Portal_background_image

استاندار مرکزی: درآمد مالیاتی استان در سال جاری بیش از2 هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود

مقیمی عصر روز گذشته در جمع نمازگزاران مسجد امام حسن عسگری(ع) شهر اراک، گفت: درآمد مالیاتی استان در سال جاری بیش از دو هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیت های استان مرکزی، اظهار کرد: این استان در سال گذشته یک و دو دهم میلیارد دلار صادرات داشته است و یک هزار و یکصد میلیارد تومان مالیات به خزانه کشور واریز کرده است که پیش بینی می شود این میزان در سالجاری به دوهزار و یکصد میلیارد تومان برسد.

وی با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی، بیان کرد: بیش از 2800 واحد صنعتی در این استان ایجاد شده است که از لحاظ سرمایه گذاری صنعتی به نسبت جمعیت جزو اولین استان های کشور محسوب می شود.

مقیمی با بیان اینکه تولیدات کشاورزی و دامی استان مرکزی بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: این استان از لحاظ کشاورزی نیز غنی و حاصلخیز است و تولید  فرآورده های دامی و طیور در آن  تا سه برابر نیاز استان می باشد.

استاندار مرکزی اظهار کرد: نزدیک بودن این استان به استان های تهران، اصفهان ، قزوین و... باعث شده است تا بازار بسیار خوبی برای محصولات کشاورزی و صنعتی داشته باشیم زیرا از طریق شهرستان های محلات، دلیجان و خمین به استان اصفهان و از طریق ساوه و زرندیه به تهران نزدیک هستیم.

مقیمی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک، تصریح کرد: شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند نسبت به روزانه 70 تن گوگرد زدایی اقدام کرده است و مازوت تولیدی توسط این پالایشگاه فاقد گوگرد می باشد که در صورت استفاده در نیروگاه نیز مشکل آلودگی بوجود نخواهد آمد و با اجرای طرح هایی در شرکت پتروشیمی، کارخانجات شهرستان شازند از نظر آلایندگی شیمیایی در حد استاندارد می باشند.

وی افزود: شرکت ایرالکو نسبت به خروج  76 دیگ خطوط قدیمی از مدار تولید اقدام نموده است و نسبت به انتقال واحد آندسازی به خارج از شهر و همچنین خروج  72 دیگ دیگر از خطوط قدیم مدار تولید طی چند ماه آینده اقدام خواهد کرد که در کاهش آلودگی هوا نقش چشمگیری دارد.

استاندار مرکزی درخصوص آلایندگی واحدهای صنعتی در سطح شهر نیز عنوان کرد: به این واحدها 6 ماه مهلت زمانی داده شده است که سوخت مصرفی و روش تولید خود را اصلاح کنند و با شرایط غیرآلایندگی تطبیق یابند.

مقیمی بخشی از آلودگی هوای کلان شهر اراک را ناشی از گرد و غبار عنوان کرد و گفت: گرد و غبار مزارع کشاورزی، تالاب و کویر میقان و گردو غباری که از خارج کشور می آیند منجر به آلودگی هوا می شوند که باید برای رفع آنها تلاش شود اگر چه برای  گردو غباری که از خارج کشور می آید باید کارهای ملی و فرا ملی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به بارش کم باران در سال های اخیر برای رفع گردو غبار از سوی تالاب میقان باید این تالاب مرطوب نگه داشته شود که بخشی از پساب فاضلاب را به این منطقه اختصاص داده ایم.

استاندار مرکزی ایجاد فضای سبز را از دیگر راهکارهای جذب گرد و غبار بیان کرد و گفت: ایجاد 1000 هکتار فضای سبز در اطراف شهر اراک از مصوباتی است که از 6 سال پیش باید اجرایی می شده که در سال گذشته 120 هکتار فضای سبز ایجاد شده است و 120 هکتار دیگر نیز در نیمه دوم سال جاری ایجاد خواهد شد تا در طی چهار سال این پروژه به اتمام برسد.

وی همچنین ایجاد 2000 هکتار فضای سبز در منطقه چپقلی اراک را تصمیمی مهم در جهت کاهش آلودگی هوا عنوان کرد و ادامه داد: فضای سبز این منطقه با مشارکت صنایع بزرگ استان از جمله نیروگاه حرارتی شارند، شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند و پتروشیمی احیاء خواهد شد.

استاندار مرکزی با اشاره به مشکل اشتغال جوانان استان، ابراز کرد: علی رغم اینکه این استان صنعتی است ولی جوانان بسیاری جویای کار هستند که یکی از دلایل آن بکارگیری نیروی غیر بومی در صنایع و واحدهای تولیدی است که استفاده از مدیران بومی می تواند به حل این مشکل کمک نماید.

مقیمی عنوان کرد: با فعال کردن واحدهای تولیدی نیمه فعال یا تعطیل و همچنین بهره برداری از چند واحد صنعتی نرخ بیکاری در استان از 12/5 درصد به 8/5 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی کمبود آب را از جمله مشکلات سرمایه گذاری در استان نام برد و گفت: تا امسال سرمایه گذاری در اراک بدلیل نبود آب با مشکل روبرو بود که با اختصاص یک متر مکعب از پساب فاضلاب به بخش صنعت این مشکل نیز برطرف شده است که با توجه به بنیه صنعتی  قوی استان، زمینه برای اشتغال نیز فراهم گردیده است.

استاندار مرکزی ایجاد حمل و نقل سریع ریلی اراک- قم –تهران را ضروری عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه فاصله شهر اراک تا تهران 280 کیلومتر است حمل و نقل هوایی توجیهی ندارد و باید احداث این محور در دستور کار قرار گیرد.

مقیمی همچنین درخصوص ایجاد منطقه گردشگری گردو، احداث مترو و کتابخانه مرکزی شهر اراک نیز سخنانی را ارائه نمود.

گفتنی است نماز مغرب و عشاء با حضور استاندار مرکزی خوانده شد و  تعدادی از نمازگزاران مشکلات مسجد و منطقه رودکی را بیان کردند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها