Portal_background_image

استاندار مرکزی بر توسعه همکاری های مشترک با جمهوری آفریقای جنوبی تاکید کرد

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در نشستی که با حضور سفیر جمهوری آفریقای جنوبی در محل استانداری برگزار شد، بر توسعه همکاری های مشترک و ارتقاء سطح مبادلات تجاری با جمهوری آفریقای جنوبی تاکید کرد .

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: ما خواستار ارتقاء سطح مبادلات تجاری و صادرات و واردات با کشور جمهوری آفریقای جنوبی هستیم و وضعیت موجود را رضایت بخش نمی دانیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید  با تشکیل کمیته ای فعال روابط تجاری و سرمایه گذاری های مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی مورد بررسی قرار گیرد که به طور قطع از این رهگذر دستاوردهای خوبی برای استان مرکزی، کشور و آفریقای جنوبی بدست می آید.

زمانی قمی افزود: اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی و نهادهای صنعتی این کمیته را تقویت خواهند کرد.

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیتهای استان مرکزی، بیان کرد: این استان علاوه بر توسعه صنعتی و کشاورزی استانی است که به لحاظ تاریخی  در کشور ایران جایگاه ویژه ای دارد و بخش بزرگی از تاریخ ایران از علوم مختلف از این سرزمین رشد کرده و این استان دارای آثار تاریخی با ارزشی است که نشان از تمدن بزرگ در این خطه و تمدن ایرانی دارد.

وی افزود: استان مرکزی  چهارمین قطب صنعتی کشور است و دارای بیش از 2600 کارخانه و واحد تولیدی و همچنین بخشی از صنایع مادر از جمله کارخانه پتروشیمی،پالایشگاه، آب سنگین، ماشین سازی ، واگن پارس و...می باشد.

زمانی قمی عنوان کرد: این استان در زمینه کشاورزی نیز شرایطی خوبی دارد و بیش از 600 هزار هکتار از اراضی استان اختصاص به کشت انواع محصولات از جمله انار، پسته ، گندم ، حبوبات و غیره دارد و در زمینه پرورش انواع گل و صادرات آن استعداد بالایی دارد و در زمینه تولید انواع گوشت قرمز و سفید هم دارای جایگاهی بالایی در کشور است.

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی می تواند نقطه خوبی برای صادرات انواع تولیدات به کشور آفریقای جنوبی باشد، ادامه داد: تولیدات استان مرکزی به بیش از 40 کشور جهان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد دلار در سال صادر می شود که در دوران پساتحریم در سالهای آتی به 2 میلیارد دلار خواهد رسید.

استاندار مرکزی با بیان اینکه سفیر جمهوری آفریقای جنوبی مبادلات و تجارت با این استان در زمینه فنی و مهندسی را جدی بگیرد، ابراز کرد: این استان علاوه بر محصولات متنوع تولیدی در امر صادرات خدمات فنی و مهندسی هم ظرفیت خوبی دارد که می توان به ساخت تجهیزات پالایشگاهی، کارخانجات سیمان، ماشین آلات راهسازی، نیروگاه برق و انواع واگن های باری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه روابط ایران با جمهوی آفریقای جنوبی می تواند در صنعت توریسم ارتقاء یابد ، تصریح کرد: ما بدنبال توسعه این صنعت هستیم و می توانیم سرمایه گذاری مشترکی در توسعه صنعت توریسم با کشور آفریقای جنوبی  داشته باشیم و کار مشترکی انجام دهیم.

زمانی قمی با اشاره به اینکه 12 اجلاس کمیسیون مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار شده است، گفت: این اقدام مثبتی است که باید در جهت عملیاتی شدن تفاهم نامه های منعقد شده بین دو کشور تلاش شود.

استاندار مرکزی با اشاره به مشترکات جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی، ابراز کرد: آفریقای جنوبی سالها برای رهایی انسان و بشریت از قید تبعیض نژادی تلاش کرد که در تاریخ همچنان می درخشد و من به روح انسان آزاده ای بنام نلسون ماندلا درود می فرستم.

وی ادامه داد: کشور ما  هم سالها تحت سلطه مستبدان و استبدادگران قرار داشت و ملت ایران با رهبری امام خمینی(ره) بر استبداد شوریدند و نظام مبتنی بر خواست مردم را مستقر کردند، بنابراین هر دو ملت ایران و آفریقای جنوبی برای رهایی انسان تلاش کردند.

وایتهد سفیر جمهوری آفریقای جنوبی نیز اظهار کرد:  نیروگاههای اتمی و انرژی اتمی در آفریقای جنوبی برای استفاده های صلح آمیز بکار می رود و در این حوزه می توان در دراز مدت بین دو کشور همکاری هایی صورت بگیرد.

وی بیان کرد: از نکات مثبت توافق هسته ای ایران و مذاکرات با کشورهای 5+1 شناساندن ایران بعنوان کشوری است که می تواند به صورت صلح آمیز از انرژی هسته ای استفاده کند و جمهوری آفریقای جنوبی نیز از آن حمایت می کند.

سفیر جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به اینکه از اثرات تحریم ها کاهش مبادلات بین دو کشور بود ،بیان کرد: تحریم هایی که بر ملت ایران روا شد بر اقتصاد آفریقای جنوبی نیز تاثیر گذار بود چرا که 70 درصد نفت و گاز این کشور از ایران تامین می شد که با وجود تحریم ها مجبور شد از منابع جدیدی استفاده نمایند.

وایتهد افزود: در ارتباط با تاریخ روابط بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی باید گفت بعد از پیروزی انقلاب آفریقا در سال 1994 اولین سفارت در ایران باز شد و 12 کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار شده که نشان دهنده این است که در سخت ترین شرایط و تحریم ها روابط بین دو کشور ادامه پیدا کرده است.

وایتهد با بیان اینکه علاقمندی و تفاهم مشترک برای همکاری بین دو کشور وجود دارد، بیان کرد: در دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی بحثهای اقتصادی دو کشور  مورد مطالعه قرار گرفت و آفریقای جنوبی خواستار ارتقاء سطح مبادلات در زمینه پتروشیمی،کودهای شیمیایی و ارگانیک و همچنین مبادلاتی با استان مرکزی است.

وی گفت: در زمینه کشاورزی تفاهم نامه هایی  بین دو کشور امضاء شده و در بخش دامپروری ، مزرعه داری ارگانیک و عسل که از نیازهای مبرم آفریقای جنوبی است می توان از ظرفیت کشور ایران استفاده کرد.

وایتهد گفت:  کشور آفریقای جنوبی در زمینه مرکبات ، معدن ، صنعت خودرو  و.. ظرفیت خوبی دارد که می تواند در این زمینه با کشور ایران مبادلاتی داشته باشد.

سفیر جمهوری آفریقای جنوبی اظهار کرد: هیاتهای تجاری اروپایی بسیاری به ایران می آیند و این نباید باعث شود تا اتاق بازرگانی ایران روابط دیرینه و دوستانه با آفریقای جنوبی را فراموش کند.

وایتهد تصریح کرد: در حال حاضر آفریقای جنوبی تصمیم به احداث یک پالایشگاه دارد که در این راستا گروهی از شرکت نفت ایران به کشور ما سفر خواهند کرد.

سفیر جمهوری آفریقای جنوبی ابراز کرد: متفاوت بودن فصول بین دو کشور می تواند عامل خوبی برای مبادله تولیدات کشاورزی باشد.

وایتهد خاطر نشان کرد: کشور ایران بدلیل تنوع اقتصادی می تواند به کشورهای منطقه که به نفت وابسته هستند کمک کند و همچنین با داشتن نیروی انسانی ماهر ، دانشمندان و تحقیق و توسعه(R&D) می تواند در منطقه و تمام دنیا  اثر گذار باشد.

گفتنی است در این نشست مشاور اقتصادی استاندار مرکزی، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت  استان و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی اراک نیز حضور داشتند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها