Portal_background_image

استاندار مرکزی در بازدید از مرکز ارتقاء سلامت بیمارستان آیت ا... طالقانی شهر اراک بر رسیدگی ویژه به مشکلات زنان آسیب دیده تأکید کرد

استاندار مرکزی ضمن بازدید از مرکز ارتقاء سلامت بیمارستان آیت ا... طالقانی شهر اراک، گفت: برنامه های این مرکز خصوصاً رسیدگی به مشکلات زنان آسیب دیده باید به صورت ویژه از طریق کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان دنبال شود.

لازم به ذکر است که مرکز ارتقاء سلامت، مرکزی است که برای ارائه خدمات مختلف به منظور کنترل همه گیری اچ آی وی ، ایدز زنان آسیب پذیر جامعه که از گروه های کلیدی در معرض خطر می باشند، دایر شده است.

 این مراکز بر مبنای این اصل مسلم طراحی شده اند که تمامی آحاد جامعه حق دارند از بهداشت و حقوق انسانی مرتبط با سلامتی برخوردار باشند.

گروه های هدف اصلی این مرکز عبارتند از زنان آسیب پذیر که عبارتند از : همسران زندانیان ، همسران مصرف کنندگان مواد، زنانی که مصرف کننده مواد می باشند و زنانی که شرکای جنسی متعدد یا خارج از چارچوب خانواده دارند .

 برنامه های مرکز بر مبنای مدل های برنامه های کاهش آسیب بوده و مبتنی بر مراجعه کننده می باشد. این مرکز برای رسیدن به هدف خود که کنترل همه گیری اچ آی وی در جامعه است به روش های مختلف از مراجعه کنندگان حمایت نموده تا در حیطه های مختلف مرتبط با سلامتی توانمند شده و بتوانند خطر انتقال اچ آی وی و دیگر بیماری های عفونی آمیزشی را به خود و دیگران کاهش دهند .

حمایتهای روانی – اجتماعی یکی از اساسی ترین راهبردهای مورد نظر مرکز می باشد که این جنبه از کار بسیار وسیع بوده و نیاز به همکاری سایر سازمان ها ووزارتخانه هانظیر قوه قضاییه ، وزارت رفاه و تامین اجتماعی و سایر سازمانهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام ( ره ) ،  وزارت کشور ، نیروی انتظامی ، سازمانهای مردم نهاد و .... می باشد .

خدماتی که در مرکز قابل ارائه می باشد:

1-   مشاوره فردی

2- مشاوره گروهی 

3-برنامه های حرفه آموزی و آموزشی

4-برنامه های تفریحی

5- خدمات آموزشی و تفریحی برای فرزندان و مراجعه کنندگان

6-خدمات مددکاری 

7-خدمات بهداشتی مرتبط با مصرف مواد

8-خدمات سرنگ و سوزن

9- درمان نگهدارنده با متادون

10- فوریت های پزشکی در مورد مراجعه کننده مرکز 

11- خدمات بهداشتی اختصاصی زنان 

گفتنی است نظارت بر فعالیت مرکز بر عهده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان می باشد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها