Portal_background_image

استاندار مرکزی خبر داد: افتتاح فاز دو پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند باحضور رییس جمهور

استاندارمرکزی گفت: فازدوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند روز دوشنبه باحضور رییس جمهورافتتاح خواهد شد.

علی اکبر شعبانی فرد افزود:این طرح با تلاش و همت متخصصان ایرانی و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص خودکفایی در تولید بنزین است که باحضور مقام عالی دولت به بهره برداری می رسد.
وی اظهار داشت: این طرح ها شامل واحد 12 و 33 طرح توسعه پالایشگاه شازند می باشد که درمجموع با افتتاح این دو واحد روزانه یک میلیون و چهارصد هزار بشکه در روز ، بنزین تولید خواهد شد.
وی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این طرح ابراز امیداوری کرد : با افتتاح این فاز (واحد 12 و 33)بخش عمده ای از دغدغه تولید بنزین کشور حل شود.
خاطر نشان می شود: با راه اندازی واحد 12 که شامل دو قسمت هیدروژنی نفتا و اکتانایزر است، روزانه تا سقف 3 میلیون لیتربنزین باعدد اکتان 100 تولید خواهد شد. خوراک این واحد سی هزار بشکه در روز است که 67 درصد آن از واحد تقطیر پالایشگاه موجود(واحد 10) و 33 درصد مابقی از واحد تقطیر جدید الاحداث (واحد 31) تامین می شود.
دانش فنی این واحد از شرکت axens فرانسه خریداری و از دو بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش اول، خوارک مخلوط نفتا توسط یک فرآیند کاتالیستی در حضور هیدروژن تصفیه شده و نهایتا 20 هزار و 430 بشکه در روز خوارک تصفیه شده نفتای سنگین برای واحد بالابرنده عدد اکتان بنزین تولید می شود و 8 هزار و 500 بشکه در روز نفتای سبک تصفیه شده برای واحد ایزومریزاسیون(واحد 33) ارسال خواهد شد.
پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی ودر نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد. این پالایشگاه با ظرفیت اسمی 150 هزار بشکه در روز در سال 72 به بهره برداری رسید.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها