Portal_background_image

استاندار مرکزی بر آسیب شناسی علل بی سوادی در استان تأکید کرد

مقیمی صبح امروز در جلسه شورای پشتیبانی نهضت سواد آموزی استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: علل بی سوادی در استان باید آسیب شناسی شود.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی با بیان اینکه اساس جمهوری اسلامی بر مبنای علم آموزی و دانش افزایی است، اظهار کرد: علی رغم تمام توجهاتی که در این نظام به مسئله علم آموزی شده است 16 درصد مردم استان بی سواد هستند که این میزان در استان مرکزی که که یک منطقه عالم خیز است قابل قبول نمی باشد.

مقیمی خاطر نشان کرد: وجود 40 هزار بی سواد پس از پیروی انقلاب اسلامی که امکان تحصیل برای همه افراد ممکن بوده  نگران کننده است و باید با  برنامه ریزی و آسیب شناسی این روند را متوقف کنیم.

وی با بیان اینکه یک چهارم از جمعیت بی‌سواد استان زیر 50 سال هستند، افزود: این افراد غالباً قشر خاصی از جامعه هستند که مشکلات اقتصادی دارند و یا با اجبار از سوی والدین نسبت به ترک تحصیل اقدام نموده اند که باید برای شناسایی آنها تلاش شود و راهکار مناسبی برای ترغیب آنها به سوادآموزی ارائه گردد.

استاندار مرکزی ادامه داد:  اگر این اجبار رفع نشود و آسیب های اجتماعی کاهش داده نشود در اجرای طرح کاهش بی سوادی موفق نخواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش حادثه غرق شدن دانش آموزان استان مرکزی در دریای انزلی را به خانواده های داغدار تسلیت گفت و افزود: اگر در این حادثه قصوری احتمالی وجود داشته، باید با عوامل آن برخورد جدی شود.

وی بیان کرد: این حادثه دلخراش جبران ناپذیر است و به لحاظ انسانی غم سنگینی را برای مردم این استان رقم زد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در این نشست گفت: برنامه ها و تکالیفی که در قالب مصوبات شورای عالی پشتیبانی نهضت سواد آموزی تدوین شده با جدیت تمام در دستور کار قرار گرفته است.

 فولادوند افزود: برنامه ریشه کنی بیسوادی با همکاری دستگاه های مؤثر، تهیه پیش نویس لایحه اجباری شدن آموزش افراد کمتر از 30 سال و پرداخت 15 درصد از سرانه آموزش به سوادآموزان از مهمترین مصوبات این شورا است.

وی بیان کرد: عقد قرارداد با افراد حقیقی برای آموزش، همکاری سازمان فنی و حرفه ای در همزمانی مهارت آموزی و سوادآموزی، آموزش اتباع خارجی، استفاده از ظرفیت واحدهای مختلف آموزش و پرورش و آموزش اولیاء بیسواد از دیگر مصوبات شواری عالی پشتیبانی نهضت سوادآموزی است که این نهاد در سال جاری در دستور کار دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 90، حدود 48 هزار بیسواد در این استان وجود دارد.

فولادوند با بیان اینکه امسال یکهزار و 16 متقاضی سوادآموزی در استان مرکزی جذب شده، گفت: سال 90 دو هزار و 278 نفر، سال 91 دو هزار و 434 نفر و سال 92 دو هزار و 386سوادآموز و از ابتدای امسال نیز تاکنون یکهزار و 16 سوادآموز در این استان جذب شده است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها