Portal_background_image

استاندار مرکزی: بهبود راندمان آبیاری در بخش کشاورزی،افزایش سطح آب های زیرزمینی را در پی دارد

مقیمی صبح امروز در جلسه مشترک اتاق فکر اقتصادی، آب، کشاورزی و محیط زیست و کارگروه آب و کشاورزی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: بهبود راندمان آبیاری در بخش کشاورزی در افزایش سطح آب های زیر زمینی تاثیر بسزایی دارد.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی درخصوص برداشت آب از چاه های غیر مجاز، اظهارکرد:  اگر مقداری از آب این چاه ها را بعنوان آب مجاز درنظر بگیریم بطوریکه با مصرف کمتر آب  و افزایش بهره وری و از طریق آبیاری تحت فشار یا روش های گلخانه ای بتوانیم سطح درآمد، تولید و سطح زیر کشت را حفظ کنیم، به افزایش سطح آب های زیر زمینی کمک کرده ایم.

استاندار مرکزی با اشاره به برداشت آب از چاه های مجاز نیز ابراز کرد: با کاهش 30 درصدی مصرف آب توسط کشاورزان و پرداخت هزینه های آن توسط دولت، سطح آب های زیر زمینی افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ابراز کرد: اگر در اتاق فکر بطور جدی این مباحث پیگیری و اجرایی شود  ضمن اینکه همه بدون در نظر گرفتن نگاه بخشی بپذیرند که افزایش سطح آب های زیر زمینی بصورت یک ضرورت است با اراده، تصمیم گیری، ممارست، تلاش و عزم ملی می توانیم به این هدف دست یابیم و آرام آرام مانع از پائین رفتن سطح آب های زیر زمینی شویم.

 مقیمی شرایط استقراری استان مرکزی را متفاوت عنوان کرد و گفت: حوزه آبریز استان مرکزی محدود به استان می باشد که این موضوع کمک می کند تا در اصلاح روش ها جدی تر وارد شویم.

وی با اشاره به 7 پیشنهاد ارائه شده در حوزه آب توسط اتاق فکر استان مرکزی، بیان کرد: گروهی از کارشناسان استان با نظرات مختلف و تبادل نظرهای صورت گرفته به این پیشنهادات رسیده اند که باید در کارگروه آب و کشاورزی استان مطرح گردد و مبنای قانونی پیدا کند و پس از آن در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز مطرح شود و به پشتوانه اجرایی دست یابد.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: تحقیق و پژوهش از اهمیت بالایی برخوردار است ولی نباید باعث شود که در این مرحله باقی بمانیم، بلکه باید با تصمیم گیری زمینه اجرایی شدن آنها را فراهم کنیم.

گفتنی است در این جلسه تارنمای اتاق فکر اقتصادی استانداری مرکزی رونمائی شد و در ادامه  هر یک از اعضاء به بیان نظرات خود پرداختند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها