Portal_background_image

استاندار مرکزی بر لزوم حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی تأکید کرد

مقیمی صبح امروز در جلسه بررسی مسایل و مشکلات حوزه های تولیدی و کشاورزی استان که با حضور معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور در محل استانداری برگزار شد، بر لزوم حمایت بانکها از واحدهای تولیدی تأکید کرد.

مقیمی استاندار مرکزی ضمن تسلیت ارتحال ملکوتی آیت اله مهدوی کنی با اشاره به اینکه تولید گران استان قابل دفاع هستند، اظهار کرد: تولید کننده ای که با علاقه به نظام و وطن دوستی نسبت به کار تولیدی اقدام می کند تا چرخ اقتصادی کشور بچرخد و اشتغال ایجاد شود باید بر مبنای قانون مورد حمایت قرار بگیرد و با افرادی که به صورت آگاهانه نسبت به اخذ وام اقدام می کنند و اقساط را نمی پردازند باید برخورد قانونی شود.

وی با بیان اینکه بدلیل برخی از تصمیمات ما درسیستم اقتصادی کشور تولید گران نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند، گفت: ثابت نبودن نرخ دلار و وضع برخی از قوانین باعث شده است تا برای تولید کنندگان مشکلاتی بوجود آید بطوریکه با پایین آمدن قدرت خرید و متوقف شدن تولید و عدم توانایی آنها در پرداخت اقساط منجر به ایجاد معوقات بانکی شده است.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه  استان مرکزی استانی صنعتی است و عمده صنایع اصلی کشور در این استان می باشد، عنوان کرد:  70 درصد مردم این استان کارگرند و با واحدهای تولیدی و کشاورزی کار می کنند که این واحد ها در سال گذشته هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده اند و امسال باید دو برابر آن را مالیات بپردازند و ما باید با ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی کمک کنیم تا چرخشان بچرخد و مشکلات تولید در استان مرتفع شود.

مقیمی تصریح کرد: تمام تلاش دولت یازدهم بر حل مسایل اقتصادی است و دولت پذیرفته است که باید آنها را مرتفع نماید.

وی بیان کرد: عدم تحقق هشت  درصد رشد اقتصادی مورد نظر، نرخ بیکاری و تورم شاخص هایی هستند که نشان می دهند عملکرد اقتصادی ما قابل دفاع نمی باشد و ما تکلیف داریم که به اهداف سند چشم انداز توسعه دست یابیم و از این شرایط خاص عبور کنیم و به شرایط بهتر برسیم.

مقیمی عنوان کرد: افرادی که کار اجرایی انجام می دهند وظیفه اولشان کار، تلاش و فعالیت است و وظیفه موازی آنها انجام کار سالم، طبق مقررات و آنگونه که قانونگذار برای مجری تکلیف کرده، می باشد.

استاندار مرکزی افزود: اگر به عنوان مسئولین اجرایی بپذیریم که کاری که انجام می دهیم، کاری سالم و در چارچوب قوانین و مقررات باشد این قطار درست حرکت کرده و به اهداف مورد نظر دست می یابیم.

وی ابراز کرد: دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و ... باید طبق قوانین ، مقررات و ضوابط  کار نظارتی داشته باشند و اگر مجری و ناظر قبول کنند که کار را طبق ضوابط و مقررات انجام دهند در آن صورت  کار دوام پیدا کند و به نتایج مطلوب خواهد رسید.

مقیمی با اشاره به شرایط اقتصادی، کشاورزی و محیط زیست، اظهار کرد: در این موارد و همچنین سیستم بانکداری دارای مشکلاتی هستیم که نشان می دهد به یکسری از وظایفی که بر عهده داشتیم درست عمل نکرده ایم.

مقیمی خاطر نشان کرد: با راه اندازی واحدهای نیمه فعال و درحالت رکود در  استان که عمده مشکل آنها نبود  سرمایه در گردش می باشد می توانیم به رونق اقتصادی دست یابیم و از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری کنیم.

معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: اعطای وام باید به تولید کننده واقعی و براساس قانون و بدور از ملاک شخصی باشد.

وی افزود:  واگذاری وام ها بعضاً بدون ضابطه صورت گرفته و بسیاری از مشکلات بر این اساس بوده است.

حشمتی ابراز کرد: بانک ها نباید به دلیل تخلف یک نفرکلاً باب تسهیلات را ببندند بلکه باید بر مبنای قانون از تولید کننده حمایت کنند و بین سیستم بانکی و بخش تولید همکاری لازم و کامل برقرار باشد.

وی ادامه داد: در این میان باید مشکلات بانک ها در اعطای تسهیلات از جمله مشکلات نقدینگی و مشکلات واحدهای تولیدی بالاخص نحوه مدیریت آنها در نظر گرفته شود.

معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: از ویژگی های نظام جمهوری اسلامی وجود نیروهای شایسته، خلاق و ارزشمند است  و توسعه هر کشوری در گرو بکارگیری نیروی سخت کوش، توانمند و اجرایی است.

حشمتی با اشاره به سوابق ارزنده استاندار مرکزی، اظهار کرد: وجود ایشان در استان مرکزی به خاطر عقبه کارشناسی و تسلط بر موضوعات و همچنین تجربه مدیریت های کلان کشوری یک نعمت و فرصت است که باید از این ظرفیت بخوبی استفاده شود.

وی ابراز کرد: با مشکلات فراوان و تحریم ها روبرو هستیم اما با وجود مدیران توانمند و نیروی انسانی کارامد قادر به حل این مشکلات و رسیدن به شرایط بهتر می باشیم.

معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور عنوان کرد: اجرای اهداف بلند نظام و سیاست های کلی کشور با ارتقاء  همکاری های بین بخشی بر مبنای قانون محقق می شود.

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات مهم کشور امروزه به دلیل عدم رعایت موازین قانونی، اعمال سلیقه، اعمال نفوذ و امتیازات ویژه است.

معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور خاطر نشان کرد: استان مرکزی، استانی صنعتی، تولیدی و کشاورزی است و نقش مهمی در توسعه کشور دارد و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها