمی با اشاره به اینکه افزایش بهره وری یکی از مناسب ترین شاخص ها برای رقابت پذیری بنگاه های صنعتی، رشد اقتصادی و بهبود سطح زندگی است، ابراز کرد: فعال شدن واحدهای تعطیل و نیمه فعال در 6 ماهه دوم سال جاری افزایش بهره‌وری و درآمدها را در پی خواهد داشت و این واحدها در رشد و توسعه اقتصادی کشور بسیار تاثیرگذار هستند.

گفتنی است در این جلسه شاخص های برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی با تاکید بر سه سال اول برنامه(90-92) مورد ارزیابی قرار گرفت.

خاطر نشان می سازد در سه سال اول سند پنج ساله توسعه 312 شاخص هدف گذاری شده بود که 142 شاخص آن که مبین تغییرات بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده  است در 33 شاخص در بخش کشاورزی، 11 شاخص در بخش آب، 18 شاخص در بخش صنعت، معدن و تجارت، دو شاخص در بخش انرژی، دو شاخص در بخش زیر بنایی،11 شاخص در بخش عمران روستایی، شش شاخص امور اجتماعی و فناوری، 17 شاخص در بخش تربیت بدنی، 12 شاخص در بخش میراث فرهنگی، 9 شاخص در بخش بهداشت و درمان، شش شاخص در بخش آموزش، 11 شاخص در بخش رفاه و تامین اجتماعی، 7 شاخص در بخش امور بانوان و جوانان، مورد بررسی قرار گرفته است.

شایان ذکر است استان مرکزی در مجموع نسبت به پیش بینی برنامه از عملکرد درآمدی بالاتری برخوردار بوده است که از علل آن می توان به افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده و پایه مالیاتی(شمولیت این نوع مالیات بر تعداد بیشتری از مودیان مالیاتی) اشاره نمود.    

واگذاری حق استفاده از مرکز آموزش و فنی حرفه ای شهرستان آشتیان به فرمانداری این شهرستان و واگذاری زمین انبار هلال احمر و قطعه زمین چاه آب متروکه مجاور بیمارستان برای توسعه بیمارستان آیت الله خوانساری شهر اراک از مصوبات این جلسه بود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها