Portal_background_image

استاندار مرکزی دستگاههای اجرایی را ملزم به اجرای وظایف قانونی خود در راستای کاهش آلودگی هوا کرد

استاندار مرکزی در جلسه مشترک کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک،شورای اداری و ستاد مدیریت بحران استان که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در محل استانداری برگزار شد٬ضمن ارائه گزارش اقدامات استان درخصوص کاهش آلودگی هوای اراک، بر اجرای وظایف قانونی دستگاهها در این راستا تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با تاکید بر اجرای مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، اظهار کرد: دستگاههای اجرایی استان باید در راستای اجرای مصوبات این کارگروه اهتمام جدی داشته باشند و وظایف قانونی خود را در جهت کاهش آلودگی هوای اراک انجام دهند.

استاندار مرکزی  با بیان اینکه انتظارات مردم استان مرکزی به ویژه کلانشهر اراک در خصوص کاهش آلودگی هوا به حق است و باید محقق شود، افزود: وضعیت کیفیت هوای کلانشهر اراک با اقدام های صورت گرفته نسبت به سال های گذشته روند کیفی را در پیش گرفته است

زمانی‌قمی درخصوص تعداد روزهای ناسالم در اراک خاطر نشان کرد: در سال گذشته تعداد روزهای ناسالم اراک 50 روز بود، این در حالی است که در سال 92 اراک با 115 روز ناسالم مواجه بوده است، همچنین در چهار ماه نخست سال جاری  در شهر اراک تعداد روزهای ناسالم 14 روز بود که این ارقام نشانگر بهبود وضعیت آلودگی هوای اراک است.

زمانی قمی گازرسانی به کوره های آجرپزی، آغاز مراحل اجرایی شهرک خودرو و همچنین انجام مراحل اداری اختصاص زمینی به مساحت 90 هکتار به منظور انتقال صنوف مزاحم، برگزاری 27 جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا، گازسوز شدن نیروگاه شازند، بهسازی خط قدیم شرکت ایرالکو - هرچند در زمانبندی تعیین شده انجام نگرفت-  را بخشی از اقدامات صورت گرفته محیط زیست طی دو سال اخیر عنوان کرد و افزود: مسلما این اقدامات کافی نبوده و رضایت بخشی کامل را به دنبال ندارد، مجموعه استان به هیچ عنوان از مصوبات کارگروه کوتاه نخواهد آمد و با تمام توان خواسته های به حق مردم را پیگیری می کند.

 وی گفت: بر اساس طرح‌های کاهش آلودگی هوا قرار بود یک هزار هکتار فضای سبز در اراک ایجاد شود که در دو سال گذشته 300 هکتار از این میزان فضای سبز اجرا شد که امید می‌رود بتوانیم در آینده‌ای نزدیک میزان سرانه فضای سبز را در این شهر افزایش دهیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: در 10 سال گذشته تصمیمات بسیاری در حوزه کاهش آلودگی هوای اراک گرفته شده که مطالعات نشان می‌دهد بد عهدی‌ها منجر به اجرا نشدن این مصوبات شده است.

زمانی‌قمی تاکید کرد: در راستای اثبات آلایندگی کارخانه املاح معدنی ایران در تالاب میقان طرحی پژوهشی با مشارکت مراکز دانشگاهی آغاز شده که نتایج آن در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه حفظ تالاب میقان یکی از اهداف زیست محیطی کارگروه جامع کاهش آلودگی هوا است، ادامه داد: تالاب میقان یکی از سرمایه‌های زیست محیطی در استان به شمار می‌رود که برای حفظ آن تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شده است.

زمانی قمی افزود: متأسفانه در گذشته بدنه دولت در بخش‌های غیر ضروری گسترش پیدا کرد، اما بخش‌هایی که نیازمند نیروی انسانی بودند از جمله استخدام محیط بان مغفول واقع شد و امروزه در سطح استان با کمبود محیط بان مواجه هستیم.

استاندار مرکزی گفت:آبگرم محلات یکی از با ارزش ترین ثروت های ملی ایران است و بر اساس نظر کارشناسان امر نظیر این آبگرم تنها در فرانسه وجود دارد

وی گفت: متاسفانه این آبگرم به دلیل نبود دقت کافی و فعالیت معادن مختلف شکل واقعی منطقه از بین رفته، دبی آب پایین آمده و درجه حرارات آب دچار تغییر شده است

زمانی قمی افزود: انتظار است این مهم در شورایعالی معدن رسیدگی شود و دیگر مجوزهای بهره برداری در این منطقه تمدید نشود و مجوزهای جدید نیز باطل شود

گفتنی است در این نشست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کسور نیز مطالبی را بیان کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها