Portal_background_image

استاندار مرکزی بر اجرای بخشنامه دولت مبنی بر صرفه جویی در مصارف بودجه 94 تاکید کرد

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در محل استانداری برگزار شد، بر اجرای بخشنامه دولت مبنی بر صرفه جویی در مصارف بودجه سال 94 تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به بخشنامه ابلاغی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به منظور صرفه جوئی در مصارف بودجه 94، اظهار کرد: در این بخشنامه بر صرفه جویی در خرجکرد و پرهیز از هزینه های غیرضروری تاکید شده و همه مدیران مکلف به رعایت آن هستند.

زمانی بیان کرد: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ، تحریم های موجود و بسیاری عوامل دیگر منجر به ایجاد شرایط اقتصادی حاکم بر کشور شده است لذا مدیران دستگاههای اجرایی باید با توجه به وضعیت موجود با اعمال مدیریت جهادی و با تمام توان برای اداره استان تلاش کنند.

وی افزود: مدیران باید صرفه جوئی را سرلوحه کار خود قرار دهند و بخش ارزیابی و رسیدگی به شکایات و بخشهای نظارتی نیز باید بر روند اجرای این بخشنامه نظارت داشته باشند.

استاندار مرکزی با اشاره به اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به هر دستگاه اجرایی،تصریح کرد: مدیران باید هزینه های مصرفی را کاهش دهند و شرایط موجود را برای کارکنان دستگاه های اجرایی خود تشریح و آنها را توجیه کنند.

زمانی ادامه داد: علاوه بر اینکه در هزینه ها صرفه جوئی می شود باید زمان نیز مدیریت شود  و در جلسات این نکته مورد توجه قرار گیرد چرا که این امر بر مبنای منطق و  اعتقادات ما می باشد.

وی بیان کرد:ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده که در تمامی عرصه‌ها موفق شده است و امروز نوبت ماست که بر این وضعیت غلبه کنیم و هنر مدیران بر این است تا در این شرایط بتوانند برای تحقق اهداف نظام تلاش کنند و آنها را به نتیجه برسانند.

زمانی خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای پیشرفته برای رسیدن به توسعه یافتگی سختی ها و مشکلات زیادی را طی کرده اند ، ما نیز باید با تکیه بر آموزه های دینی و اعتقادی خود  تلاش کنیم تا از این شرایط عبور و به اهداف خود دست یابیم.

وی دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با کارگزاران نظام را یادآور شد و گفت: معظم له در این دیدار تذکرهای بهنگام ، توصیه های شایسته و رهنمودهای حکیمانه ای به مجموعه نظام و دولت و سیاست های خارجی داشتند که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

استاندار مرکزی گفت: تلاش دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره هسته ای برای رفع تحریم هاست ولی اگر این تحریم های ظالمانه بر اثر زیاده خواهی طرف مقابل لغو نشود با تمام توان در میدان هستیم و رئیس جمهوری برای این شرایط نیز برنامه ریزی خواهند کرد.

وی افزود: آنچه که باید پیش رود انقلاب اسلامی است و آنچه که باید محقق شود آرمانهای انقلاب است.

استاندار مرکزی همچنین بر بکار گیری افراد تحصیل کرده برای امور پژوهشی دستگاههای اجرایی، حذف همایشهای هزینه بر، سفرهای خارجی و...، مستند سازی برخی امور از جمله مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان نیز تاکید کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: بودجه هزینه ای کشور در سال جاری یکهزار و 740 هزار میلیارد ریال است که این میزان 74 درصد بودجه عمومی دولت را تشکیل می دهد.

رقیه یادگاری افزود: از این میزان اعتبار 630 هزار میلیارد ریال مربوط به استان های کشور است که این رقم سه و شش دهم درصد از بودجه هزینه ای کل کشور است.

وی بیان کرد: سهم استان مرکزی در این راستا یکهزار و 480 میلیارد ریال است که این میزان دو و 33 دهم درصد از سهم استان ها است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی ادامه داد: از مجموع اعتبار هزینه ای این استان بیش از 830 میلیارد ریال مربوط به حقوق و دستمزد است .

یادگاری اظهار کرد: استان مرکزی در حوزه پرداخت دستمزد کارکنان دولت با 19 درصد کسری اعتبار مواجه است که باید از طریق صرفه جویی و اصلاح ساختار اداری تامین شود.

وی گفت: بیش از 640 میلیارد ریال دیگر مربوط به سایر هزینه ها است که این میزان نیز نسبت به مصوب پنج درصد و نسبت به عملکرد هفت درصد افزایش دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی اضافه کرد: سال گذشته به دلیل کسری بودجه برای پرداخت حقوق دستگاه های اجرایی، 90 میلیارد ریال پاداش و سنوات بازنشستگان پرداخت نشده که تاکنون 30 درصد از پاداش این افراد معادل 18 میلیارد ریال آن تامین شده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: در دوران دفاع مقدس با وجود همه مشکلات مدیریت موثر در جنگ و امور کشور به موازات هم به خوبی انجام می شدو امروز نیز برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به روحیه همدلی و همگانی شدن فرهنگ صرفه جویی و تلاش نیاز داریم.

محمد حسن آصفری افزود: امروز کشور در شرایط جنگ اقتصادی است که به مراتب از مدیریت جنگ نظامی حساس تر است.

آصفری اظهار کرد: یکی از ماموریت های جدی مدیران استان جذب ردیف های اعتباری وزارتخانه ها است و در این خصوص هیچ کوتاهی از مدیران پذیرفته نیست.

وی در خصوص طرح های پژوهشی نیز گفت: چرا برخی دستگاه ها طرح های پژوهشی خود را به کارکنان واگذار می کنند، پس جوانان جویای کار ما تا کی باید به دنبال کار باشند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: محدودیت منابع درآمدی کشور بر کسی پوشیده نیست و برهمه آشکار است که توان و قدرت خرید کاهش پیدا کرده و میزان اعتبارات نیز کم شده است.

قاسم عزیزی افزود: در لایحه بودجه امسال جایگاه استان مرکزی از نظر اعداد و ارقام و میزان اختصاص بودجه مطلوب نیست و این موضوع باید برای لایحه سال 95 در نظر گرفته شود تا این استان هم رشد متعادل اعتبار را داشته باشد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: طی دو تا سه سال گذشته با تحریم ها، کاهش فروش و قیمت نفت اتفاقاتی برای کشور به وجود آورده که موجب محدودیت در منابع مالی شده است.

  میرگلوبیات افزود: شرایط فعلی کشور نباید به چشم تهدید نگریسته شود بلکه بهترین فرصت دست داده تا مشکلات فرهنگی و اجرایی حاکم بر نظام تولید و کار اصلاح شود.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه باید سالانه 10 درصد از وابستگی ها به نفت کاهش می یافت که اگر این امر محقق شده بود امروز مشکلات اقتصادی سطح نازل تری داشت.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدنه دولت به شدت بزرگ است و یکی از گام های نخست در اصلاح آن این است که فرهنگ مصرف گرایی و برخی ریخت و پاش های بی حد و حصر مهار شود.

میرگلوبیات اظهار کرد: اقدام های لازم برای مدیریت مصرف صورت نگرفته و باید با شرایط فعلی جامعه نه برای خودمان، بلکه برای نسل های آینده نیز برنامه ریزی دقیق و اصولی به کار گیریم.

گفتنی است در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی توزیع اعتبارات هزینه ای سال 94 به تفکیک دستگاه های اجرایی مطرح و با اکثریت آرا مصوب و بین 26 دستگاه اجرایی این استان توزیع شد.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها