Portal_background_image

استاندار مرکزی بر بکارگیری فناوری‌های نانو در بخش صنعت استان تأکید کرد

مقیمی صبح امروز در همایش کاربردهای فناوری نانو در صنایع که در محل استانداری برگزار شد، بر بکارگیری فناوری‌های نانو در بخش صنعت استان تأکید کرد و گفت: استفاده از این فناوری در صنایع، افزایش کمی و کیفی تولیدات را به همراه دارد.

مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه هنوز به فناوری‌های نانو در بخش صنعت این استان توجه جدی نشده و کاربرد فناوری‌های نانو در بخش صنعت کمتر از حد انتظار است، گفت: کاربردهای گسترده فناوری‌های نانو در صنایع مختلف رو به تزاید بوده و استفاده از این فناوری در صنایع افزایش کمی و کیفی تولیدات را به همراه دارد که این امر باید مورد توجه صنعتگران استان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی در زمینه کاربرد فناوری‌های نانو دستاوردهای خوبی را کسب کرده است، افزود: ورود فناوری نانو به صنعت کشاورزی و صنایع غذایی متضمن افزایش میزان تولیدات و کیفیت آنها در کنار حفظ محیط زیست و منابع کره زمین می‌باشد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه فناوری نانو کاربردهای وسیعی در همه مراحل تولید، فراوری، نگهداری، بسته بندی و انتقال تولیدات دارد، تصریح کرد: فناوری نانو به عنوان یک فناوری بین رشته‌ای و پیشتاز رفع مشکلات و کمبودها در بسیاری از عرصه‌های علمی و صنعتی، به خوبی جایگاه خود را در علوم مختلف به اثبات رسانیده است.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در اقتصاد دانش بنیان، به دانش از نظر کیفی و کمی با اهمیت تر از گذشته نگریسته می شود، گفت: اقتصاد دانش بنیان اقتصادی است که مستقیماً بر مبنای تولید، توزیع و مصرف دانش و اطلاعات قرار گرفته باشد و بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که امروزه دیگر حجم سرمایه در توسعه اقتصادی ملل نقش اساسی ندارد، بلکه این نقش را دانش و فناوری ایفامی کند.

مقیمی ابراز کرد:  برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان فقط تولید و توزیع اطلاعات و پرداختن به آموزش و پژوهش کافی نیست بلکه نکته مهم، به کارگیری آنها در استفاده از منابع اقتصادی به صورت مستمر و پایداراست.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور، ادامه داد: به باور تمامی کارشناسان در آسیب شناسی اقتصاد ایران در درجه اول باید به وابستگی اقتصاد ایران و وابستگی بودجه دولت به فروش مواد خام و با ارزش افزوده پایین اشاره کرد.

مقیمی ادامه داد: ریشه اصلی این معضل در ضعف دانش و تکنولوژی در اغلب صنایع و شرکت های فعال در اینحوزه است که متاسفانه این مسئله باعث شده است نقطه قوتی به نام وجود منابع زیرزمینی به اهرمی برای تحریم و فشار بر اقتصاد ایران تبدیل شود.

استاندار مرکزی یکی دیگر از نقاط ضعف اقتصاد کشور را پایین بودن میزان خلاقیت و نوآوری و ضعف فناوری بنگاه های اقتصادی برشمرد و گفت: این مسئله، اقتصاد و صنعت کشور را به مصرف کننده فناوری های خارجی مبدل نموده است و این خود زمینه آسیب پذیری اقتصاد کشور را در برابر تحریم ها فراهم می کند.

وی بیان کرد: طبق سند چشم انداز بیست ساله، در سال 1404 بایستی کشور با حفظ هویت اسلامی، انقلابی و بومی به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه دست یافته و به کشوری الهام بخش در جهان اسلام تبدیل شود.

مقیمی افزود: امروزه خوشبختانه این هدف در عرصه علمی تا حدود زیادی محقق گردیده و کشور ما در پایان سال 2014 به استناد آمارهای منتشره از سوی پایگاه های معتبر بین المللی در سطح منطقه رتبه اول تولید علم و در دنیا رتبه 16 را به خود اختصاص داده است و این رتبه در عرصه فناوری نانو هفتم می باشد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: اما این رتبه ها هر چند در جای خود حائز اهمیت بوده و بایستی با تلاش همه جانبه در جهت حفظ این جایگاه کوشش نمود، ولی واقعیت این است که دستاوردهای علمی و پژوهشی در صورتی که منجر به رفع نیازهای جامعه از طریق تولید دارایی های فکری و ارزش افزوده حاصل از فروش و تجاری سازی این دارایی ها نگردد، نمی تواند به معنای عاملی حیاتی در توسعه اقتصاد کشور به حساب آید.

مقیمی عنوان کرد: آنچه بیش از تولید علم حائز اهمیت است، استفاده مفید و مؤثر از ظرفیت‌های موجود تحقیقاتی کشور به منظور انجام اقدامات مدبرانه در جهت بهبود تولید ملی، افزایش ثروت و در نهایت بهبود وضعیت مردم در کشور است.

استاندار مرکزی ابراز کرد: با نگاهی عمیق تر به وضعیت موجود مشخص می گردد که در حال حاضر رتبه ایران از نظر تبدیل علم به فناوری(تجاری سازی) 90 و از نظر کاربرد فناوری در صنایع رتبه ایران 120 می باشدکه هنوز نتوانسته ایم یافته های علمی را در مسیر تولید ثروت به کاربرده و در جهت توسعه رفاه ملی از دانشمان استفاده کنیم.

مقیمی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا زمینه توسعه همه جانبه در کشور را فراهم نمائیم و از وابستگی به درآمدهای نفتی رها شویم و از این درآمدها برای رشد و توسعه و سرمایه گذاری در شرکت های علمی و دانش بنیان استفاده شود تا زمینه پیشرفت هرچه بیشتر کشور را فراهم کند.

در این همایش سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز مطالبی را ارائه نمود و در ادامه این همایش چهار کارگاه آموزشی کاربرد فناوری نانو در: پوشش های سخت و مقاوم در صنایع، صنایع و نانو کامپوزیت ها، صنعت نساجی و صنایع غذایی نیز برگزار شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها