Portal_background_image

استاندار مرکزی در جشن گلریزان ستاد دیه: سنت حسنه گلریزان از سنت های کهن ایرانیان است

محمد حسین مقیمی عصر امروز در جشن حمایت از زندانیان نیازمند(گلریزان) استان، گفت: سنت حسنه گلریزان از سنت‌های کهن ایرانیان است.

وی ادامه داد: پیشینیان ما این سنت را به یادگار گذاشته‌اند و هر ساله خیران دور هم جمع می‌شوند و با کمک‌های نقدی خود دستان زندانیان غیرعمد را می‌گیرند وکمک به نیازمندان در ماه مبارک رمضان از فضایل بی‌شماری برخوردار است که نصیب هر فردی نخواهد شد و مشارکت خالصانه خیران در جشن گلریزان به حتم خشنودی خداوند و تقرب به فرشتگان الهی را به همراه دارد.

مقیمی بیان کرد: معمولا جشن گلريزان براي  نـجات زندانيـان غـير عـمد کـه نوعـاً مربوط به تصادفات رانندگي و ديه مي باشـد ، همـه سـاله در سطح کشور برگزار ميشود و اقشار  مردم و خـيرين نـوع دوسـت در اين جشـن حـضور پيدا کرده و هر کدام در وسع  و توان خود کمک ميکنند .

استاندار مرکزی گفت: ستاد دیه به عنوان یک تشکل مردم نهاد که مشارکت مردمی در آن حرف اول را می‌زند همه ساله در ماه مبارک رمضان و البته در دیگر ماه‌های سال با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی به این مقوله مهم یعنی آزادی زندانیان می‌پردازد.

وی اظهار کرد: رسیدگی به مشکلات خانواده زندانیان و تسکین آلام آنان به عهده انجمن حمایت از زندانیان بوده و آزاد کردن زندانیان جرائم غیر عمد در حیطه ستاد دیه می باشد که خیرین نقش بسزایی در این دو امر دارند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در با توجه به اينكه  زندانیان جرایم غیرعمد جرمی را مرتکب نشده اند و به دلیل بدهکاری و ناتوانی از پرداخت بدهی در زندان به سر می برند، کمک خیرین به این گروه از زندانیان کمک به مجرم نیست بلکه کمک به کسی است که جرمی را مرتکب نشده و یا به لحاظ مالی دچار مشکل شده است.

او افزود: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان زمان به اوج رسیدن احساسات و نیکوکاری مردم است، جشن های گلریزان بیشتر در این ماه برگزار می شوند که در راستای فرهنگ‌سازی کمک به زندانیان غیرعمد جشن گلریزان با استقبال خوب مردممي شود.کمک به جرائم زندانیان غیر عمد در راستای بازگشت آنان به کانون خانواده در این ماه از بهترین اعمال ماه مبارک رمضان است.

وی ادامه داد: تفاوت عمده جامعه اسلامی با سایر جوامع در این است که بر اساس حدیث شریف« کلّکم راع و کلّکم مسئول عن رعیته»افراد نسبت به هم مسئولیت متقابل دارند و در مقابل دردهای یکدیگر بی‌تفاوت نیستند.در سایر مکاتب رسیدن به اموال و سود و ثروت برای انسان‌ها اصل است اما کمک به هم‌نوع و یاری رساندن به دیگران در اسلام بسیار ارزشمند است.جامعه اسلامی مانند جسمی است که تمام اعضا با هم و در کنار هم معنا پیدا می‌کنند.

مقیمی توضیح داد: در دین اسلام نیز بر برپایی جشن گلریزان و برطرف کردن مشکلات فقرا تأکید شده و امام علی(ع) در نامه‌ای خطاب به فرزندشان حضرت مجتبی(ع) در باب کمک به نیازمندان می‌فرمایند: «مناسب‌ترین زاد و توشه براى لحظه‌هاى هولناک صحراى محشر، کمک به فقرا و احسان به نیازمندان است. این کار در حقیقت شبیه آن است که این زاد و توشه را در دنیا تحویل آن‌ها دهیم و آن‌ها با خود حمل کنند و در قیامت تحویل ما دهند.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در هنگام جشن گلریزان کمک‌های مالی شایانی را به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه برای آزادی زندانیان نیازمند می‌کنند، گفت: البته رسیدگی به حال مستمندان رفتاری ارزشی و انسان‌دوستانه است که در فطرت هر انسانی نهفته شده و در ادیان متفاوت نیز بر این موضوع تأکید شده است و خداوند ایمان را برای انسان‌ها دوست داشتنی کرد و آن را در دل‌های آن‌ها بیاراست و کفر و پلیدکاری و سرکشی را در نظرشان ناخوشایند ساخت.

وی بیان کرد: هر ساله در استان مركزي برای آزادسازی زندانیان غیرعمد جشنی با عنوان آیین گلریزان برگزار می‌شود که خیران با تقدیم مبالغی برای آزادسازی زندانیان غیرعمد این استان تلاش می‌کنند.

استاندار مرکزی آمار زندانیان جرایم غیرعمد نیازمند کمک خیرین استان مركزي كه چشم انتظار کمک‌های مردم خیر و نیک‌اندیش جهت حل مشکلات موجود و آزادی از زندان هستند را 159 نفر اعلام کرد و گفت:در سال 1392 تعداد 215 نفر با مبلغ کل 306 میلیارد ریال دیه و بدهی از طریق کمک‌های ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه زندانیان جرایم غیرعمد استان شامل رضایت اخذ شده از شکات، کمک‌های ستاد مرکزی دیه کشور، منایع و کمک‌های خیرین به ستاد دیه استان، اخذ وام از طریق بانک‌های عامل، کمک‌های صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، بیمه، پذیرش اعسار، کمک کمیته امداد و بخشی نیز از طریق نقدینگی خود محکومین و .... از زندان آزاد شده و به آغوش گرم خانواده خود بازگشته‌اند.

محمد حسین مقیمی ادامه داد: خانواده و فرزندان این افراد با چالش ها و آسیب‌های متعددی از جمله مشکلات اقتصادی، مشکلات روحی و فکری، افت تحصیلی فرزندان و ... مواجه می‌شوند و با توجه به اینکه این گروه از زندانیان و خانواده آنها منتظر کمک‌های خیرین و نیکوکاران هستند گام برداشتن در این مسیر خدا پسندانه و نوع‌دوستانه اقدامی بسیار ارزشمند است و نتایج و برکات معنوی برای عاملین به این امر مهم به همراه خواهد داشتكه كمك به تحقق اهداف این ستاد جهت آزادسازی زندانیان ، عزم عمومی خیرین و نیکوکاران جامعه و اطلاع‌رسانی گسترده توسط اصحاب رسانه، خبرگزاری‌ها و مطبوعات را طلب مي كند كه اميد است در اين راه بيش از پيش قدم برداريم .

وی در پايان از بانيان و برگزار كنندگان اين جشن گلريزان، به ويژه رئیس کل دادگستری و مدير كل زندا نها و اقدامات تأمینی و تربیتی و همكارانشان تقدير و تشكر نمود.

یادآور می گردد در این جشن معاون ستاد دیه کشور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی، معاون برنامه ریزی و اشتغال، مشاور و مدیر کل حوزه استاندار، رئیس کل دادگستری، مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی و برخی از مدیران کل استان نیز، حضور داشتند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها