Portal_background_image

استاندار مرکزی بر اجرای مفاد ماده 45 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت در استان تأکید نمود

صبح امروز استاندار مرکزی در جلسه کمیسیون ماده 45  قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، گفت: اجرای مفاد ماده 45 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین در استان می بایست در دستور کار قرار گیرد.

مقیمی اظهار داشت: تالاب میقان با مشکلاتی مواجه است که ما باید اجرای اقداماتی که از پیشرفت مشکلات این تالاب جلوگیری می کند را در اولویت قرار دهیم.

وی در ادامه عنوان نمود: دو رکن اساسی در رفع و کاهش معضلات زیست محیطی پیشگیری و استفاده از تجهیزات مناسب است که این دو مقوله باید در محیط کارخانه ها  و واحدهای صنعتی استان عملیاتی گردد.

ایشان افزود: اعتبار طرح های زیست محیطی در واحدهای صنعتی استان از محل 1 در هزار تأمین می شود.

استاندار تصریح نمود: در خصوص آلودگی هوای شهر اراک نیز باید با بررسی همه جانبه در راستای رفاه شهروندان اقدامات عملی برای رفع این مشکل صورت گیرد و کارگاه های مذاب که در اطراف شهر فعالیت می کنند به منطقه صنعتی انتقال داده شوند زیرا این کار در کاهش آلودگی هوای شهر اراک مؤثر است.

در این جلسه انصاری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز گزارشی در خصوص اجرای ماده 45 ارائه نمود و گفت: 6 ایستگاه پالایش در استان فعالیت می کنند و 1 در هزار فروش تولیدات و خدمات کارخانجات و واحدهای صنعتی و معدنی در استان 12 میلیارد تومان می شود که این فرصت مناسبی برای کاهش مشکلات زیست محیطی در استان است.

شایان ذکر در این جلسه مقرر شد:

- با توجه به اینکه اجرای این قانون برای مدتی معفول مانده است، اداره کل صنعت، معدن و تجارت نسبت به نظارت بر اجرای مفاد آن از سوی کارخانجات و واحدهای صنعتی استان اقدام لازم معمول نماید.

-برای  کارهای زیست محیطی امکان سنجی لازم صورت گیرد.

-مراکز پایش استان به تجهیزات مورد نیاز مجهز گردند.

-فضای سبز 1500 هکتاری در استان ایجاد شود.

-طرح فرهنگ سازی محیط زیست تهیه شود.

- کمیته اجرایی تحت عنوان ناظرین بر کارهای محیط زیست در استان تشکیل شود.

یاد آور می گردد بر اساس مفاد آيين نامه اجرايي بندهاي (ب) ، (ج) و (د) ماده (45) قانون مزبور وصول برخي از درآمدهاي دولت و مصرف آن در موارد معين، كارخانجات ، كارگاهها و واحدهاي صنعتي و معدني موظفند يك در هزار فروش توليدات و یا خدمات خود را در رابطه با امور مرتبط با حفاظت محیط زیست و كنترل آلودگي ها طبق مقررات هزينه نمایند. در این قانون به صراحت آمده است که : کلیه مخارج و هزينه هايي كه كارخانجات و كارگاهها و واحدهاي صنعتي و معدني در اجراي بند (د) ماده(45) قانون و مقررات اين آيين نامه به تشخيص و تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست هزينه گردد ، جزء هزينه هاي قابل قبول مالياتي آنان منظور خواهد شد.

در این آئین نامه تصریح گردیده است ،كارخانجات و كارگاهها و واحدهاي صنعتي می توانند منفرداً يا مشتركاً در چارچوب واحدهاي مستقر درشهركها و مجتمع هاي صنعتي ، در زمينه حفظ محيط زيست و جبران زيان ناشي از آلودگي ها و ايجاد فضاي سبز مشجر و جاذب آلودگي ها اقدامات زير را از محل وجوه یک در هزار فروش کالا و خدمات به عمل آورند، این اقدامات به ترتیب زیر است :

الف – انجام مطالعات و تحقيقات كاربردي جهت پيشگيري و كنترل آلودگي ناشي از فعاليت منابع آلوده كننده.

ب- تامين و نصب دستگاهها و ايستگاههاي اندازه گيري كنترل آلودگي هوا و ايجاد آزمايشگاه و سيستم هاي تصفيه فاضلاب

ج - پرداخت هزينه هاي كارشناسي و خدمات فني رفع آلودگي ها

د - ايجاد فضاي سبز مشجر در محوطه كارخانجات و كارگاهها و واحدهاي صنعتي و معدني و ساير نقاط به تشخيص سازمان

ه - برگزاري دوره هاي آموزشي و ارائه آموزش لازم در جهت ترويج مسائل مربوط به حفاظت محيط زيست و كنترل آلودگي ها و همچنين تنوير افكار عمومي و اشاعه فرهنگ زيست محيطي

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها